Curier Județean

Spitalul Judeţean de Urgenţă Alba va avea, în curând, staţie de dializă şi heliport

Alexandra Mates

Publicat

în

Astăzi, în cadrul unei conferinţe de presă, pe lângă inaugurarea oficială a RMN-ului, managerii Spitalului Judeţean de Urgenţă Alba, au anunţat şi alte câteva proiecte importante pe care le au în vedere pentru îmbunătăţirea servicilor medicale şi confortului, asigurate pacienţilor. Este vorba despre realizarea unei staţii de dializă proprii, a unui heliport precum şi darea în folosinţă a unor lifturi noi.

 Vă prezentăm mai jos  declaraţiile  făcute de repzentanţii spitalului în acest sens:

 „Avem un proiect ce va fi finalizat. Este vorba despre staţia de dializă de la nivelul spitalului,  în cadrul unui parteneriat public-privat. Vom  avea în sfârşit  4 aparate de dializă la spital, plus unul pentru dializă acută, care ne vor permite să iniţiem pacienţii care au nevoie de dializă şi respectiv să asigurăm partea de dializă acută care poate salva vieţi, astfel ne vom îndeplini şi mai bine menirea de spital de urgenţă. Şi asta până la sfârşitul anului”, a declarat doctorul Răzvan Curcă, şeful secţiei de Oncologie.

 „Reabilitarea secţiei înseamnă 35.000 de euro, sumă pe care o suportă firma, precum şi achiziţionarea aparatelor de dializă. Va fi un compartiment la standarde europene”, a adăugat Nicoleta Coşarcă, managerul spitalului.

  „Până acum pacienţii erau duşi la Bărăbanţ. Noi plăteam circa 110 milioane lei lunar, pentru că nu erau aparatele noastre,” a ţinut să precizeze directorul economic al spitalului, Diana Mârza.

 „Am demarat procedurile pentru amenajarea unui heliport. Heliportul costă 200.000 de lei cu totul, cu balizaj, cu poartă automată între noi și Liceul Militar. Am încheiat un protocol la nivel național cu liceul, ei ne asigură terenul  şi noi plătim investiția. De asemenea, în cursul anului viitor, sperăm să obținem fonduri de la CJ Alba pentru reparația curții interioare în care va fi construit și un chioşc alimentar, este foarte important pentru acreditare și acesta. Sunt foarte multe puncte pe care trebuie să le atingem pentru acreditare și le vom atinge”, a completat directorul economic Diana Mârza.

 „Din 1973, spitalul avea aceleaşi lifturi, de care am tras cât am putut. În sfârşit avem lifturi noi. Două vor fi puse în funcţiune chiar săptămâna aceasta. Am creat un program de aşa natură încât să nu fim puşi în imposibilitatea de a transporta pacienţii cu liftul. De mâine vor funcţiona liftul de personal şi unul dintre lifturile vechi iar de săptămâna viitoare sperăm ca toate lifturile să fie date în folosinţă”, a spus managerul Spitalului, Nicoleta Coşarcă.

 „Pentru achiziţia celor 4 lifturi, Consiliul Judeţean ne-a finanţat cu suma de 597.000 de lei. În ceea ce priveşte implementarea ISO în cadrul spitalului, până acum am avut implementat ISO doar pe partea de laborator şi radiologie, dar pentru acreditarea spitalului, care va fi în 2013, spre sfârşitul anului, avem nevoie şi de acest certificat ISO pe întreg spitalul. Acesta l-am dobândit acum 2 săptămâni, cu efortul întregii echipe din cadrul comitetului director şi a şefilor de secţie”, a adăugat  Diana Mârza.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri”

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri” Organizatorii AlbaFest 2026 au făcut public, în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026, un filmuleț de 2 minute și 34 de secunde care rezumă serile muzicale lungi de la AlbaFest 2026. „3 […]

Citește mai mult

Curier Județean

Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central Primăria Municipiului Alba Iulia a lansat o procedură de achiziție directă pentru executarea unor lucrări de reparații curente la birourile din sediul central. Invitația de participare nr. 77673 a fost aprobată de primarul Gabriel Pleșa joi, 25 iunie 2026, […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate Un incendiu a izbucnit sâmbătă după amiază la Oiejdea.  Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu pe raza localității Oiejdea, a transmis ISU Alba, sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 16.42.. Este vorba despre un incendiu izbucnit la […]

Citește mai mult