Suntem pe ultimul loc în Europa la capitolul plăți digitale. Planul autorităților de la 1 ianuarie
Suntem pe ultimul loc în Europa la capitolul plăți digitale. Planul autorităților de la 1 ianuarie
40% dintre români nu au cont în bancă și nici card, arată raportul unei companii globale pentru soluții de plată, și doar o treime dintre magazinele noastre folosesc POS-ul la încasare.
Ce vor trebui să facă de la 1 ianuarie comercianții
Suntem printre ultimii din Europa la capitolul plăți digitale, dar autoritățile vor să schimbe lucrurile. De la 1 ianuarie, toți comercianții cu o cifră de afaceri anuală mai mare de zece mii de euro au obligația să le ofere clienților posibilitatea de a plăti cu cardul.
Doi din cinci adulți din România își țin banii în portofel sau în sertar.
Cumpărător: „N-am făcut card. Eu nu știu să umblu cu cardurile alea”.
Cumpărător: „Așa suntem noi obișnuiți, cu hârtia, cu mirosul de hârtie, de ziar, de bani”.
Dacă acestea sunt explicațiile celor mai în vârstă. În cazul celor mai tineri, o cauză ar fi așa numita „muncă la negru”, unde sunt plătiți cash.
Adrian Bența, consultant fiscal: „În continuare există o zonă gri a veniturilor. Când pe contractul de muncă este trecută o sumă mică ori salariul minim pe economie ori un contract part-time, iar o diferență de bani se dă nefiscalizată, iei acea diferență nefiscalizată, se va cheltui tot într-un mod nebancar”.
România are cel mai mic nivel de utilizare a serviciilor financiare de bază din Europa
Potrivit Indicelui Plăților Digitalizate realizat de o companie globală de profil, România are cel mai mic nivel de utilizare a serviciilor financiare de bază din Europa. Spre deosebire de noi, care suntem la 60 la sută, 81 la sută dintre bulgari și 86 la sută dintre croați au un cont în bancă.
Unii români nici nu înțeleg la ce le-ar folosi un card bancar dacă avem încă multe magazine care nu îl acceptă la plată și preferă să lucreze cu bani cash.
Gabriela Mocanu, comerciant: „Unu, doi, trei, patru. Nu. Pentru că sunt costurile foarte mari la bănci”.
Răspunsul este aceleași în mai toate magazinele sătești.
Ciprian, fiul unui proprietar de magazin: „Plătești comision. 15 lei. Nu prea merită. Nu merge deloc”.
De anul viitor, însă toate magazinele cu o cifră de afaceri anuală de peste zece mii de euro vor fi obligate să introducă terminale pentru plata cu cardul, potrivit modificărilor codului fiscal adoptate de Guvern. Acum, plafonul este de 50.000 de euro și doar 32 la sută dintre comercianți au sisteme de tip POS. Procentul este dublu în Bulgaria.
Bogdan Pătru, reprezentantul unei companii de soluții de plată: „Nu cred că ne mai putem permite ca și țară, mai ales în contextul economic, să nu tratăm cu atenție această economie gri și să o tolerăm, iar bancarizarea serviciilor sau creșterea gradului de acceptare a plăților electronice automat impune și o fiscalizare a acestor tranzacții”.
Terminalele pentru plata cu cardul vor putea fi folosite și pe post de automat bancar. Legea le permite comercianților să elibereze numerar clienților până la 200 de lei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”
Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]
23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii
Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]
Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial
Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]









