Sportivul român Polgar Levente va alearga de la Aiud la Alba Iulia, de Ziua Naţională a României. ”Vreau să transmit un mesaj de pace, de unitate între etnii, de convieţuire în armonie”
Polgar Levente, sportivul român de etnie maghiară, va alerga de 1 decembrie, pentru al treilea an consecutiv distanţa de aproximativ 30 de km dintre Aiud şi Alba Iulia. Aiudeanul se va opri pe scările Sălii Unirii, unde va marca împreună cu ceilalţi participanţi la manifestări, Ziua Naţională a României.
Anul trecut, Levi a alergat distanţa dintre cele două oraşe împreună cu un prieten, Mircea Mureşan, angajat al Penitenciarului Aiud. În acest an, numărul alergătorilor va fi mult mai mare, pe pagina de Facebook a evenimentului creat de sportiv,” Aleargă de 1 Decembrie de la Aiud la Alba Iulia”, anunţându-se aproape 20 de participanţi. Plecarea din Aiud va fi la ora 07.00, din parcarea Colegiului ”Bethlen Gabor”, iar sosirea este programată în intervalul 09.30 – 10.00 la Sala Unirii.
”Este o invitaţie prietenească, nu sunt medalii, diplome, poate un ceai cald”, a scris sportivul din Aiud. ”Când am alergat de la Aiud la Alba Iulia m-am gândit la sacrificiul pe care l-au depus eroii noştri. Nu poţi să te gândeşti la lucruri negative de Ziua României. Cei 30 de kilometri i-am parcurs în trei ore şi 10 minute. Am venit într-un ritm plăcut, nu ne-am forţat”, a spus, anul trecut, Levi.
Sportivul şi însoţitorul său au depus o jerbă de flori la statuia lui Mihai Viteazul din Alba Iulia. Polgar Levente lucrează în construcţii şi are un handicap fizic de când era mic: şi-a pierdut o mână, într-un accident de tren, la vârsta de 6 ani. Acest lucru nu l-a împiedicat să înceapă o viaţă de sportiv şi să alerge chiar şi ultramaratoane de peste 100 de km.
Levi aleargă maratoane şi ultramaratoane cot la cot cu sportivi sănătoşi, pe care, uneori, îi şi depăşeşte în clasament. Se implică în diverse cauze ale asociaţiilor Persoanelor cu Handicap Neuromotor România şi „Little People Romania“. ”Vreau să transmit un mesaj de pace, de unitate între etnii, de convieţuire în armonie. Nu ne interesează ura. Eu port în mine două etnii, română şi maghiară. Nu am avut niciodată probleme între noi, românii şi maghiarii, trăim bine împreună”, a afirmat Levi.
Sportivul îşi doreşte să alerge în cea mai dură competiţie din lume, 6633 Arctic Ultra, considerată cea mai dură din lume, fiind câştigată de două ori de sportivul român Tibieriu Uşeriu. Dacă va ajunge la start, Levente Polgar va fi primul concurent din istoria competiţiei cu un handicap fizic. Între antrenamentele susţinute şi munca grea, Levi, cum îi spun prietenii, visează să facă istorie, adică să fie primul sportiv cu handicap fizic, care participă la cea mai dură competiţie din lume.
Pentru a putea concura acesta are nevoie de aproximativ 20.000 de euro, bani care ar acoperi taxa de participare, sania, echipamentele, biletele de avion şi cazarea.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]









