Actualitate

Şoferii Uber care utilizează vehicule electrice ar putea primi o mărire de salariu – proiect

Ioana Oprean

Publicat

în

Şoferii Uber care folosesc vehicule electrice ar putea primi o mărire de salariu în cadrul unui proiect pilot lansat de companie în această săptămână, pentru a-i convinge să renunţe la vehiculele cu carburanţi fosili în favoarea unor modele nepoluante, potrivit portalului The Verge.

Compania a anunţat un program pilot pe un an de zile prin intermediul căruia va oferi stimulente băneşti unora dintre şoferii care folosesc vehicule electrice, obiectivul fiind să faciliteze cel puţin 5 milioane de călătorii în următoarele 12 luni.

Uber adaugă totodată funcţii la aplicaţia sa pentru şoferii care folosesc anumite tipuri de vehicule şi se asociază cu organizaţii non-profit şi cu cercetătorii UC-Davis, pentru a descoperi noi modalităţi prin care Uber şi autorităţile locale să încurajeze adoptarea de vehicule

Directorul pentru sustenabilitate al Uber, Adam Gromis, a spus că, pe măsură ce oraşele se îndreaptă spre sisteme de transport sustenabile, companii precum Uber trebuie să devină mai prietenoase cu mediu.

”Dacă nu vom putea oferi forme mai eficiente de mobilitate, nu vom furniza soluţia bună dorită de oraşe. Acesta este motivul pentru care ne-am implicat cu biciclete. Acesta este motivul pentru care lucrăm la tranzit. Acesta este motivul pentru care ne concentrăm pe electrificare”, a declarat Gromis publicaţiei Los Angeles Times.

Programul pilot se va desfăşura în şapte oraşe: Austin, Los Angeles, Montreal, Sacramento, San Diego, San Francisco şi Seattle.

Stimulentele băneşti pentru şoferii care vor trece la vehicule electrice vor varia de la oraş la oraş.

În Sacremento, de exemplu, compania publică de utilităţi SMUD oferă 1,25 dolari pentru o călătorie efectuată cu un vehicul cu emisii zero, iar Uber va rotunji suma la 1,5 dolari.

Şoferii vor mai primi acces la încărcarea gratuită a vehiculelor, prin intermediul reţelei DC a SMUD.

Şoferii cu vehicule electrice hibride şi cu vehicule electrice cu baterii care vor efectua curse în afara razei de acoperire a companiei de utilităţi vor primi un stimulent de 1,5 dolari pe călătorie din partea Uber.

În San Diego şi  în San Francisco, Uber intenţionează să plătească aceşti şoferi cu 1 dolar pe călătorie. De asemenea, în următoarele săptămâni vor fi instalate staţii de încărcare la centrul Greenlight Hub al Uber din San Diego.

Plăţile Uber vor fi de maximul 20 de dolari pe săptămână.

În 2017, şoferii cu vehicule electrice ai Uber au efectuat circa 4 milioane de curse în SUA şi Canada, iar ideea de a mări numărul acestora la 5 milioane pare realizabilă, potrivit companiei.

Rivalitatea dintre Uber şi Lyft este un alt stimulent. Lyft a anunţat recent o investiţie de mai multe milioane de dolari pentru a deveni un serviciu de transport care nu generează dioxid de carbon.

Sursa News.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern” Claudiu Năsui a prezentat, printr-o postare publicat pe Facebook, o serie de cinci propuneri pe care le consideră esențiale pentru îmbunătățirea economiei României. Măsurile vizează în principal reducerea taxelor, simplificarea birocrației și restructurarea aparatului administrativ. Printre principalele […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]

Citește mai mult

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult