Actualitate

Suntem pe ultimul loc în Europa la capitolul plăți digitale. Planul autorităților de la 1 ianuarie

Ioana Oprean

Publicat

în

Suntem pe ultimul loc în Europa la capitolul plăți digitale. Planul autorităților de la 1 ianuarie

40% dintre români nu au cont în bancă și nici card, arată raportul unei companii globale pentru soluții de plată, și doar o treime dintre magazinele noastre folosesc POS-ul la încasare.

Ce vor trebui să facă de la 1 ianuarie comercianții

Suntem printre ultimii din Europa la capitolul plăți digitale, dar autoritățile vor să schimbe lucrurile. De la 1 ianuarie, toți comercianții cu o cifră de afaceri anuală mai mare de zece mii de euro au obligația să le ofere clienților posibilitatea de a plăti cu cardul.

Doi din cinci adulți din România își țin banii în portofel sau în sertar.

Cumpărător: „N-am făcut card. Eu nu știu să umblu cu cardurile alea”.

Cumpărător: „Așa suntem noi obișnuiți, cu hârtia, cu mirosul de hârtie, de ziar, de bani”.

Dacă acestea sunt explicațiile celor mai în vârstă. În cazul celor mai tineri, o cauză ar fi așa numita „muncă la negru”, unde sunt plătiți cash.

Adrian Bența, consultant fiscal: „În continuare există o zonă gri a veniturilor. Când pe contractul de muncă este trecută o sumă mică ori salariul minim pe economie ori un contract part-time, iar o diferență de bani se dă nefiscalizată, iei acea diferență nefiscalizată, se va cheltui tot într-un mod nebancar”.

România are cel mai mic nivel de utilizare a serviciilor financiare de bază din Europa
Potrivit Indicelui Plăților Digitalizate realizat de o companie globală de profil, România are cel mai mic nivel de utilizare a serviciilor financiare de bază din Europa. Spre deosebire de noi, care suntem la 60 la sută, 81 la sută dintre bulgari și 86 la sută dintre croați au un cont în bancă.

Unii români nici nu înțeleg la ce le-ar folosi un card bancar dacă avem încă multe magazine care nu îl acceptă la plată și preferă să lucreze cu bani cash.

Gabriela Mocanu, comerciant: „Unu, doi, trei, patru. Nu. Pentru că sunt costurile foarte mari la bănci”.

Răspunsul este aceleași în mai toate magazinele sătești.

Ciprian, fiul unui proprietar de magazin: „Plătești comision. 15 lei. Nu prea merită. Nu merge deloc”.

De anul viitor, însă toate magazinele cu o cifră de afaceri anuală de peste zece mii de euro vor fi obligate să introducă terminale pentru plata cu cardul, potrivit modificărilor codului fiscal adoptate de Guvern. Acum, plafonul este de 50.000 de euro și doar 32 la sută dintre comercianți au sisteme de tip POS. Procentul este dublu în Bulgaria.

Bogdan Pătru, reprezentantul unei companii de soluții de plată: „Nu cred că ne mai putem permite ca și țară, mai ales în contextul economic, să nu tratăm cu atenție această economie gri și să o tolerăm, iar bancarizarea serviciilor sau creșterea gradului de acceptare a plăților electronice automat impune și o fiscalizare a acestor tranzacții”.

Terminalele pentru plata cu cardul vor putea fi folosite și pe post de automat bancar. Legea le permite comercianților să elibereze numerar clienților până la 200 de lei.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]

Citește mai mult

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult