Sorin Bumb: Ultima idee din mandatul lui Horaţiu Josan

Mircea Trifu - Primar Alba Iulia

Ideea constituirii unei asociaţii intercomunitare, denumită Alba de Jos, pentru dezvoltarea zonei ar fi fost lăudabilă dacă ar fi fost lansată cu mult timp în urmă, ca o expresie a viziunii primarului Josan pentru oraşul pe care îl conduce încă. Din păcate însă, nu putem crede într-o asemenea iniţiativă care, cu 3 luni înainte de alegeri, pare a fi expresia disperării unui primar în funcţie care nu are ce să le spună alegătorilor în campania electorală.
De ce nu a rezolvat situaţia dezastruoasă a infrastructurii din oraş? De ce nu a adus investitori, aşa cum le reproşează el altora? De ce Aiudul, altădată unul dintre oraşele cele mai vii ale judeţului, a devenit un oraş marginal? Unde a fost până acum domnul primar? Poate prin alte ţări… Acum însă, domnul primar are o idee: să facă o hârtie semnată de mai mulţi primari, mult mai buni decât domnia sa, pe care, culmea, el vrea să îi conducă, ca un fel de lider zonal.
Este bine că domnul primar îşi dă seama că are de învăţat de la primarii localităţilor din jurul Aiudului care în ultimii patru ani le-au dat motive serioase cetăţenilor să îi mai voteze o dată. De aceea vrea să „împrumute” din popularitatea acestora. Ar fi bine însă să înveţe această lecţie până la capăt: de la „proiecte” pe hârtie, până la realizări, există ceva care se numeşte în limbajul popular, chiar şi la Aiud, muncă. Iar domnul primar nu ne-a arătat până acum nimic.
Credem, în consecinţă, că domnul Josan nu are nicio intenţie de a duce această iniţiativă dincolo de campania electorală. Şi dacă ar avea, dânsul ar avea două piedici: prima constă în faptul că nu este în stare (fapt dovedit de nerealizările de până acum) şi a doua constă în faptul că dânsul oricum nu va mai fi ales într-un nou mandat. Iar bilanţul actualei non-administraţii a lui Horaţiu Josan este, din păcate pentru aiudeni, o singură idee, aruncată cu disperare la final de mandat.

Sorin BUMB, secretar general adjunct al PDL Alba

Pro România - Ține cu ALBA
ELIT

PMP - Alegeri Locale 2020
USR-Plus - Oameni ca tine schimbă Alba în bine

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

12 Comentarii

ion ion 29 februarie 2012 at 19:37

se vede ca-i GAZAR!gazarii sa-si vada de ale lor,ca de „gauzari”au grija altii.

badia 29 februarie 2012 at 19:38

Sa-i dau dreptate? Sa nu-i dau dreptate domnului Bumb?… Personal nu i-as da, dar, fiindca exista un DAR, dun ceea ce-mi spun prietenii mei din Aiud se pare ca graeste niste adevaruri.

grigore 29 februarie 2012 at 22:42

Bumb vede paiul din ochiul altuia, dar nu vede barna din ochiul sau.
Ce lectii sa dea Bumb cand el a ingropat un judet intreg. Sa vina intai cu realizarile dansului altele in afara de afaceri dubioase cu banii statului si apoi sa vorbeasca de altii. Dar probabil ca nu exista pentru ca dansul e preocupat sa-si denigreze dusmanii zilnic prin ziare, in loc sa puna osul la treaba. E plina tara de demagogi.

* 1 martie 2012 at 15:50

Eu vad o atitudine si nu o lectie.

andrei 1 martie 2012 at 0:48

Sa plece dracului josan la averile lui acumulate pe cine stie unde! Sa dispara un incompetent si un netrebnic afacerist!

