Actualitate

Șoferi băuți din Hopârta, Vadu Moţilor și Doștat, surprinși în trafic de polițiștii rutieri din Alba

Ioana Oprean

Publicat

în

Weekendul ce tocmai s-a încheiat nu a fost lipsit de situații în care șoferi inconștienți s-au urcat la volan sub influența băuturilor alcoolice. Din fericire, polițiștii rutieri i-au identificat înainte ca aceștia să provoace vreo nenorocire și le-a întocmit dosare penale.

 Exemple:

Vineri, la orele 20.00, poliţiştii Secţiei 3 Poliţie Rurală Aiud l-au depistat pe S.D.A., de 32 de ani, din comuna Hopârta, în timp ce conducea un autoturism pe raza localităţii Băgău, fără a deţine permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.

Potrivit IPJ Alba, “poliţiştii au constatat de bărbatul era sub influenţa alcoolului, valoarea indicată de aparatul etilotest fiind de 0,67 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la Spitalul Municipal Aiud unde i-au fost recoltate probe de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.

Faţă de S.D.A. cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunilor de conducere sub influenţa alcoolului şi conducere fără permis.”

Un caz similar s-a petrecut sâmbătă, la orele 00.35. În timp ce acţionau pentru prevenirea accidentelor rutiere pe DN 75, poliţiştii din Câmpeni l-au depistat pe B.I.N., de 19 ani, din comuna Vadu Moţilor, care conducea un autoturism fiind sub influenţa alcoolului.

Potrivit IPJ Alba, “în urma testării lui cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,54 mg/l, alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spitalul din Cîmpeni unde i-au fost recoltate probe de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.

În urma verificărilor efectuate, poliţiştii au constatat că tânărul avea permisul de conducere suspendat.

Pe numele său a fost întocmit dosar penal în care sunt efectuate cercetări sub aspectul comiterii infracţiunilor de conducere sub influenţa alcoolului şi conducere cu permisul suspendat.”

Tot sâmbătă, la ora 0520, poliţiştii Postului de Poliţie Berghin au intervenit pentru soluţionarea unui eveniment rutier produs pe DJ 106 i, între localităţile Berghin şi Ghirbom, soldat cu pagube materiale.

Potrivit IPJ Alba, “C.A.V., de 24 de ani, din comuna Doştat, în timp ce conducea un autoturism, nu a adaptat viteza la condiţiile de drum, a pierdut controlul asupra acestuia şi a ajuns într-un canal colector de pe marginea părţii carosabile.

Cu ocazia cercetărilor efectuate, poliţiştii au constatat că tânărul conducător auto era sub influența alcoolului, valoarea indicată de aparatul etilotest fiind de   0,68 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spitalul din Alba Iulia unde i-au fost recoltate probe de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.

Faţă de C.A.V. cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere sub influenţa alcoolului.”


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene”

Ioana Oprean

Publicat

în

Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene” PNL, USR şi UDMR îl propun pe europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan pentru funcţia de prim-ministru al României. „Este o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce […]

Citește mai mult