Sorin Bumb: Aiudul îngheţat în proiect

Într-un neverosimil acces electoral, zilele trecute primarul „vizionar” al Aiudului, Horaţiu Josan, îşi prezenta proiectele viitoare de dezvoltare încercând să-şi uimească concetăţenii, de parcă aceştia trăiau pe altă planetă şi nu într-o urbe în care de ani buni nu se mai întâmplă nimic important. Primarul îşi afişa publicitar intenţia de a transforma Aiudul într-un posibil pol de dezvoltare, împreună cu Ocna Mureş… Oare!?!
Cifrele confirmă că investiţiile făcute în Aiudul ultimilor ani sunt mai mici decât în oricare altă comună din jurul oraşului. Este trist să descoperi după ani de mandat că nu ai făcut mare lucru şi să propui măsuri care să ridice municipiul la nivelul unor comune precum Rădeşti, Livezile, Lopadea Nouă sau Mirăslău, unde edilii aleşi au implementat deja proiecte importante.
După desfiinţarea, nedorită dar necesară economic, a spitalului din Ocna Mureş, am iniţiat demersuri la Ministerul Sănătăţii pentru înfiinţarea în oraş a unei secţii medicale cu 40 de paturi, ca secţie exterioară a Spitalului din Aiud. La minister am găsit înţelegere. N-am găsit în schimb acolo unde ne aşteptam mai puţin. Eforturile primarului din Ocna Mureş, Augustin Drăguţ, de a-l convinge pe dl. Josan să accepte soluţia s-au lovit de un zid. Refuzul categoric al lui Josan a fost mai mult decât surprinzător pentru toţi, pentru că existenţa aceastei secţii, extrem de necesară pentru cetăţenii din Ocna Mureş nu afecta în nici un fel funcţionarea Spitalului din Aiud. Nici acum nu reuşesc să înţeleg ce alchimie păguboasă funcţionează în capul edilului-şef din Aiud.
Nu pot desigur să mă întreb, în aceste condiţii, cât îi pasă într-adevăr primarului Josan de cetăţenii cărora le va cere în continuare votul şi ce pol de dezvoltare vrea să facă în această zonă?

Sorin Ioan BUMB, vicepreşedinte al Consiliului judeţean Alba

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

15 Comentarii

SIMI 14 februarie 2012 at 17:48

bumbule eu cred ca te-a prins inghetu in fata ziarului si astia te tot pozeaza

amicul 007 14 februarie 2012 at 18:04

Treziti ursuletul . Acest personaj rotofei doarme-papuci si nu mai poate de oameni….. Domunule HAVA va sesizati ???

Tetea 14 februarie 2012 at 18:24

Eu nu am nimic cu domnul Bumb si nici nu am votat vreodata cu PDL sau Basescu dar trebuie sa fii cretin si ipocrit sa nu recunosti ca omul are dreptate.De 3 mandate in Aiud domnul Josan tot face parc industrial si se tot fac investii dar sunt invizibile.In Aiud nu sunt locuri de munca ,trotuarele sunt praf,sosele sunt praf,iluminatul public functioneaza partial in schimb domnul Josan face chefuri si betii pe banii cetateniilor si pe zii ce trece este tot mai gras si mai urat.Domnule Josan vrem becuri care sa lumineze straziile nu mititei si festivaluri folclorice,astea le vom face dupa ce vom avea de munca si dupa ce vom avea lumina pe strazi !Aiudenii isi merita soarta daca au votat un astfel de individ asa ca numai bine.

Ion Albu 14 februarie 2012 at 20:49

Tete, intreaba-l pe „omul” din imagine cum a sabotat CJ Alba proiectele primarului din Aiud si a tuturor primarilor de alte culori decat portocaliu. Rusine CJ Alba pentru marea imparteala a „cascavalului”.

Tetea 15 februarie 2012 at 1:27

Domnule Albu nu stiu cine pe cine a sabotat in CJ Alba ce stiu este ca in timpul guvernarii Tariceanu aliatii PNL erau PDL,oare si atunci PDL a sabotat proiectele domnului Josan sau de fapt ele nu au existat nici atunci si nici acum?…imi pare rau daca cineva a sabotat un proiect sau nu si imi pare de asemenea ca ar fii un gest impotriva cetateniilor pt ca in Aiud locuiesc si oameni care cu siguranta au votat cu PDL si astfel au fost nedreptatiti de cei in care si-au pus increderea ,oricum omul politic roman este un om meschin(foarte putine sunt exceptiile) ,asta este demonstrat prin faptul ca toti au fost aliati cu toti (vezi pdl cu pnl,pdl cu psd,iar acum pnl cu psd) si nu sau facut nici jumatate din lucrurile din Ungaria spre exemplu.

