ȘTIREA TA| Motociclist profesionist, înfuriat de neputința autorităților de a stopa o competiție de enduro într-o arie PROTEJATĂ
Supărat pe lipsa de acțiune și inabilitatea autorităților locale de a trata un cetățean cu interes sau decență, un motociclist profesionist a scris, vizibil nemulțumit, următoarele pe contul său de pe o rețea de socializare:
,,Zilele trecute aduceam în atenția autorităților de resort dar și altor factori interesați organizarea unui concurs de motociclism hard enduro pe suprafața unor arii naturale protejate.
Printre entitățile sesizate:
Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, Garda Națională de Mediu (atât Comisariatul General București cât și Comisariatul Județean Alba), Agenția Națională pentru Arii Naturale Protejate (atât sediul central din București cât și Biroul Teritorial Alba), Agenția Națională pentru Protecția Mediului, Garda Forestieră Cluj – care are competențe în aplicarea sancțiunilor prevăzute de Codul silvic și Legea vânătorii, Regia Națională a Pădurilor Romsilva – Direcția Silvică Alba – printre administratorii de fond forestier din zona concursului, AJVPS Alba – în calitate de gestionar al fondului cinegetic din zona concursului.
Buun… Veți zice: nu era suficientă sesizarea GNM Alba sau a ANANP Alba? Poate. Eu însă am dorit să fac un experiment al cărui rezultat, recunosc, îl bănuiam deoarece am peste 10 ani de experiență în domeniu. Evident, concursul a avut loc exact așa cum a fost planificat, iar STATUL (ca prim responsabil) nu a reușit să întreprindă NIMIC pentru a opri o ilegalitate (am enumerat în postarea anterioară o parte din actele normative încălcate prin organizarea acestui eveniment).
Faptul că organizatorii (pe care pot să-i înțeleg până la un punct, nefăcând altceva decât să speculeze neputința autorităților statului) vor fi eventual amendați cu vreo sumă mai mare sau mai mică, nu mă încălzește deloc.
În prezent, în ariile protejate cu pricina sunt peste 100 de kilometri de traseu care au fost afectați de zeci de motoare ambalate timp de trei zile! Asta înseamnă joaca de-a protecția naturii, asta înseamnă nenumărate instituții cu nenumărați angajați pe bani publici neputincioși, neinteresați, incompetenți sau poate chiar rău-intenționați.
Aștept răspunsuri oficiale de la toate instituțiile sesizate și sunt decis să fac ce-mi stă în putință ca acest eșec național să nu rămână fără ecou. Cineva va trebui să răspundă sincer: de ce un stat nu a fost în stare să stopeze o acțiune ilegală fiind anunțat din timp și primind toate informațiile necesare pentru a lua măsurile ce se impuneau?”
Sursa foto: Lucian Macaveiu
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026. ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]
VIDEO | Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene”
Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene” PNL, USR şi UDMR îl propun pe europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan pentru funcţia de prim-ministru al României. „Este o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce […]








