Silvia Puie, noul director general al CAS Alba
Prin Ordinul nr. 352 al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate, începând de ieri a fost numită în funcţia de preşedinte, director general al CAS Alba, doamna economist Silvia Puie.
Silvia Puie activează în cadrul CAS Alba încă de la înfiinţarea acesteia. În perioada 1999-2003 a coordonat activitatea Serviciului de contabilitate, buget-finanţe – urmărire rambursare servicii medicale, în 2004 a fost auditor superior în cadrul CAS Alba. Din 2005 până în prezent, Silvia Puie a fost şeful corpului de control din cadrul Casei de Asigurări de Sănătate Alba.
Silvia Puie a absolvit în 1988 Facultatea de Finanţe-Contabilitate în cadrul Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca iar în 2008 a obţinut masterul în marketing, audit şi expertiză contabilă. Din 1994 până în prezent a absolvit mai multe cursuri de specializare în finanţe-contabilitate, audit şi expert contabil.
Obiectivele noului director general al Casei de Asigurări de Sănătate Alba sunt: lgestionarea cu acurateţe şi transparenţă a fondurilor alocate de CNAS, limplementarea programelor Ministerului Sănătăţii printr-o mai bună colaborare atât cu unităţile medicale din judeţ cât şi cu Consiliul Judeţean Alba, lacordarea de suport logistic şi informaţional în vederea conturării strategiei de sănătate publică a judeţului Alba, limplementarea în teritoriu a direcţiilor de reformă a sistemului sanitar stabilite la nivelul Ministerului Sănătăţii.
“Principalul meu obiectiv la conducerea Casei de Asigurări de Sănătate Alba este acela de a asigura buna colaborare între toate instituţiile implicate în asigurarea unui serviciu medical de calitate pentru toţi contribuabilii la sistemul de asigurări de sănătate. Consider că esenţiale în atingerea acestui obiectiv sunt stricta aplicare a legii şi transparenţa totală atunci când este vorba de banul public. În plus, mă voi preocupa în mod deosebit ca, asemeni predecesorilor mei şi sprijinită de echipa de profesionişti din cadrul CAS Alba, să evit disfuncţionalităţile din sistem astfel încât contribuabilii la sistemul asigurărilor de sănătate să beneficieze de actul medical prevăzut de lege, de medicamentele garantate prin programele naţionale de sănătate, alte drepturi ale pacienţilor prevăzute de lege.
Pentru o mai bună înţelegere a măsurilor propuse de Ministerul Sănătăţii pentru reforma în sistemul sanitar, îmi exprim totala transparenţă faţă de mass-media, principalul purtător de mesaj către beneficiarii serviciilor noastre. De asemenea, îi voi considera parteneri egali de discuţie pe toţi cei care au propuneri constructive, în folosul creşterii gradului de mulţumire a principalului nostru beneficiar de servicii: contribuabilul la sistemul de asigurări de sănătate”, a declarat pentru ziarul Unirea ec. Silvia Puie, preşedinte, director general al CAS Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]








