Curier Județean

Spitalul Judeţean de Urgenţă Alba va avea, în curând, staţie de dializă şi heliport

Alexandra Mates

Publicat

în

Astăzi, în cadrul unei conferinţe de presă, pe lângă inaugurarea oficială a RMN-ului, managerii Spitalului Judeţean de Urgenţă Alba, au anunţat şi alte câteva proiecte importante pe care le au în vedere pentru îmbunătăţirea servicilor medicale şi confortului, asigurate pacienţilor. Este vorba despre realizarea unei staţii de dializă proprii, a unui heliport precum şi darea în folosinţă a unor lifturi noi.

 Vă prezentăm mai jos  declaraţiile  făcute de repzentanţii spitalului în acest sens:

 „Avem un proiect ce va fi finalizat. Este vorba despre staţia de dializă de la nivelul spitalului,  în cadrul unui parteneriat public-privat. Vom  avea în sfârşit  4 aparate de dializă la spital, plus unul pentru dializă acută, care ne vor permite să iniţiem pacienţii care au nevoie de dializă şi respectiv să asigurăm partea de dializă acută care poate salva vieţi, astfel ne vom îndeplini şi mai bine menirea de spital de urgenţă. Şi asta până la sfârşitul anului”, a declarat doctorul Răzvan Curcă, şeful secţiei de Oncologie.

 „Reabilitarea secţiei înseamnă 35.000 de euro, sumă pe care o suportă firma, precum şi achiziţionarea aparatelor de dializă. Va fi un compartiment la standarde europene”, a adăugat Nicoleta Coşarcă, managerul spitalului.

  „Până acum pacienţii erau duşi la Bărăbanţ. Noi plăteam circa 110 milioane lei lunar, pentru că nu erau aparatele noastre,” a ţinut să precizeze directorul economic al spitalului, Diana Mârza.

 „Am demarat procedurile pentru amenajarea unui heliport. Heliportul costă 200.000 de lei cu totul, cu balizaj, cu poartă automată între noi și Liceul Militar. Am încheiat un protocol la nivel național cu liceul, ei ne asigură terenul  şi noi plătim investiția. De asemenea, în cursul anului viitor, sperăm să obținem fonduri de la CJ Alba pentru reparația curții interioare în care va fi construit și un chioşc alimentar, este foarte important pentru acreditare și acesta. Sunt foarte multe puncte pe care trebuie să le atingem pentru acreditare și le vom atinge”, a completat directorul economic Diana Mârza.

 „Din 1973, spitalul avea aceleaşi lifturi, de care am tras cât am putut. În sfârşit avem lifturi noi. Două vor fi puse în funcţiune chiar săptămâna aceasta. Am creat un program de aşa natură încât să nu fim puşi în imposibilitatea de a transporta pacienţii cu liftul. De mâine vor funcţiona liftul de personal şi unul dintre lifturile vechi iar de săptămâna viitoare sperăm ca toate lifturile să fie date în folosinţă”, a spus managerul Spitalului, Nicoleta Coşarcă.

 „Pentru achiziţia celor 4 lifturi, Consiliul Judeţean ne-a finanţat cu suma de 597.000 de lei. În ceea ce priveşte implementarea ISO în cadrul spitalului, până acum am avut implementat ISO doar pe partea de laborator şi radiologie, dar pentru acreditarea spitalului, care va fi în 2013, spre sfârşitul anului, avem nevoie şi de acest certificat ISO pe întreg spitalul. Acesta l-am dobândit acum 2 săptămâni, cu efortul întregii echipe din cadrul comitetului director şi a şefilor de secţie”, a adăugat  Diana Mârza.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Clădire istorică din centrul municipiului Alba Iulia, salvată printr-o investiție de aproape 3,7 milioane de lei: Centrul Militar Județean Alba va primi spații noi prin mansardare și modernizare

Ioana Oprean

Publicat

în

Clădire istorică din centrul municipiului Alba Iulia, salvată printr-o investiție de aproape 3,7 milioane de lei: Centrul Militar Județean Alba va primi spații noi prin mansardare și modernizare Una dintre clădirile cu valoare istorică din centrul municipiului Alba Iulia se pregătește pentru o transformare importantă. Consiliul Județean Alba urmează să aprobe, în ședința ordinară de […]

Citește mai mult

Curier Județean

Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal

Ioana Oprean

Publicat

în

Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal Un bărbat acuzat că a condus un autoturism pe drumurile publice în stare avansată de ebrietate va fi judecat pentru infracțiunea de conducere a unui vehicul […]

Citește mai mult

Curier Județean

Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces

Ioana Oprean

Publicat

în

Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces O companie din Sibiu va presta serviciile de proiectare a amenajării drumului de acces spre viitorul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic. Valoarea contractului atribuit vineri, 19 iunie 2026, prin achiziție directă, […]

Citește mai mult