Sindicatul Învăţământ se pregăteşte de noi procese
Ieri, 7 ianuarie, la Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia a avut loc şedinţa Colegiului Liderilor SIA, fiind prezenţi majoritatea preşedinţilor organizaţiilor sindicale afiliate, dar şi consilierul juridic Petre Luca. De asemenea, au fost prezenţi toţi cei 3 membri ai Biroului Operativ: prof. Ioan Stanca – preşedintele SIA, prof. Petru Damo şi înv. Nicolae Bârlea – vicepreşedinţi. Principalul punct pe ordinea de zi a fost stadiul diverselor procese aflate pe rolul instanţelor şi începerea demersurilor pentru declanşarea altor acţiuni în instanţă.
Dacă procesul privind acordarea primelor de vacanţă a fost pierdut de către SIA, sindicaliştii continuă procedurile pentru deschiderea acţiunii juridice împotriva şcolilor, consiliilor locale şi a primăriilor pentru reducerea nejustificată cu 25 la sută a indemnizaţiilor de concediu, care în mod normal ar fi trebuit achitate înainte cu 10 zile de plecarea în concediu a sindicaliştilor. În aceste condiţii, toţi angajaţii şcolilor care au rămas în concediu înainte de 3 iulie 2010, data intrării în vigoare a Legii nr. 118/2010, ar fi trebuit să-şi primescă indemnizaţiile întregi. Directorii care plătesc şi cotizaţie la sindicat (n. red. – o stare de incompatibilitate clară nesoluţionată nici de SIA, nici de IŞJ Alba) vor fi trecuţi pe liste, dar dacă vor face recurs împotriva unei decizii favorabile a primei instanţe vor fi excluşi de la plată şi riscă chiar excluderea din sindicat, deoarece, potrivit Statutului SIA, acesta este un semn că luptă împotriva sindicaliştilor.
O situaţie specială se înregistrează la Grupul Şcolar „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieş unde, potrivit liderului sindical Angela Sorian, sindicaliştii au primit iniţial indemnizaţiile integral, dar în toamna anului trecut li s-a reţinut 25 la sută, fără a exista un acord scris din partea angajaţilor. În acest caz, a spus prof. Ioan Stanca, se va iniţia un proces separat, deoarece drepturile salariale au fost reduse ilegal, neexistând un acord al salariaţilor sau o hotărâre judecătorească.
Pe de altă parte, cu unanimitate de voturi, liderii sindicali au votat demararea imediată a demersurilor pentru punerea în executare a hotărârii Curţii de Apel Alba Iulia, prin care sindicaliştii vor primi bani conform Legii nr. 221, pentru perioada 1 octombrie 2008 – 31 martie 2009, chiar dacă ştiu că reclamaţii vor invoca prevederile legislaţiei actuale, potrivit căreia plata se va putea face abia din anul 2012.
De asemenea, sindicaliştii vor chema în judecată unităţile de învăţământ, Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba pentru calcularea şi plata către membrii de sindicat a diferenţei dintre suma de 100 de euro (echivalentul în lei la data plăţii), reprezentând ajutorul financiar reglementat de Legea nr. 315/2006, aferent anului 2009, şi suma de 130 de lei (bani pe care cei îndreptăţiţi i-au primit deja), actualizată cu rata inflaţiei la data plăţii efective.
Singura organizaţie sindicală afiliată SIA care nu a dorit să fie reprezentată în instanţă de SIA a fost Sindicatul Învăţământ Zona Aiud, prin vocea preşedintelui acesteia, prof. Petru Damo – vicepreşedinte al SIA. (R.G.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]









