Șocant: O bihoreancă a fost sechestrată, bătută, umilită și aruncată dezbracată în curtea casei mamei sale, de către doi tineri ajutați de un pompier
Șocant: O bihoreancă a fost sechestrată, bătută, umilită și aruncată dezbracată în curtea casei mamei sale, de către doi tineri ajutați de un pompier
Doi tineri din județul Bihor, frate și soră şi un subofiţer al Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Crişana”, au fost reţinuţi pentru 24 de ore de procurorii Parchetului Militar.
Aceștia sunt acuzaţi de tâlhărie şi lipsire de libertate, după ce au sechestrat şi umilit o femeie, pe care au dezbrăcat-o, au legat-o, au bătut-o şi au tuns-o și au aruncat-o, în pielea goală, în curtea casei în care locuieşte mama ei, în localitatea Ortileag, comuna Măgeşti.
Incidentul incredibil s-a produs ieri după-amiază în satul bihorean Ortiteag din comuna Măgeşti, într-un birou al unei prospere firme de construcţii patronată de Gavril Costa, tatăl a doi dintre tinerii agresori, Andrada (27 ani) şi Florin Costa (29 ani).
Surse apropiate anchetei susțin că trei persoane, printre care și pompierul de la ISU Bihor, ar fi sechestrat, dezbrăcat, bătut și tuns o femeie în scop de răzbunare. Incidentul s-a produs vineri după-amiază în satul bihorean Ortiteag din comuna Măgeşti, într-un birou al unei prospere firme de construcţii patronată de Gavril C., tatăl a doi dintre tinerii agresori, Andrada (27 ani) şi Florin Costa (29 ani).
Gavril C., fost primar al comunei Măgeşti în trei mandate, era bănuit de copiii săi că ar avea o relaţie cu contabila firmei şi au vrut să se răzbune pe femeie. Planul de răzbunare l-au pus în aplicare împreună cu iubitul Andradei, un pompier orădean, Cătălin B, de 31 de ani, scrie ebihoreanul.ro, citat de campeniinfo.ro.
Cei trei au chemat-o pe victimă la biroul ei, iar când a ajuns au sechestrată aproape 8 ore, i-au luat telefonul, i-au pus un căluş în gură, au legat-o de mâini şi picioare cu curele, au dezbrăcat-o şi au tuns-o cu un aparat, tăindu-i şi genele şi sprâncenele. Ulterior, au bătut-o, iar în final au urcat-o într-o maşină şi au dus-o în sat la mama ei, unde au abandonat-o în curtea casei. Abia aici, femeia, mamă a doi copii de 11 şi 18 ani, a reuşit să ceară ajutor.
Ulterior, agresorii au fost audiați de polițiști. Pompierul a fost reținut, iar superiorii săi au anunțat că se delimitează de comportamentul acestuia. „În legătură cu pompierul militar ridicat pentru audieri și reținut sâmbătă, 09 octombrie a.c., pentru 24 de ore, facem precizarea că Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Crişana” al judeţului Bihor (ISU Bihor) va sprijini verificările Parchetului Militar și va pune la dispoziția organelor de anchetă toate datele necesare. Acesta este angajat al ISU Bihor din anul 2017. Instituția noastră va pune în aplicare măsurile care se impun în funcție de concluziile instanței de judecată. Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Crişana” al judeţului Bihor se delimitează de astfel de comportamente incompatibile cu statutul de militar”, au transmis reprezentanții ISU. Cercetările continuă, iar agresorii ar putea fi arestați preventiv.
IPJ Bihor a transmis că: „În legătură cu pompierul militar ridicat pentru audieri și reținut sâmbătă, 9 octombrie 2021, pentru 24 de ore, facem precizarea că Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Crişana” al judeţului Bihor (ISU Bihor) va sprijini verificările Parchetului Militar și va pune la dispoziția organelor de anchetă toate datele necesare. Acesta este angajat al ISU Bihor din anul 2017. Instituția noastră va pune în aplicare măsurile care se impun în funcție de concluziile instanței de judecată. Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Crişana” al judeţului Bihor se delimitează de astfel de comportamente incompatibile cu statutul de militar”.
sursa/foto: ebihoreanul.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]
VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial
Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]