T 14 februarie 2012 at 22:08

se vede că eşti cretin!

T 14 februarie 2012 at 22:09

pt Tete – se vede că eşti cretin, cum singur o spui!

Tetea 15 februarie 2012 at 1:46

@T …pt tine domnule T am un citat din Parazitii: „Presupun ca ma auzi acum/Ai un post de conducere bine platit si esti praf?/Ai interese personale si tragi din banii publici?/Te pupa lumea in p**a ca ai bani si esti un taran cu 4 clase?/Primesti bani ca sa difuzezi muzica de proasta calitate?/……Iti lingi seful in c*r ca sa ajungi un sef mai mic?Da-te-n …”
Esti neimportan prietene si lingau pt ca nu ai puterea sa recunosti ca tot ce am scris eu mai sus este adevarat sau daca nu este demonstreaza ca am mintit cu ceva iar eu te voi invita in Aiud pe strazile fara becuri cu trotuarele praf,pe sosele gaurite ,iar tu poate ma vei duce sa imi arati parcul industrial construit de domnul Josan de acum 8 ani de cand ne tot minte ca il va construii sau la fabricile alea multe unde lucreaza mii de aiudeni si au fost facute de investitori adusi de domnul Josan!

T 15 februarie 2012 at 19:24

OK, eşti cretin!

mr 14 februarie 2012 at 18:25

cele mai urate orase din judet: Campeni si Aiud. Jalnic!

alooo 14 februarie 2012 at 18:43

ALOOOOOO, treziti-l ca vin alegerile !!!!!

aiudean get beget 14 februarie 2012 at 23:20

Eu nu zic despre primar nici ca a facut nici ca n-a facut, dar vad ca sunt tot mai multi aiudeni care fac naveta pentru un loc de munca. Unde? La Teius, la Santimbru, la Alba Iulia, la Blaj, la Sebes si cine mai stie unde… Pe vremuri era invers: se venea la munca in Aiud. Da, s-au pavat niste drumuri si piata din fosta autogara, dar hai sa vedem cand au inceput lucrarile? Cine mai stie? Era culmea sa dureze la nesfarsit, doar au mai fost niste alegeri. Si, sa nu uitam ca la capatul de sus al strazii Stefan cel Mare si-a facut casa in ultimii ani un liberal important din oras. In centru, in schimb, te impiedici de bordurile montate si lasate balta… Cetatea, se darama incet, incet sub copacii crescuti pe ziduri…
Chefuri? Da. Si cand nu sunt festivaluri, bubuie discotecile in miez de noapte.
Hai, totusi, sa inchei pozitiv: s-a dat nume parcului municipal, in urma unui sondaj de opinie. Trebuie sa recunosc ca e o realizare. Nu?
Pana acum am votat M H J. Oare sa-l mai votez?

albaiulianul 15 februarie 2012 at 8:52

Josan are aspect de animalut, dar nu-l vede nimeni?
Bumb a facut multe lucruri, dar nu a iesit in fata, pentru ca are bun simt intr-o doza considerabila (comparativ cu altii).

rudotel 15 februarie 2012 at 10:14

vorba lui base……bai ………..liniste………….ce dracuuuuuuuuuuuu….bai………….ce-i cu asta….aproape saptamanal ….oparitul asta….cu mainile mai scurte decat manecile de la haine……are o opinieeeeeeee………este de necrezut……deci nu apare dumitrel……..cum apare ….constipatul asta…..mor cand il vad……baiiii……care-i treaba cu bazinul olimpic???????????????????

@aiudean get beget 15 februarie 2012 at 21:48

adevarat….Aiudul a ajuns un oras epava!
Pacat ca nu se face nimik la nivel de consiliu local si primarie!
Aceleasi personaje jalnice cu aceleasi realizari jalnice!
Daca nu credeti incercati si va veti convinge!