SONDAJ alegeri prezidențiale: Victor Ponta, la 10 procente de Klaus Iohannis. Ce se întâmplă în turul 2

Potrivit unei cercetări INSCOP Victor Ponta rămâne favorit pentru funcția de președinte al României și ar obține, în primul tur un procent de 40,6%, în vreme ce, contracandidatul său, Klaus Iohannis ar obține 30,1%. Pe locul trei se află Elena Udrea cu 6,7%, foarte aproape de Călin Popescu Tăriceanu care ar obține 6,2%. Ultimele poziții sunt ocupate de Teodor Meleșcanu (4,6%), Monica Macovei (4,6%), Kelemen Hunor (2,5%), Dan Diaconescu (2%) și Corneliu Vadim Tudor (1,7%).

Potrivit cercetării, prezența din primul tur al alegerilor prezidențiale ar fi 59% din totalul populației.

ELIT

În ceea ce priveşte intenţia de vot în turul 2, conform opţiunilor din acest moment, Victor Ponta ar câştiga alegerile prezidenţiale cu 53,5% din voturi, faţă de Klaus Iohannis care ar obţine 46,5%

Sondajul INSCOP a fost realizat în perioada 2-8 octombrie, la comanda ziarului ”Adevarul”. Volumul eșantionului a fost de 1.095 persoane, eroarea datelor admisă fiind de ±3%, la un grad de încredere de 95%.

Alegerile prezidențiale se desfășoară în 2, respectiv 16 noiembrie.

ADEZIUNE PLUS

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| STP Alba: Consilierii locali din Alba Iulia, implicați de primarul Gabriel Pleșa în războiul pe care l-a declanșat la adresa STP

Încă o tentativă de abuz și dispreț, devenite pitorești pentru noua administrație în raport cu tot ce înseamnă contract și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 Comentarii

Horea 15 octombrie 2014 at 9:43

„Sondajul INSCOP a fost realizat în perioada 2-8 octombrie…”

In acea perioada (2-8 Octombrie) NU se stia ca Ponta ii … acoperit!

elector 15 octombrie 2014 at 9:51

ezact. acuma, ca se stie, scoate mult mai mult

mihai 15 octombrie 2014 at 10:56

alea 4% procente ale lui macovei si melescanu sunt inventate, iar kelemen hunor are de fapt 5%.

'James Tont' si tata socru 15 octombrie 2014 at 12:51

Seful senatorilor psd, Ilie Sârbu, este urmărit penal pentru fapte de corupție în dosarul retrocedărilor ilegale de terenuri din județul Brașov în care sunt vizați magistrați și doi avocați, informează surse judiciare.
Ilie Sârbu, liderul senatorilor PSD, a ajuns, miercuri dimineață, alături de un avocat, la DNA Brașov, unde au loc audieri într-un dosar privind retrocedări ilegale de terenuri în care sunt vizați magistrați și doi avocați, unul dintre ei fiind deputatul PSD Ioan Adam, informează Mediafax.

Vânturi, vânturi (în dialect spitalicesc) 15 octombrie 2014 at 14:40

Aşa, şi ?

Observator 15 octombrie 2014 at 15:00

Si tu cel de mai sus faci parte tot din … Vânturi, vânturi (în dialect spitalicesc)!
Si sunteti multi,din pacate, in aceasta categorie.

Vânturi, vânturi (în dialect spitalicesc) 15 octombrie 2014 at 15:07

Aşa, şi ?

Vânturi, vânturi (în dialect spitalicesc) 15 octombrie 2014 at 15:46

@ Observator – “… Si sunteti multi,din pacate, in aceasta categorie.”
De fapt dacă ne gândim că ne-am ales în fruntea ţării un asemenea vânt (în dialect spitalicesc, adică un …băs …!) – vântul suprem (!!!), căruia i-am permis să ne “bată (fîsîie) aproape zece ani, s-ar putea să ai dreptate : înseamnă că suntem o ţară de …vânturi !!!

nesimtirea 15 octombrie 2014 at 18:57

Mai fratilor, este cineva in stare sa opreasca presedintele tarii de a se mai baga in seama in ce priveste alegerile prezidentiale ? Sa nu uitam ca din functia pe care din pacate o ocupa acest moment, este imperios NECESAR ca el sa fie decolorat politic,sa nu faca politica, sa nu fie implicat in campania electorala, sa nu fie partinitor fata de candidati, sa nu ne considere niste prosti care nu stim ce sa alegem! De cate ori apare in mass media tine neaparat sa ne explice cat de informat si sfatuitor este dumnealui. NIMENI nu mai are nevoie de sfaturile dumnealui, de cine crede ca ar fi bun de presedinte si toata lumea se asteapta sa NU se mai bage in lupta electorala sau sa mai dea sfaturi. Orice aparitie a sa in acest moment ar trebui sa fie considerata de catre romani ca ce NEPOTRIVIT si INTERESAT !

nesimtirea 15 octombrie 2014 at 19:06

Sa vi abea acum, in preajma alegerilor si sa spui ca sti ceva important pentru tara despre cei corupti, iar pina acum sa fi tacut, as fi in stare sa te intreb ca intreres ai avut mai frate, de ai tacut pina acum si nu ai depus la organele statului datele de care dispui, astfel incat cei corupti sa fi fost deja aresatati pina acum ? Nu cumva ai fost mina in mina cu cei corupti ? Sau poate ai asteptat ca la o adica sa dai ,,pac la Razboiu,, abea cind vin alegerile tot ce sti ? Curat murdar, in acest caz !

Joseph Daul 16 octombrie 2014 at 10:31

Preşedintele Popularilor Europeni, Joseph Daul, i-a cerut lui Victor Ponta să clarifice urgent acuzațiile preşedintelui Traian Băsescu referitoare la faptul că ar fi fost agent acoperit al Serviciului de Informaţii Externe, pentru ca românii au dreptul şi trebuie să cunoască adevărul.

capitalismul de cumetrie 16 octombrie 2014 at 10:28

Un nou scandal de corupție zgâlțâie, la vârf, PSD: senatorul Ilie Sârbu, deputații Viorel Hrebenciuc și Ioan Adam sunt acuzați de implicare în retrocedări a zeci de mii de hectare de păduri din județul Bacău prin coruperea unor judecători și prin falsificări de documente.
Prejudiciul este de peste 303 milioane de euro. Adam, Sârbu și Hrebenciuc sunt urmăriți penal.
Ancheta, devenită publică ieri, a fost declanșată de DNA Brașov pentru reconstituirea nelegală a unor drepturi de proprietate de peste 90.000 de hectare de pădure și a circa 10.000 de hectare – teren arabil.

Vânturi, vânturi (în dialect spitalicesc) 16 octombrie 2014 at 19:58

Ba nu, nu mergeti la vot dragi romani, nu mergeti, sa nu se faca cvorum, nu se valideaza alegerile si ca atare nu-l vor putea demite !