ȘTIREA TA: Sezonul de GRIPĂ debutează în forță la Alba Iulia. Trei cazuri de îmbolnăviri cu virus gripal au fost semnalate la o GRĂDINIȚĂ din oraș. Nemulțumirile părinților
Trei copii de la Grădinița nr. 11 au fost diagnosticați cu virusul gripal, iar mulți alții manifestă simptome. Părinții sunt nemulțumiți de lipsa de acțiune a autorităților.
Tot mai multe cazuri de gripă sunt semnalate în Alba Iulia, iar părinții se plâng că nu au fost anunțați din timp pentru a lua măsuri de prevenție pentru copiii lor.
Sezonul gripei debutează în forță și la Alba Iulia, unde sunt semnalate trei cazuri de îmbolnăviri de gripă la Grădinița cu program prelungit nr. 11 de pe strada Vasile Goldiș din oraș.
Din informațiile primite de la un cititor pe adresa redacției ziarulunirea.ro, cele trei cazuri nu sunt izolate, iar mai mulți copii care frecventează grădinița sunt acasă în îngrijirea părinților din cauza simptomelor de gripă pe care aceștia le manifestă.
Gripa face ravagii în școlile și grădinițele din țară, multe dintre acestea fiind închise pentru dezinfecții, cursurile fiind suspendate. La Alba Iulia, deși situația este alarmantă, Grădinița cu program prelungit nr. 11 funcționează în regim normal.
Debutul sezonului de gripă a fost înregistrat săptămâna trecută, când rata pozitivităţii pentru virus gripal la cazurile testate a fost peste 25% pentru acelaşi subtip. Gripa, una dintre cele mai întâlnite afecțiuni în sezonul rece, este boala respiratorie care infectează și afectează funcționarea normală a nasului, gâtului și plămânilor.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Parada portului popular săsesc la Câlnic: Întâlnirea sașilor câlniceni și sfințirea Bisericii Evanghelice din localitate, restaurată cu fonduri europene
Parada portului popular săsesc la Câlnic: Întâlnirea sașilor câlniceni și sfințirea Bisericii Evanghelice din localitate, restaurată cu fonduri europene Un eveniment deosebit a avut loc marți, 6 august 2024, la Câlnic: întâlnirea sașilor câlniceni și sfințirea Bisericii Evanghelice din localitate. La acest moment important pentru comuna Câlnic au participat și oaspeți de seamă, printre care […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 24 de ore
Schimbarea la Față – obiceiuri, traditii și superstiții. De ce e bine să priveşti CERUL în ziua de OBREJENIE şi ce înseamnă dacă vezi BERZE
-
Sportacum 5 zile
În Cupa României, turul secund, în 7 august, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia | CSM Unirea Alba Iulia, meci cu CSM Deva
-
Sportacum 3 zile
Partidă de verificare, Retezatul Hațeg – Metalurgistul Cugir 1-6 (1-4) | Set pentru divizionara terță
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
4 august 1919, armata română intră în centrul Budapestei, pentru a înlătura regimul bolşevic a lui Bela Kun. Soldaţii români au pus opinca pe Parlamentul din Budapesta
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
3 august 1601: Bătălia de la Guruslău. Trupele lui Mihai Viteazul obțin victoria împotriva celor conduse de Sigismund Báthory
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
2 august: Ziua Europeană de Comemorare a Holocaustului Împotriva Romilor