Sindicatul Drumarilor ”Elie Radu”, scrisoare către ministrul Transporturilor: Nu putem repara drumurile în ritmul în care le distrug unii transportatori
Sindicatul Drumarilor ”Elie Radu”, scrisoare către ministrul Transporturilor: Nu putem repara drumurile în ritmul în care le distrug unii transportatori
În scrisoarea transmisă ministrului Transporturilor şi Infrastructurii, Sorin Grindeanu, Sindicatul Drumarilor ”Elie Radu” a solicitat modificarea Ordonanței Guvernului nr. 26/2011 şi efectuarea unui control real asupra transporturilor agabaritice. Considerăm că instituția responsabilă de repararea și modernizarea drumurilor este cea mai în măsură să îi controleze pe cei care, nerespectând legea, le pot distruge.
Prin Ordonanța nr. 26/2011 s-a înființat Inspectoratul de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier (ISCTR), organism care a preluat activitatea de control pe reţeaua internă. Verificările erau efectuate, până în acel an, de către salariații proprii ai CNAIR.
Precizăm că în luna septembrie 2011, CNAIR avea câte un cântar pentru fiecare secţie de drumuri naţionale (SDN), respectiv pentru fiecare Direcţie Regională de Drumuri şi Poduri (DRDP). Astfel, în total, erau peste 50 de cântare.
Prin înfiinţarea ISCTR, atât logistica cât şi personalul specializat nu au fost preluate, iar din câte cunoaştem, ISCTR, după 10 ani, nu are nici măcar 20 de cântare în dotare.
Deoarece constatăm că nu putem repara drumurile, în ritmul în care le distrug transportatorii, am solicitat domnului ministru:
– modificarea legislaţiei, astfel încât salariaţii noştri să poată verifica şi amenda transporturile agabaritice neautorizate;
– achiziţionarea de instalaţii care sesizează şi alarmează în privinţa transporturilor agabaritice aşa cum se procedează în alte ţări din Europa.
În prezent CNAIR are montaţi contori clasificatori care furnizează date referitoare la greutatea totală a autovehiculelor care circulă pe autostrăzi şi drumurile naţionale.
Din analiza datelor furnizate de un contor Peek, montat pe autostrada A1, am constatat că majoritatea autovehiculelor de transport au o greutate cuprinsă între 55 şi 80 tone, în condiţiile în care greutatea maximă admisă este de 40 tone.
Acesta este unul dintre punctele din scrisoarea adresată ministrului Transporturilor. Trebuie precizat însă că în 18 ianuarie 2022 a avut loc o întâlnire cu domnul Sorin Grindeanu şi doamna Mariana Ioniţă, fosta şefă a CNAIR, actualmente secretar general în Ministerul Transporturilor. Ea a spus că este de acord cu propunerea noastră şi că se lucrează la o propunere legislativă în acest sens, însă din informaţiile noastre este o mare păcăleală, existând doar o propunere de majorare a amenzilor pentru transportatorii care depăşesc gabaritul admis.
Avem, în continuare, aşteptări de la oficialii din cadrul Ministerului Transporturilor în privinţa solicitării noastre.
Sindicatul Drumarilor ”Elie Radu”
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Care a fost valoarea pagubelor făcute de urși și lupi în Alba în 2025: Date oficiale
Care a fost valoarea pagubelor făcute de urși și lupi în Alba în 2025: Date oficiale Prefectul județului Alba, Nicolae Albu, a prezidat joi, 25 iunie 2026, ședința Colegiului Prefectural, în cadrul căreia au fost analizate activitatea și rezultatele înregistrate de instituțiile cu atribuții în domeniul protecției mediului, administrării fondului forestier și formării profesionale a […]
25 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
25 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează joi, 25 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]
VIDEO | Primarul Gabriel Pleșa ar fi refuzat să semneze procesul-verbal: „I-a trimis pe domnii executori la plimbare, să înregistreze la registratură”
Primarul Gabriel Pleșa ar fi refuzat să semneze procesul-verbal: „I-a trimis pe domnii executori la plimbare, să înregistreze la registratură” Avocata STP, Liliana Jurj, a oferit primele declarații după ce Societatea de Transport Public Alba Iulia a câștigat prima bătălie în războiul cu administrația locală. Instituția are conturile blocate și este executată silit pentru suma […]










