SMURD și Ambulanța Alba au primit astăzi un SPRIJIN în valoare totală de 36.000 lei pentru dezinfectarea rapida a autovehiculelor
Salvatorii au și ei îngerii lor păzitori, care le sun aproape și le oferă un sprijin atunci când au mai mare nevoie de acesta! Acești îngeri sunt chiar oamenii cu suflet mare.
Ambulanța și SMURD-ul, cele două servicii de urgență care acoperă intervențiile medicale de prim ajutor, salvând vieți acolo când este nevoie, au primit și ele un serviciu „de urgență”, din partea unor oameni sufletiști și solidari.
SMURD și Ambulanța Alba aveau nevoie de un aparat pentru dezinfectarea rapidă a ambulanțelor, a cărui cost nu a fost deloc mic. Valoarea aparatului, numit nebulizator, e de 17.000 ron, iar soluția specială care este necesară pentru dezinfectarea rapidă a autovehiculelor costă cu 2.000 de ron mai mult decât nebulizatorul.
Aparatara, în valoare totală de 36.000 ron, a fost achiziționată de către un cetățean plin de generozitate, ajutat de câțiva colaboratori.
Astfel, nebulizatorul a fost achiziționat și donat astăzi, vineri, 10 aprilie, la pachet cu soluția specială în valoare de 19.000 ron (preț la care se adaugă și TVA-ul).
Grație acestui ajutor, ambulanțele pot intra acum în acțiune în aproximativ 45 de minute de la ultima lor intervenție, iar secția de Ambulanță Alba va avea propriul nebulizator, nemafiind nevoie să deplaseze la sediul ISU pentru dezinfecție.
Anunțul a fost făcut pe o rețea de socializare de către unul dintre cetățenii implicați în diverse acțiuni civice.
„Este o donatie care va salva mulți pacienți și lucrători pe ambulante de posibile infectări și reinfectari. Mulțumim!”, a fost mesajul de mulțumire pentru altruismul de care a dat dovadă domnul Cristian Vlad împreună cu compania, fără de care această achiziție nu ar fi fost atât de ușor de realizat.
De asemenea, aceșia au făcut un frumos gesy și către secțiea de Boli Infecțioase a Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia, donând cadrelor medicale 50 de comninezoane și 40 de viziere
„Am primit dreptul de a face public numele firmelor implicate în donație, care au mai donat pentru secția de boli infectiose din Alba Iulia, 40 bucăți viziere și 50 combinezoane de protecție. Acestea sunt : Premio – Euro Star Group, reprezentată de domnul Cristian Vlad, Mecsol Galda, RM Genova, Ancău Company, Eco Trade. Vă mulțumesc, domnule Cristian Vlad &co.!”, se mai arată în mesaj.
Sursă foto: Arhivă
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]
VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric
De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]








