STS: După anunțul că nu poate spune rezultatele provizorii ale prezidențialelor, lansează o licitaţie de aproape 5,2 milioane euro pentru lucrări de infrastructură
Serviciul de Telecomunicaţii Speciale (STS) a lansat o licitaţie de aproape 5,2 milioane euro pentru proiectare şi execuţie de lucrări pentru realizarea infrastructurii de bază, potrivit unui anunţ publicat pe SICAP.
„Achizitia are ca obiect proiectarea si executia lucrarilor pentru realizarea infrastructurii de baza Centru Informatic si Comunicatii in scopul asigurarii serviciilor asigurate de STS beneficiarilor legali”, se arată în descrierea anunţului postat pe SICAP.
Finanţarea sumei de 5,19 milioane de euro destinate lucrărilor se face de la bugetul de stat, nu printr-un proiect sau program finanţat din fonduri ale Uniunii Europene.
Totodată, ofertanţii trebuie să aibă capacitatea de a asigura protecţia informaţiilor clasificate nivel „secret de serviciu”.
„Ofertantul trebuie să aibă capacitatea de a asigura protecţia informaţiilor clasificate nivel „secret de serviciu”, capacitate dovedită prin obţinerea avizului de securitate eliberat de unitatea specializată din cadrul Serviciului de Telecomunicaţii Speciale”, se mai arată în anunţ.
De asemenea, ofertantul trebuie să facă dovada experienţei generale în activităţi de proiectare şi execuţie lucrări de construcţii similare, respectiv trebuie să fi proiectat şi executat în ultimii cinci ani, calculaţi până la data limită de depunere a ofertei, de „infrastructuri de baza Centru Informatic si Comunicatii” celor care fac obiectul achiziţiei, în valoare cumulată de minim 3.000.000 euro fără TVA.
Termenul limită pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare este 28 noiembrie.
sursa: zf.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Știri recente din categoria Actualitate
400 de noi radare fixe, montate pe șoselele din România: Detectează automat viteza, numerele de înmatriculare, existența rovinietei și abaterile rutiere. Sunt prevăzute pentru drumurile naționale, în special în afara localităților
400 de noi radare fixe, montate pe șoselele din România: Detectează automat viteza, numerele de înmatriculare, existența rovinietei și abaterile rutiere. Sunt prevăzute pentru drumurile naționale, în special în afara localităților 400 de camere video cu radar urmează să fie instalate pe drumurile din România, iar proiectul a ajuns în etapa ofertelor. O singură asociere […]
A început programul „Litoralul pentru Toți”: Tarife reduse pentru turişti în extrasezon în 2026. Unde sunt cele mai mici prețuri
A început programul „Litoralul pentru Toți”: Tarife reduse pentru turişti în extrasezon în 2026. Unde sunt cele mai mici prețuri Programul social „Litoralul pentru Toţi” a debutat marţi, 1 septembrie 2026, şi se derulează până în data de 30 septembrie, cu tarife care pornesc de la 39 lei/persoană/noapte. Lansat de Federaţia Patronatelor din Turismul Românesc […]
Bacalaureat 2027: Care este forma finală a calendarului simulării și examenului propriu-zis
Bacalaureat 2027: Care este forma finală a calendarului simulării și examenului propriu-zis Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, 1 septembrie 2026, forma finală a calendarului simulării și examenului propriu-zis de Bacalaureat din 2027. Calendarul simulării și al examenului, forma finală: *simularea probelor scrise: perioada 22-25 martie 2027; *examen, sesiunea iunie-iulie: – probele de competențe […]