Soluție disperată la Unirea Alba Iulia: președintele Mihai Dăscălescu – implicat activ în pregătirea “alb-negrilor”
Start ratat în sezonul de primăvară pentru Unirea Alba Iulia, ultima clasată în Seria a 9-a Ligii a 3-a. “Lanterna roșie” nu a marcat și nu a scos niciun punct în cele două jocuri susținute, pierdute la limită, 0-1, la Bistrița și pe “Cetate” cu CS Ocna Mureș.
Situația devine complicată la maximum pentru fosta prim-divizionară, în condițiile în care contracandidatele Avântul Reghin și Sănătatea Cluj s-au îndepărtat la 7 puncte (o diferență mai mare decât la finele anului trecut). Gruparea albaiuliană mai are la dispoziție 11 întâlniri (vineri, la Reghin, în ultima etapă a sezonul regular), între care 10 partide, adevărate “finale”, în play-out. “Alb-negrii” vor juca, tur-retur, în faza a doua a campionatului, cu Gloria Bistrița-Năsăud, CS Ocna Mureș, Sticla Arieșul Turda, Avântul Reghin și Sănătatea Cluj.
Eșecul din derby “de Alba”, cu conjudețenii, a adus multă nemulțumire în curtea grupării din Cetatea Marii Uniri, la finele duelului cu “Soda dragă” având loc o ședință la stadion, în cadrul căreia, dezamăgiți, oficialii clubului au cerut explicații antrenorului Marcel Rusu. În cele din urmă, pentru a se produce un șoc la echipă, începând din această săptămână, la antrenamentele uniriștilor s-a implicat activ Mihai Dăscălescu, ce figurează în organigramă drept președinte al Consiliului Director al AFC Unirea 1924 Alba Iulia. Este o mutare care deocamdată nu a produs și alte modificări pe hârtie, adică, în continuare “principal” este Marcel Rusu (lucru confirmat zilele trecute de Dăscălescu într-o emisiune video pe GSP). Fostul atacant al Rapidului în perioada lui Mircea Lucescu a condus câteva ședințe de pregătire, iar Marcel Rusu a făcut un pas în spate în privința deciziilor pur fotbalistice. Dăscălescu este reprezentant al cluburilor din Liga a 3-a în Comitetul Executiv al FRF și va candida și la alegerile din 12 aprilie pentru un nou mandat. Problemele financare ale Unirii Alba Iulia au afectat din plin parcursul fotbalistic din partea a doua a anului trecut. În intersezon, pe fondul inceritudinii ce afecta gruparea uniristă, nu s-a mai continuat cu Adrian Bicheși pe banca tehnică. A venit ploieșteanul Valentin Sinescu, al cărui mandat a fost încărcat de dificultăți majore din toate punctele de vedere, dar și dezamăgitor în privința rezultatelor: doar 8 puncte în 15 etape. În iarnă s-a apelat la “soluția de avarie”: Marcel Rusu, ajutat de Mircea Oprea (revenit la club), ce au primit credit, cu toate că până la reluarea sezonului au mai fost discuții în vederea aducerii unui alt “principal”, însă startul a fost departe de așteptări, cu zero puncte în 180 de minute.
Meciul de mâine cu Avântul Reghin reprezintă o adevărată finală, o dispută de 6 puncte, în care vizitatorii nu-și permit sub nicio formă să o piardă. E de văzut cât va conta prezența pe banca tehincă a lui Mihai Dăscălescu, în conjunctura unui meci de ‘totul sau nimic”.
Articol publicat în ziarul „Unirea”, joi, 24 martie
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia”
Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia” Comitetul Executiv al Federației Române de Fotbal (FRF), întrunit miercuri, 24 iunie 2026, a luat o decizie care lasă o rază de speranță pentru […]
CSM Unirea Alba Iulia, staff-ul lui Pustai este complet: Mircea Oprea, singurul supraviețuitor, Liviu Rusu – noul preparator fizic
La divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia, staff-ul lui Pustai este complet: Mircea Oprea, singurul supraviețuitor, Liviu Rusu – noul preparator fizic Divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia și-a definitivat staff-ul tehnic cu care va aborda stagiunea 2026/2027, când pentru al treilea an la rând se atacă promovarea în Liga 2. Citește și: CSM Unirea […]
FOTO: Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în stagiunea 2026/2027
Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în sezonul 2026/2027 Cubaneza Gretell Moreno (28 ani), ultima dată la Volley Mulhouse Alsace, este noul coordonator al vicecampioanei Volei Alba Blaj. Citește și: Volei Alba Blaj își păstrează vedetele: Piani, Vereș și Trcol continuă și în sezonul 2026/2027 în „Mica Romă” Cubaneza este de două […]









