Curier Județean

Șoferii cu alcool la bord în vizorul polițiștilor: Trei bărbați cu alcoolemii de aproape de 1.00 mg/l,  prinși pe drumurile din Alba 

Bera Larisa

Publicat

în

Șoferii cu alcool la bord în vizorul polițiștilor: Trei bărbați cu alcoolemii de aproape de 1.00 mg/l,  prinși pe drumurile din Alba

Polițiștii din Alba au depistat trei șoferi care au pus în pericol siguranța rutieră din județ, conducând sub influența alcoolului. Un bărbat de 59 de ani, din Sărmașu, județul Mureș, prins în Cugir cu o alcoolemie de 0,81 mg/l.
La data de 20 august 2024, în jurul orei 09.15, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au depistat un tânăr de 24 de ani, din comuna Gârbova, județul Alba, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Gemenilor din Alba Iulia, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto, cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de  0,75 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Cercetările sunt continuate.
La data de 20 august 2024, în jurul orei 07.30, polițiștii rutieri din Aiud au depistat un bărbat de 60 de ani, din comuna Hopârta, județul Alba, în timp ce conducea un autoturism, pe DJ 107E, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de  0,67 mg/litru alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde   i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Cercetările sunt continuate.
La data de 20 august 2024, în jurul orei 14.00, polițiștii Postului de Poliție Jidvei au depistat un bărbat de 35 de ani, din comuna Jidvei, în timp ce conducea, pe raza localității Feisa, un moped neînmatriculat, fără să posede permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere fără permis și conducerea unui autovehicul neînmatriculat.
La data de 20 august 2024, în jurul orei 22.00, polițiștii din Cugir au depistat un bărbat de 59 de ani, din comuna Sărmașu, județul Mureș, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Doinei din Cugir, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de  0,81 mg /l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Cercetările sunt continuate.

Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Proiectul cultural „Brâncuși inspiră poezie” se adresează acum și studenților din Alba: Condiții de participare

Ioana Oprean

Publicat

în

Proiectul cultural „Brâncuși inspiră poezie” se adresează acum și studenților din Alba: Condiții de participare Asociația Culturală In Ars Veritas își propune să valorifice moştenirea artistică a lui Constantin Brâncuşi, pentru a deschide orizontul cultural al noilor generații și a le stimula creativitatea. Pentru a oferi șansa debutului editorial unui număr cât mai mare de […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud: ,,Vom reda strălucirea unui loc simbolic”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud: ,,Vom reda strălucirea unui loc simbolic” O finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud a fost obținută de administrația locală din Aiud.  Anunțul a fost făcut printr-o postare pe o rețea de socializare de către primarul […]

Citește mai mult

Curier Județean

Reabilitare energetică pentru 6 blocuri din Blaj: Investiții de peste 18,5 milioane de lei

Ioana Oprean

Publicat

în

Reabilitare energetică pentru 6 blocuri din Blaj: Investiții de peste 18,5 milioane de lei Primăria Blaj pregătește noi intervenții asupra infrastructurii rezidențiale, prin proiecte de eficientizare energetică finanțate din fonduri europene, în valoare de aproximativ peste 18,5 milioane de lei. O primă intervenție vizează blocurile de pe strada Gheorghe Barițiu nr. 1 și nr. 2, […]

Citește mai mult