Strângere de fonduri a ROTARY CLUB ALBA IULIA, pentru achiziționarea de rechizite pentru copiii din familii defavorizate
Indiferent de perioada specială pe care o parcurgem, pentru aproximativ 2,9 milioane de elevi din întrega ţară, luni 14.09.2020, va suna clopoţelul pentru începerea unui nou an şcolar, cu prezență fizică sau online. Pentru mulţi dintre aceşti copii, educaţia este un vis frumos. Mersul la şcoală devine tot mai scump, iar venitul mic al multor familii din România este unul dintre motivele abandonului şcolar timpuriu.
ROTARY CLUB ALBA IULIA CIVITAS SOLIS şi CLUBUL ROTARY ALBA IULIA invită copiii şi părinţii ca, în perioada 14 – 15 septembrie 2020, să se alăture proiectului „ SUSŢINE EDUCAŢIA”, venind la magazinul CTC STORE Alba Mall din Alba Iulia pentru a-și coperta manualele şi caietele pentru noul an şcolar.
Astfel, pentru fiecare produs copertat veţi contribui activ ca o parte din elevii din Alba Iulia aflaţi în nevoie să întâmpine noul an şcolar fără grija banilor pentru achiziţionarea rechizitelor şcolare.
Cluburile ROTARY în parteneriat cu magazinele CTC STORE și DIVERTA, prin proiectul „SUSŢINE EDUCAŢIA”, îşi propun să ajute copiii din familii defavorizate să înceapă anul şcolar cu rechizite noi.
În zilele de 14-15 septembrie 2020, membrii cluburilor Rotary din Alba Iulia vor ajuta la copertarea manualelor şcolare în spaţiile special amenajate din cadrul magazinului CTC STORE.
La fiecare manual copertat, 1 LEU din preţul serviciului va fi utilizat pentru achiziţionarea de rechizite şcolare pentru copiii din familii defavorizate, identificaţi de fiecare club rotarian.
Anul trecut, prin implementarea proiectului la Alba Iulia, au fost achiziționate peste 1.300 de caiete dictando şi caiete de matematică ce au fost donate către 315 copii din clasele I-IV de la şcolile generale din Săsciori, Răchita, Cetatea de Baltă şi Tătârlaua, precum şi de la Centrul de Educaţie Incluzivă Alba Iulia.
Proiectul „SUSŢINE EDUCAŢIA” iniţiat de ROTARY CLUB ALBA IULIA CIVITAS SOLIS este un proiect rotarian naţional, ce se desfăşoară anul acesta în perioada 14 – 15 septembrie în mai multe oraşe din întreaga ţară – Alba Iulia, Cugir, Sebeș, Bucureşti, Cluj-Napoca și Arad, şi are unic obiectiv ajutarea copiilor care au nevoie de susţinere materială pentru a merge la şcoală, prin donarea de rechizite şcolare pentru aceştia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Știri recente din categoria Curier Județean
27.000 de lei, fără TVA, pentru „upgrade-ul” digital al Poliției Locale Alba Iulia: Cinci calculatoare și cinci monitoare, cumpărate prin achiziție directă
27.000 de lei, fără TVA, pentru „upgrade-ul” digital al Poliției Locale Alba Iulia: Cinci calculatoare și cinci monitoare, cumpărate prin achiziție directă Direcția Generală Poliția Locală Alba Iulia își schimbă o parte din infrastructura IT. Primăria a lansat o achiziție directă pentru cinci stații de lucru desktop și cinci monitoare, cu o valoare estimată de […]
Video | Cum erau nunțile în Apuseni în urmă cu aproape 40 de ani: „Răsunau ulițele de râsetele și chiotele vesele ale nuntașilor”
Cum erau nunțile în Apuseni în urmă cu aproape 40 de ani: „Răsunau ulițele de râsetele și chiotele vesele ale nuntașilor” Mircea Goia, directorul general al Cupru Min Abrud, a publicat un videoclip pe o rețea de socializare, care surprinde imagini de la nunta sa cu soția sa, Felicia, desfășurată în urmă cu 38 de […]
100 de tineri vor concura la Alba Iulia în cadrul celui mai mare hackathon din lume: Când este programat NASA Space Apps Challenge 2026
100 de tineri vor concura la Alba Iulia în cadrul celui mai mare hackathon din lume: Când este programat NASA Space Apps Challenge 2026 Alba Iulia intră pentru prima dată în rândul orașelor românești gazdă ale NASA Space Apps Challenge, alături de București, Cluj-Napoca, Bistrița și Craiova acolo unde ediția locală va aduce laolaltă aproximativ […]