Șofer din Alba prins la volanul unui BMW sub influența mai multor substanțe interzise: Cum a încercat acesta să se apere
Sofer din Alba prins la volanul unui BMW sub influența mai multor substanțe interzise: Cum a încercat acesta să se apere
Un bărbat din Alba a fost condamnat la pedeapsa de 1 an şi 6 luni închisoare, cu suspendare, pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe.
Sentința Judecătoriei Alba Iulia a fost pronunțată în data de 4 septembrie, iar motivarea fost făcută publică pe portalul just.ro.
În actul de sesizare s-a arătat, în esență, că inculpatul în data de 24.03.2022, în jurul orei 01:29, a condus autoturismul marca BMW deşi se afla sub influenţa unor substanțe psihoactive, fiind depistat pozitiv pentru tetrahidrocanabinol și metamfetamine, conform buletinului de analiză toxicologică întocmit de către Serviciul de Medicină Legală.
Fiind audiat în cauză în calitate de suspect în faza urmăririi penale, inculpatul a uzat de dreptul la tăcere. Cu ocazia audierii în calitate de inculpat, acesta a arătat că la data faptei, în timp ce conducea autoturismul marca BMW i s-a făcut sete și i-a cerut unei cunoștințe, care se afla cu el în mașină, să îi dea să bea din sticla pe care acea persoană o avea, iar substanțele psihoactive este posibil să fi fost în lichidul din acea sticlă. În plus, a precizat că în perioada 23-24.03.2022, consuma multe batoane proteice și proteine.
Din cuprinsul examenului clinic efectuat de către personalul medical din cadrul SJU rezultă că în data de 24.03.2022, la ora 01:54, inculpatul prezenta elemente clinice sugestive consecutive consumului recent de substanțe psihoactive, prezentând tulburări de echilibru, incoordonare motorie, facies hiperemic, precum și pupilele dilatate.
Decizia poate fi atacată cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Viitor consilier local de la Teiuș, surprins pe un câmp cultivat cu vinete: ”Nu lua bă! Nu lua, nu lua! Are camere pe baterii”
Viitor consilier local de la Teiuș, surprins pe un câmp cultivat cu vinete: ”Nu lua bă! Nu lua, nu lua! Are camere pe baterii” Consilierul local nou ales, Florea Dumitru, de la Teiuș, a fost surprins împreună cu încă două persoane, pe un câmp cultivat cu vinete, de camerele de supraveghere montate de proprietarii terenului. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie