Spectacolul de drone din 1 Decembrie: Motiv de bucurie și o grijă în minus pentru stăpânii de animale de companie din Alba Iulia
Spectacolul de drone din 1 Decembrie: Motiv de bucurie și o grijă în minus pentru stăpânii de animale de companie din Alba Iulia
Bucuria focului de artificii cu prilejul Zilei Naționale a României, de 1 Decembrie la Alba Iulia, lăsa în urmă, în alți ani, durere pentru anumiți stăpâni de animale de companie. Zgomotul puternic din timpul spectacolului conducea la pierderea ființelor pe care aceștia le îndrăgesc și le consideră parte din familia lor, ori cel mai bun prieten.
Fiindcă nu e în fiecare zi este sărbătoare și cu siguranță nu în fiecare zi avem parte de focuri de artificii, animalele de companie nu sunt acomodate cu zgomotul produs de acest gen de spectacol, iar după cum bine știm auzul lor este mult mai dezvoltat decât al unui om, astfel în momentele de sărbătoare, uneori, acestea se panichează și reacționează haotic, sunt speriate, iar asta a condus de multe ori, în Alba Iulia, la pierderea ființelor dragi.
Câteodată, cu mult noroc, după anunțuri pe rețele de socializare și implicarea oamenilor din comunitate acestea se întorceau acasă lângă stăpâni, dar alteori în urmă rămânea doar un gol în sufletul stăpânilor ce simțeau că au pierdut un prieten, chiar un membru al familie și o parte din ei și viața lor.
Asociația ”Prietenii lui Azor”, înființată cu scopul de a salva în principal câinii abandonați din Ecarisajul din Alba Iulia, prin îngrijire suplimentară, promovarea adopțiilor și evitarea eutasanierii câinilor sănătoși, salută astăzi, 2 decembrie 2021, inițiativa și alegerea administrație locale de a înlocui clasicul moment al focurilor de artificii, specific zilei Naționale a României la Alba Iulia, cu spectacolul de drone ce s-a desfășurat aseară.
„Ne bucurăm tare mult că la Alba Iulia s-a ales o variantă smart pentru încheierea zilei de 1 Decembrie, este un pas spre normalitate, spre emancipare. Felicităm pentru aceasta inițiativă Primăria Alba Iulia, pe domnul primar Gabriel Pleșa și pe toți cei implicați în organizare!” , au transmis pe mediul de socializare reprezentanții Asociației „Prietenii lui Azor”
Astfel astăzi de pe rețele de socializare au lipsit anunțurile cu animale de companie pierdute datorită zgomotului generat de focul de artificii, iar albaiulienii și românii veniți din toate colțurile țării, dar și din afara ei, s-au putut bucura, la Alba Iulia, de un spectacol inedit de drone, unul cu mult mai silențios, iar „pariul” pus de Gabriel Pleșa și actuala administrație locală pare să fie unul câștigător, cel puțin din acest punct de vedere.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial
Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare
Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare Absolvenţii de clasa a VIII-a din România au susţinut astăzi prima probă scrisă, cea la Limba şi Literatura Română, apoi pe 24 Iunie este programată proba la […]
Amenzi pentru STP în fiecare zi fără transport public în Alba Iulia. Gabriel Pleșa: ,,Maximum 25-30.000 pe zi”. Ce spune despre convocarea Comitetului Local pentru Situații de Urgență
Amenzi pentru STP în fiecare zi fără transport public în Alba Iulia. Gabriel Pleșa: ,,Maximum 25-30.000 pe zi”. Ce spune despre convocarea Comitetului Local pentru Situații de Urgență Primarul din Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a anunțat că administrația locală ia în calcul să aplice penalități operatorului STP pentru neefectuarea transportului public. La aproape o săptămână […]










