Spitalul din județul Alba unde managerul s-a schimbat de patru ori într-o lună. De ce a fost trimis corpul de control al Ministerului Sănătăţii
Patru schimbări pe hârtie în legătură cu funcţia de manager a Spitalului Orăşenesc din Câmpeni, judeţul Alb au fost decise în mai puţin de o lună de zile. Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru (PNL) şi primarul Călin Andreş (PSD) s-au duelat de la distanţă în ordine şi dispoziţii pentru numirea unui manager care să reprezinte propriul partid politic.
Scandalul a început în 1 mai 2020, când ministrul Sănătăţii l-a numit în funcţia de manager pe un reprezentant al PNL Câmpeni, Valentin Gog. Decizia a survenit ca urmare a expirării mandatului de trei luni pentru fostul manager, Călin Bodea, membru marcant al PSD-ului local.
Primarul Călin Andreş (PSD) a acuzat numirea politică şi a precizat că Valentin Gog (PNL) este de profesie chelner şi, prin urmare, nu ar fi pregătit profesional pentru un asemenea post. În realitate, la momentul numirii, Valentin Gog era directorul unui restaurant din oraş. În final, primarul Andreş şi-a cerut scuze pentru că l-a numit chelner.
Ministrul Nelu Tătaru a afirmat că decizia de a nu mai prelungi mandatul fostului manager a avut la bază situaţia din ultimii ani, când, la conducerea celor două spitale din Câmpeni, au fost numiţi peste 10 manageri. Prin urmare, ministrul a decis să trimită corpul de control atât la Spitalul Orăşenesc, cât şi la Spitalul de Boli Cronice (sanatoriul TBC). Primele concluzii ale activităţii corpului de control la Câmpeni vor fi făcute publice săptămâna viitoare, când ar urma să aibă loc şi o vizită a ministrului Nelu Tătaru în Alba.
La finalizarea perioadei stării de urgenţă, primarul l-a numit din nou pe Călin Bodea, dar dispoziţia nu a putut fi pusă în aplicare pentru că o ordonanţă a Guvernului emisă cu o zi mai devreme păstra la Ministerul Sănătăţii atribuţia privind numirea sau demiterea managerilor de spitale. Timp de o zi, 15 mai 2020, unitatea medicală a avut doi manageri: unul de la PNL, celălalt de la PSD. Mandatul lui Valentin Gog a fost reconfirmat după emiterea hotărârii de Guvern prin care s-a declarat starea de alertă pe teritoriul României. Hotărârea a fost, însă, modificată, ulterior, în Parlament, de majoritatea configurată în jurul PSD, astfel încât managementul spitalelor a revenit în atribuţia autorităţilor locale.
În aceste condiţii, primarul Călin Andreş a emis o nouă dispoziţie prin care l-a renumit pe Călin Bodea în postul de manager. Reprezentantul PSD, fost secretar de stat în Ministerul Economiei în Guvernul condus de Viorica Dăncilă, este, din nou, manager al Spitalului Orăşenesc Câmpeni începând de luni, 25 mai 2020. Unitatea medicală deserveşte circa 45.000 de locuitori din zona Munţilor Apuseni.
sursa: adevarul.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău
Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău Decathlonul Dacic a reprezentat punctul culminant competițional al celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Cetăților Dacice, desfășurat în perioada 26–28 iunie 2026 în zona Piatra Craivii – Bucerdea Vinoasă – Cricău. Competiția a adus la start reprezentanții […]
VIDEO | Bărbat de 39 de ani, din Daia Română, REȚINUT după două opriri în trafic în aceeași zi: Mai întâi băut, apoi fără permis la volan
Bărbat de 39 de ani, din Daia Română, REȚINUT după două opriri în trafic în aceeași zi: Mai întâi băut, apoi fără permis la volan Sâmbătă, 27 iunie 2026, polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 39 de […]
Apă cu porția în unele sate din Alba: Program strict de furnizare pe fondul caniculei și consumului ridicat
Apă cu porția în unele sate din Alba: Program strict de furnizare pe fondul caniculei și consumului ridicat Furnizarea apei potabile va fi restricționată temporar în mai multe localități din județul Alba, în contextul temperaturilor ridicate și al consumului crescut, inclusiv pentru activități agricole. Măsura a fost anunțată de SC APA CTTA SA Alba, în […]








