Șoferi beți și fără permis pe drumurile din Alba: Un srilankez și un francez alcoolizați la volan, printre cei depistați de polițiști
Drumurile din județul Alba au fost pline, în cursul weekend-ului, de șoferi inconștienți, care erau la volanul autoturismelor fără să posede un permis de conducere, sau sub influența alcoolului.
La data de 8 august 2021, în jurul orei 04,30, polițiștii rutieri din Alba Iulia au depistat un bărbat de 36 de ani, cetățean srilankez, cu domiciliul în comuna Ciugud, județul Alba, care conducea o autoutilitară, pe Calea Moților din Alba Iulia, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto, cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 1,06 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de acesta, a fost întocmit dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului și a fost luată măsura reținerii, pentru 24 de ore, urmând să fie cercetat sub măsura preventivă a controlului judiciar.
La data de 7 august 2021, în jurul orei 18.50, polițiștii din Alba Iulia au depistat un bărbat, de 73 de ani, cetățean francez, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Regimentul V Vânători, din Alba Iulia, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,42 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.
La data de 8 august 2021, în jurul orei 22,00, polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Blaj au depistat un bărbat de 34 de ani, din Blaj, în timp ce conducea un autoturism, pe raza municipiului Blaj, fără să dețină permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere fără permis.
La data de 8 august 2021, în jurul orei 17,00, polițiștii rutieri din Sebeș, în timp ce acționau pe DN 67 C, pe raza comunei Sebeșel, au oprit un autoturism care circula cu viteză peste limita legală și era condus de un bărbat, de 33 de ani, din Sebeș.
În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că bărbatul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere fără permis.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO | 11 clasări pe primul loc pentru dansatoarele de la Școala de Dans Chirilă la „Europenele” de dans de la Balaton: O poveste despre dans, prietenie și… fericire
11 clasări pe primul loc pentru dansatoarele de la Școala de Dans Chirilă la „Europenele” de dans de la Balaton: O poveste despre dans, prietenie și… fericire În perioada 22–29 iunie 2026, la Balaton se desfășoară cea de-a XVI-a ediție a Campionatelor Europene de Dans MLTSZ, competiție cu participarea sportivilor din 4 țări – Ungaria, […]
UPDATE FOTO | ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între două mașini pe strada Vasile Goldiș. Stâlp lovit în plin
ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între două mașini pe strada Vasile Goldiș. Stâlp lovit în plin Detașamentul de pompieri Alba Iulia din cadrul ISU Alba intervine în aceste momente pentru asigurarea măsurilor specifice de prevenire și stingere a incendiilor, precum și pentru gestionarea operativă a unei situații de urgență generate de un accident rutier produs […]
INCENDIU în Henig: Baloți de paie cuprinși de flăcări Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine în aceste momente în localitatea Henig pentru stingerea unui incendiu izbucnit la mai mulți baloți de paie, a anunțat ISU Alba sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 14.17. Potrivit informațiilor transmise de ISU Alba, la fața locului au fost alocate […]









