Studenți americani, în practică la Centrul „Maria Beatrice” Alba Iulia
În perioada 13 – 19 octombrie 2019, în cadrul „Programului de sănătate globală”, la Centrul „Maria Beatrice” Alba Iulia se desfășoară stagiul clinic de învățare (internship) pentru un grup de studenți americani de la Sacred Heart University, Faifield, Connecticut, SUA, aflați în ultimul an de studii la terapie ocupațională.
Beneficiari ai acestui program finanțat de universitatea americană sunt studentele americane: Jill Calton, Andrea Jablosnky, Anna Kovach, Alison McDonald și Allison Weiner, aflate pentru prima dată în România. În cadrul stagiului de practică sunt angrenați terapeuții ocupaționali și copiii beneficiari ai Centrului „Maria Beatrice”.
Practica studenților americani este coordonată de prof. univ. dr. Heather Miller-Kuhaneck, PhD, OTR/L, și de asistent clinic prof. Ellen M. Martino, OTD, OTR/L, instructor NDT – ambele de la respectiva universitate americană, Sacred Heart, Departamentul de Terapie Ocupațională. Împreună cu grupul se află mentorul Mirela-Carmen Burlău, TO, FKT, vicepreședinte al Asociației Terapeuților Ocupaționali din România.
În acest amplu program de învățare, studenții fac practică și la Asociația „Proiectul Viziunea Nevăzătorilor” (APVN) Alba Iulia, sub coordonarea vicepreședintei Maria Bolea. Totodată, la Facultatea de Drept și Științe Sociale din cadrul Universității „1 Decembrie 1918″ Alba Iulia este prevăzută desfășurarea unui seminar, coordonat de lect. univ. dr. Petronela Talpaș, unde studenții albaiulieni de la specializarea Terapie ocupațională vor avea ocazia de a-i cunoaște pe colegii lor din SUA și de a schimba idei referitoare la dezvoltarea terapiei ocupaționale ca profesie.
În cadrul activităților de la Centrul „Maria Beatrice”, ieri, 16 octombrie, s-a desfășurat un workshop cu titlul „Sensory Processing Measurement”, care se adresează exclusiv terapeuților ocupaționali.
Azi, 17 octombrie, se desfășoară “Workshop on Sensory Toys”, susținut de studentele americane, care vor dona cu această ocazie Centrului „Maria Beatrice” fondurile strânse pentru a cumpăra dispozitive pentru terapia de integrare senzorială. „Ca parte al unui proiect școlar, grupul de studenti și profesori din SUA va fi prezent și la Colegiul Național «Horea, Cloșca și Crișan» Alba Iulia, reprezentat de directorul Valeriu Cerbu, unde oaspeții americani vor prezenta Universitatea Sacred Heart, pentru ca elevii albaiulieni să cunoască unele aspecte ale sistemului academic american pentru o viitoare carieră și dezvoltare personală, a declarat pentru ziarul „Unirea” prof. Iulia Onac, vicepreședinte și fondator al Centrului „Maria Beatrice”, coordonator de parteneriate internaționale în cadrul instituției. Stagiul de practică este realizat în baza unui parteneriat între toate instituțiile și ONG-urile menționate.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








