Spitalul Județean de Urgență Alba va primi, săptămâna viitoare, certificatul de acreditare
*”Ne vom încadra la cel mai înalt nivel de acreditare”, a declarat managerul instituției, Nicoleta Coșarcă, la Radio Unirea FM
Procesul de evaluare a Spitalului Județean de Urgență Alba a fost finalizat iar săptămâna viitoare, instituția va primi certificatul de acreditare, după cum a declarat managerul Nicoleta Coșarcă, la Radio Unirea FM.
”Evaluarea în vederea acreditării a fost un proces foarte amplu și este unul dintre cele mai importante momente prin care poate trece un spital. Inițial am fost programați pentru acreditare undeva în trimestrul IV al anului 2011. Am studiat standardele care sunt cerute de evaluatori și, la momentul acela, am ajuns la concluzia că nu le îndeplinim nici pe jumătate. Am solicitat, conform legii, o amânare, iar luna trecută, în 24 aprilie, am primit vizita echipei de evaluatori, în vederea acreditării”, a explicat managerul Spitalului Județean de Urgență Alba.
Este vorba despre o echipă de profesioniști independenți, care, pe baza unei liste ample, cu aproape 3.000 de poziții, verifică totul, de la calitatea apei și hranei, până la calitatea îngrijirii medicale – ”de la aburul din centrală, până la zona verde și magazia de alimente”, după cum a spus Nicoleta Coșarcă.
”Am primit zilele trecute raportul preliminar, la care putem depune eventuale solicitări de conformitate pentru punctele considerate neconforme. Din 2700 de puncte verificate am avut 111 neconformități, ceea ce înseamnă că ne vom situa între 90% și 100% – procentaj obținut la acest proces de evaluare. Avem o perioadă de 5 zile în care putem corecta neconformitățile și așteptăm raportul final. Au fost puncte la care nu am putut lucra, de exemplu blocul alimentar a fost cât se poate de în regulă și punctat cu punctaj maxim, dar avem câteva neconformități la bucătăria dietetică spitalului de la Baia de Arieș (secția de bolnavi cronici pe care am redeschis-o anul trecut), pe care nu am putut să le rezolvăm până la data sosirii echipei de evaluare. De asemenea, mai este de lucru la secțiile pe care nu am reușit să le renovăm, și care vor intra în reparații în perioada următoare. După ce primim acreditarea urmează cinci ani de monitorizare în care trebuie să demonstrăm că am rămas la standardele la care am fost acreditați sau că ne-am îmbunătățit standardele. Spitalul este clasificat în Clasa III, dar asta nu are nicio legătură cu acreditarea. Această acreditare și punctajul pe care îl obținem are legătură strict cu Casa de Asigurări. Un spital neacreditat sau acreditat cu grad scăzut de încredere ar putea, peste câțiva ani, să-și piardă posibilitatea de a mai încheia contract cu CAS. Din calculele noastre, spitalul nostru se va încadra la cel mai înalt nivel de acreditare, iar certificatul îl vom primi săptămâna viitoare”, a declarat ec. Nicoleta Coșarcă, managerul Spitalului Județean de Urgență Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | „Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei”
„Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei” „Focul de tabără”, un soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, a fost desemnat, sâmbătă, 27 iunie 2026, „Trandafirul anului 2026” […]
Un soldat român din Jidvei, dispărut în Crimeea în 1944, declarat oficial decedat după 82 de ani de la dispariție
Un soldat român din Jidvei, dispărut în Crimeea în 1944, declarat oficial decedat după 82 de ani de la dispariție Judecătoria Blaj a pronunțat recent o sentință civilă prin care a declarat decesul unui soldat român căzut pe frontul din Crimeea la data de 23 februarie 1944 – la 82 de ani de la dispariție. […]
VIDEO | Cine este Prima Regină a Rozelor din Aiud: A fost încoronată la Sărbătoarea Rozelor 2026
Cine este Prima Regină a Rozelor din Aiud: A fost încoronată la Sărbătoarea Rozelor 2026 Imola Bakk, fiica familiei Bakk din Ciumbrud, una dintre familiile care duc mai departe tradiția cultivării trandafirilor, este prima Regină a Rozelor și ambasadoarea Tărâmului Trandafirilor pentru anul acesta. „Ea va reprezenta cu mândrie frumusețea, tradiția și ospitalitatea celui mai […]









