Curier Județean

Spitalul Judeţean de Urgenţă Alba va avea, în curând, staţie de dializă şi heliport

Alexandra Mates

Publicat

în

Astăzi, în cadrul unei conferinţe de presă, pe lângă inaugurarea oficială a RMN-ului, managerii Spitalului Judeţean de Urgenţă Alba, au anunţat şi alte câteva proiecte importante pe care le au în vedere pentru îmbunătăţirea servicilor medicale şi confortului, asigurate pacienţilor. Este vorba despre realizarea unei staţii de dializă proprii, a unui heliport precum şi darea în folosinţă a unor lifturi noi.

 Vă prezentăm mai jos  declaraţiile  făcute de repzentanţii spitalului în acest sens:

 „Avem un proiect ce va fi finalizat. Este vorba despre staţia de dializă de la nivelul spitalului,  în cadrul unui parteneriat public-privat. Vom  avea în sfârşit  4 aparate de dializă la spital, plus unul pentru dializă acută, care ne vor permite să iniţiem pacienţii care au nevoie de dializă şi respectiv să asigurăm partea de dializă acută care poate salva vieţi, astfel ne vom îndeplini şi mai bine menirea de spital de urgenţă. Şi asta până la sfârşitul anului”, a declarat doctorul Răzvan Curcă, şeful secţiei de Oncologie.

 „Reabilitarea secţiei înseamnă 35.000 de euro, sumă pe care o suportă firma, precum şi achiziţionarea aparatelor de dializă. Va fi un compartiment la standarde europene”, a adăugat Nicoleta Coşarcă, managerul spitalului.

  „Până acum pacienţii erau duşi la Bărăbanţ. Noi plăteam circa 110 milioane lei lunar, pentru că nu erau aparatele noastre,” a ţinut să precizeze directorul economic al spitalului, Diana Mârza.

 „Am demarat procedurile pentru amenajarea unui heliport. Heliportul costă 200.000 de lei cu totul, cu balizaj, cu poartă automată între noi și Liceul Militar. Am încheiat un protocol la nivel național cu liceul, ei ne asigură terenul  şi noi plătim investiția. De asemenea, în cursul anului viitor, sperăm să obținem fonduri de la CJ Alba pentru reparația curții interioare în care va fi construit și un chioşc alimentar, este foarte important pentru acreditare și acesta. Sunt foarte multe puncte pe care trebuie să le atingem pentru acreditare și le vom atinge”, a completat directorul economic Diana Mârza.

 „Din 1973, spitalul avea aceleaşi lifturi, de care am tras cât am putut. În sfârşit avem lifturi noi. Două vor fi puse în funcţiune chiar săptămâna aceasta. Am creat un program de aşa natură încât să nu fim puşi în imposibilitatea de a transporta pacienţii cu liftul. De mâine vor funcţiona liftul de personal şi unul dintre lifturile vechi iar de săptămâna viitoare sperăm ca toate lifturile să fie date în folosinţă”, a spus managerul Spitalului, Nicoleta Coşarcă.

 „Pentru achiziţia celor 4 lifturi, Consiliul Judeţean ne-a finanţat cu suma de 597.000 de lei. În ceea ce priveşte implementarea ISO în cadrul spitalului, până acum am avut implementat ISO doar pe partea de laborator şi radiologie, dar pentru acreditarea spitalului, care va fi în 2013, spre sfârşitul anului, avem nevoie şi de acest certificat ISO pe întreg spitalul. Acesta l-am dobândit acum 2 săptămâni, cu efortul întregii echipe din cadrul comitetului director şi a şefilor de secţie”, a adăugat  Diana Mârza.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | Finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud: ,,Vom reda strălucirea unui loc simbolic”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud: ,,Vom reda strălucirea unui loc simbolic” O finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud a fost obținută de administrația locală din Aiud.  Anunțul a fost făcut printr-o postare pe o rețea de socializare de către primarul […]

Citește mai mult

Curier Județean

Reabilitare energetică pentru 6 blocuri din Blaj: Investiții de peste 18,5 milioane de lei

Ioana Oprean

Publicat

în

Reabilitare energetică pentru 6 blocuri din Blaj: Investiții de peste 18,5 milioane de lei Primăria Blaj pregătește noi intervenții asupra infrastructurii rezidențiale, prin proiecte de eficientizare energetică finanțate din fonduri europene, în valoare de aproximativ peste 18,5 milioane de lei. O primă intervenție vizează blocurile de pe strada Gheorghe Barițiu nr. 1 și nr. 2, […]

Citește mai mult

Curier Județean

Evaluarea Națională 2026 | Câți absolvenți de clasa a VIII-a din Alba au absentat de la proba scrisă la Matematică

Ioana Oprean

Publicat

în

Evaluarea Națională 2026 | Câți absolvenți de clasa a VIII-a din Alba au absentat de la proba scrisă la Matematică Miercuri, 24 iunie 2026 s-a desfășurat proba scrisă la Matematică din cadrul Evaluării Naționale. De la această probă au lipsit 67 de absolvenți de clasa a VIII-a din județul Alba din totalul de 2.440 înscriși, […]

Citește mai mult