Siguranţa traficului rutier, prioritate a Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba – 43 de transportatori de marfă ”taxați” pentru nerespectarea regulilor de circulație
Acţiunile Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, pentru prevenirea accidentelor rutiere şi pentru combaterea abaterilor comise de participanţii la traficul rutier, au continuat.
Astfel, joi, 3 decembrie, poliţiştii rutieri din judeţul Alba au acţionat pentru verificarea modului în care este respectată legislaţia specifică de către transportatorii de mărfuri şi persoane.
Cu această ocazie, au fost depistaţi, 43 de transportatori de marfă care nu au respectat prevederile legale privind circulaţia pe drumurile publice (depăşirea limitei legale de viteză, lipsa documentelor, neportul centurii de siguranță, defecţiuni tehnice, neasigurarea transportului, etc), aceştia fiind sancţionaţi contravenţional cu amenzi în valoare totală de 7.515 lei.
Totodată, poliţiştii au depistat 11 transportatori de persoane care au încălcat normele legale privind circulaţia pe drumurile publice. Amenzile aplicate acestei categorii de participanţi la trafic au fost în valoare de 2.300 de lei. (Z.U.)
FOTO: arhiva
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de supendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026
Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de supendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026 Începând cu data de 1 iulie 2026, testările privind cunoașterea regulilor de circulație, necesare pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, NU se mai susțin la Serviciul Rutier Alba, a […]
Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau
Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau Doi bărbați din Alba Iulia au fost scoși din trafic după ce au fost depistați conducând băuți pe DN1, respectiv pe Bulevardul Încoronării din municipiul-reședință de județ. Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 07.20, polițiștii Biroului Drumuri Naționale […]
ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir
ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 20.52, Poliția Municipiului Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Valea Frumoasei din municipiu, a avut loc […]









