Șoferi băuți din Hopârta, Vadu Moţilor și Doștat, surprinși în trafic de polițiștii rutieri din Alba
Weekendul ce tocmai s-a încheiat nu a fost lipsit de situații în care șoferi inconștienți s-au urcat la volan sub influența băuturilor alcoolice. Din fericire, polițiștii rutieri i-au identificat înainte ca aceștia să provoace vreo nenorocire și le-a întocmit dosare penale.
Exemple:
Vineri, la orele 20.00, poliţiştii Secţiei 3 Poliţie Rurală Aiud l-au depistat pe S.D.A., de 32 de ani, din comuna Hopârta, în timp ce conducea un autoturism pe raza localităţii Băgău, fără a deţine permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.
Potrivit IPJ Alba, “poliţiştii au constatat de bărbatul era sub influenţa alcoolului, valoarea indicată de aparatul etilotest fiind de 0,67 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la Spitalul Municipal Aiud unde i-au fost recoltate probe de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Faţă de S.D.A. cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunilor de conducere sub influenţa alcoolului şi conducere fără permis.”
Un caz similar s-a petrecut sâmbătă, la orele 00.35. În timp ce acţionau pentru prevenirea accidentelor rutiere pe DN 75, poliţiştii din Câmpeni l-au depistat pe B.I.N., de 19 ani, din comuna Vadu Moţilor, care conducea un autoturism fiind sub influenţa alcoolului.
Potrivit IPJ Alba, “în urma testării lui cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,54 mg/l, alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spitalul din Cîmpeni unde i-au fost recoltate probe de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
În urma verificărilor efectuate, poliţiştii au constatat că tânărul avea permisul de conducere suspendat.
Pe numele său a fost întocmit dosar penal în care sunt efectuate cercetări sub aspectul comiterii infracţiunilor de conducere sub influenţa alcoolului şi conducere cu permisul suspendat.”
Tot sâmbătă, la ora 0520, poliţiştii Postului de Poliţie Berghin au intervenit pentru soluţionarea unui eveniment rutier produs pe DJ 106 i, între localităţile Berghin şi Ghirbom, soldat cu pagube materiale.
Potrivit IPJ Alba, “C.A.V., de 24 de ani, din comuna Doştat, în timp ce conducea un autoturism, nu a adaptat viteza la condiţiile de drum, a pierdut controlul asupra acestuia şi a ajuns într-un canal colector de pe marginea părţii carosabile.
Cu ocazia cercetărilor efectuate, poliţiştii au constatat că tânărul conducător auto era sub influența alcoolului, valoarea indicată de aparatul etilotest fiind de 0,68 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spitalul din Alba Iulia unde i-au fost recoltate probe de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
Faţă de C.A.V. cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere sub influenţa alcoolului.”
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Codul rutier 2026 | Se schimbă locul examenului pentru redobândirea permisului de conducere: De când se aplică modificarea
Se schimbă locul examenului pentru redobândirea permisului de conducere: De când se aplică modificarea Începând cu 1 iulie 2026, testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație, pentru conducătorii auto cărora le-a fost suspendată exercitarea dreptului de a conduce nu va mai fi susținut la Serviciul Rutier. Testarea va fi susținută la sediul oricărui serviciu […]
PENSII 2026 | Data plății pensiilor, schimbată în luna iulie: Când își vor primi pensionarii banii
Data plății pensiilor, schimbată în luna iulie 2026: Când își vor primi pensionarii banii Pensionarii din România care își primesc pensia prin virament bancar vor beneficia de o modificare a calendarului de plată în luna iulie 2026. Potrivit Casei Naționale de Pensii Publice (CNPP), în această lună, banii ar putea fi virați mai devreme decât […]
Solicitare oficială de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia. Ioan-Aurel Pop, fost președinte al Academiei Române: „Oare crede cineva că dacă sunt distruse statuile poetului se va șterge imaginea lui din mințile românilor?”
Solicitare oficială de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia. Ioan-Aurel Pop, fost președinte al Academiei Române: „Oare crede cineva că dacă sunt distruse statuile poetului se va șterge imaginea lui din mințile românilor?” Recent a fost depusă o solicitare oficială de îndepărtare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia de către […]