Bamse 1 martie 2012 at 1:02

…ca sa raspund intr-o oarecare masura si domnului Grigore ,este adevarat ca domnul Bumb nu vede barna din ochiul PDL dar in schimb nu cred ca denigreaza pe nimeni pt ca domnul Josan este caracterizat de o neputinta totala si de o incapabilitate dureroasa ceva de genul PDL la nivel national .
Partea proasta este ca la nivelul orasului Aiud nu exista solutii decente pt postul de primar ca de altfel la nivelul intregii tari…te intrebi de ce sa mai mergi la vot cand ai de ales intre hoti si talhari lipsind cu desavarsire solutia salvatoare ,ce sa mai zici cand vezi ca un partid ca PNL este caracterizat de traseisti de partid (vezi Melescanu,Josan…) si de tradatori de idealuri la nivel national ,cand ei se unesc cu asasinii celei mai celebre familii pnl-iste (Bratienii)si anume cu comunistii (PSD).Ce sa mai zici de un partid ca PSD care geme de comunisti asasini (Iliescu,A.Nastase…),care au asasinat cu sange rece tinerii in 89 si care in timpul guvernul Nastase a vandut zacamintele petrolifere la OMV care face profit pe spatele romanilor de ordinul sutelor de milioane de euro,iar noi cumpram petrolul nostru pe bani grei.Cum sa votezi cu un partid gen PDL care vor sa vanda aurul,argintul,cuprul,wolframul tarii canadieniilor si care se lafaie in milioane de euro castigati din afaceri dubioase pe spinarea romaniilo.
Mie scarba sa mai continui cu celelalte partide pt ca exemplele nu sunt decat negative toti participand la distrugerea acestei tari si atunci intreb romanii cu cine sa votezi cand in tara asta nu e loc decat de hoti si curve…

Badia 1 martie 2012 at 1:35

Vai cat de rau poti fi! Cred ca in furia cu care ai scris comentariul ai uitat de Petre Roman, artizanul falimentului romaniei, omulm care acum critica coalitia la putere. Nu intru in amanunte ca nu are rost… Doar am spus si eu ceva……..

Bamse 1 martie 2012 at 2:26

…ai dreptate Badia sunt rau si am uitat sa mentionez ca si P.Roman a participat la distrugerea Romaniei asa ca adaug Petre Roman si este loc de multi altii de care nu-mi amintesc acum!!!

aiudean 1 martie 2012 at 6:44

Dar pe noi ne-a intrebat? Stie cati suntem de acord cu ultima idee? Asta e la fel ca parcul industrial o idee de campanie! Nu mai pacaleste pe nimeni!

Geanina 1 martie 2012 at 21:35

Pentru Domnul SORIN BUMB: Pentru ca sunt aiudeanca stiu bine ce se intampla in Aiud, am fost plecata din Aiud 6 ani (4 ani la facultate si 2 la munca in strainatate). L-am votat pe domnul Josan pentru ca nu aveam pe cine sa votez, cum spune proverbul alegi ce-i mai putin rau din rau. Acum astept sa vad ce hotaraste PDL-ul, daca veniti Dvs. in calitate de contracandidat al d-lui Josan, va votez cu drag pentru ceea ce sunteti Dumneavoastra ca om, in nici un caz pentru PDL, daca PDL-ul o alege pe Oana Badea plec definitiv din Aiud pentru ca intre Josan si Badea nu exista nici o diferenta.
Daca imi permiteti un sfat, nu-l mai criticati pe Josan ca nu are nici un sens, LUMEA STIE CINE E JOSAN, NE-A CONVINS, A AVUT TIMP SA NE CONVINGA, in afara de pupazele din primarie nu-l mai voteaza nimeni. Parerea mea e ca ceea ce puteti face cel mai bine ar fi sa va ganditi la ceea ce trebuie facut pentru a scoate Aiudul din mocirla in care se afla, astept idei clare ce pot duce la salvarea acestui oras. Harjoneala „ba tu, ba tu” nu duce la nimic constructiv.

aiudean 1 martie 2012 at 21:47

Eu as vrea ca doamna Badea sa candideze. Dar nu cred ca o va face.

Badia 2 martie 2012 at 15:39

Uite ca ti s-a implinit visul. S-ar parea ca are si ceva sanse de castig, asta daca nu va candida cumva fostul primar Liviu Rusa.