Ştirea zilei

Spitalul Județean de Urgență Alba va primi, săptămâna viitoare, certificatul de acreditare

Ioana Oprean

Publicat

în

*”Ne vom încadra la cel mai înalt nivel de acreditare”, a declarat managerul instituției, Nicoleta Coșarcă, la Radio Unirea FM

Procesul de evaluare a Spitalului Județean de Urgență Alba a fost finalizat iar săptămâna viitoare, instituția va primi certificatul de acreditare, după cum a declarat managerul Nicoleta Coșarcă, la Radio Unirea FM.

11193368_992207490791448_8460624327056624755_nEvaluarea în vederea acreditării a fost un proces foarte amplu și este unul dintre cele mai importante momente prin care poate trece un spital. Inițial am fost programați pentru acreditare undeva în trimestrul IV al anului 2011. Am studiat standardele care sunt cerute de evaluatori și, la momentul acela, am ajuns la concluzia că nu le îndeplinim nici pe jumătate. Am solicitat, conform legii, o amânare, iar luna trecută, în 24 aprilie, am primit vizita echipei de evaluatori, în vederea acreditării”, a explicat managerul Spitalului Județean de Urgență Alba.

Este vorba despre o echipă de profesioniști independenți, care, pe baza unei liste ample, cu aproape 3.000 de poziții, verifică totul, de la calitatea apei și hranei, până la calitatea îngrijirii medicale – ”de la aburul din centrală, până la zona verde și magazia de alimente”, după cum a spus Nicoleta Coșarcă.

Am primit zilele trecute raportul preliminar, la care putem depune eventuale solicitări de conformitate pentru punctele considerate neconforme. Din 2700 de puncte verificate am avut 111 neconformități, ceea ce înseamnă că ne vom situa între 90% și 100% – procentaj obținut la acest proces de evaluare. Avem o perioadă de 5 zile în care putem corecta neconformitățile și așteptăm raportul final. Au fost puncte la care nu am putut lucra, de exemplu blocul alimentar a fost cât se poate de în regulă și punctat cu punctaj maxim, dar avem câteva neconformități la bucătăria dietetică spitalului de la Baia de Arieș (secția de bolnavi cronici pe care am redeschis-o anul trecut), pe care nu am putut să le rezolvăm până la data sosirii echipei de evaluare. De asemenea, mai este de lucru la secțiile pe care nu am reușit să le renovăm, și care vor intra în reparații în perioada următoare. După ce primim acreditarea urmează cinci ani de monitorizare în care trebuie să demonstrăm că am rămas la standardele la care am fost acreditați sau că ne-am îmbunătățit standardele. Spitalul este clasificat în Clasa III, dar asta nu are nicio legătură cu acreditarea. Această acreditare și punctajul pe care îl obținem are legătură strict cu Casa de Asigurări. Un spital neacreditat sau acreditat cu grad scăzut de încredere ar putea, peste câțiva ani, să-și piardă posibilitatea de a mai încheia contract cu CAS. Din calculele noastre, spitalul nostru se va încadra la cel mai înalt nivel de acreditare, iar certificatul îl vom primi săptămâna viitoare”, a declarat ec. Nicoleta Coșarcă,  managerul Spitalului Județean de Urgență Alba.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

UPDATE | O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”

Bogdan Ilea

Publicat

în

O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]

Citește mai mult