Curier Județean

Șoferii cu alcool la bord în vizorul polițiștilor: Trei bărbați cu alcoolemii de aproape de 1.00 mg/l,  prinși pe drumurile din Alba 

Bera Larisa

Publicat

în

Șoferii cu alcool la bord în vizorul polițiștilor: Trei bărbați cu alcoolemii de aproape de 1.00 mg/l,  prinși pe drumurile din Alba

Polițiștii din Alba au depistat trei șoferi care au pus în pericol siguranța rutieră din județ, conducând sub influența alcoolului. Un bărbat de 59 de ani, din Sărmașu, județul Mureș, prins în Cugir cu o alcoolemie de 0,81 mg/l.
La data de 20 august 2024, în jurul orei 09.15, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au depistat un tânăr de 24 de ani, din comuna Gârbova, județul Alba, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Gemenilor din Alba Iulia, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto, cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de  0,75 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Cercetările sunt continuate.
La data de 20 august 2024, în jurul orei 07.30, polițiștii rutieri din Aiud au depistat un bărbat de 60 de ani, din comuna Hopârta, județul Alba, în timp ce conducea un autoturism, pe DJ 107E, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de  0,67 mg/litru alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde   i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Cercetările sunt continuate.
La data de 20 august 2024, în jurul orei 14.00, polițiștii Postului de Poliție Jidvei au depistat un bărbat de 35 de ani, din comuna Jidvei, în timp ce conducea, pe raza localității Feisa, un moped neînmatriculat, fără să posede permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere fără permis și conducerea unui autovehicul neînmatriculat.
La data de 20 august 2024, în jurul orei 22.00, polițiștii din Cugir au depistat un bărbat de 59 de ani, din comuna Sărmașu, județul Mureș, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Doinei din Cugir, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de  0,81 mg /l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Cercetările sunt continuate.

Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

UPDATE FOTO | Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autputilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud

Ioana Oprean

Publicat

în

Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autputilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud Un accident rutier grav a avut loc marți seara, în jurul orei 19.30, pe autostrada A10 Sebeș-Turda. O persoană este încarcerată pe sensul de mers Decea-Aiud. Citește și: FOTO | ACCIDENT pe DN 7: Două […]

Citește mai mult

Curier Județean

UPDATE FOTO | ACCIDENT pe DN 7: Două mașini s-au ciocnit în apropiere de Cugir

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT pe DN 7: Două mașini s-au ciocnit în apropiere de Cugir Un accident rutier a avut loc marți seara, în jurul orei 19.20, pe DN 7. Două mașini s-au ciocnit în apropiere de Cugir. Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la evenimentul rutier produs pe DN7, intersecția […]

Citește mai mult

Curier Județean

Transportul local din Alba Iulia, PARALIZAT. Florin Tomuța, consilier local: „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!”

Ioana Oprean

Publicat

în

Transportul local din Alba Iulia, PARALIZAT. Florin Tomuța, consilier local: „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!” „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!”, afirmă consilierul local PSD Florin Tomuța, în condițiile în care transportul local din Alba Iulia este paralizat din pricina unei greve a angajaților […]

Citește mai mult