Siegfried Mureşan, candidatul PMP care promite că va reprezenta regiunea Alba-Hunedoara în Parlamentul European
- Deşi judeţul Hunedoara face parte din Regiunea Vest, Siegfried Mureşan, candidatul care ocupă locul 2 pe lista PMP promite că va avea grijă de regiunea Alba-Hunedoara.
Prezent la Alba Iulia, cu ocazia lansării candidaţilor PMP la europarlamentare, Siegfried Mureşan promite marea cu sarea. „Noi nu vrem să avem o ţară care stagnează care nu creează locuri de muncă. Noi vrem o economie puternică competitivă care să atragă investitori, să genereze locuri de muncă, să ajute tinerii. Mulţi au plecat de aici că nu au avut un viitor. Mulţi din generaţia mea au fost nevoiţi să muncească în străinătate. Europa ne dă şansa, dar Europa trebuie să ne dea şansa dacă vrem să avem un viitor în România ca lucrul acesta să fie posibil”, a spus tânărul eurodeputat, care s-a arătat nemulţumit de lista PSD-ului la europarlamentare. „Nu au alocat locuri tinerilor deşi vor fi 12 – 13 la Bruxelles. Ei nu au avut deschidere faţă de noi, tinerii„, a mai spus acesta.
Siegfried Mureşan (33 de ani) a apărut pe lista candidaţilor PMP la europarlamentare când toată lumea se aştepta ca Elena Băsescu să primească acest post.
Deşi în politica româneasca a apărut pe neaşteptate, Siegfried Mureşan este bine ancorat in politica europeană. A lucrat in Bundestag, iar acum este consilier al PPE pe probleme economice in Parlamentul European.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei Administrația comunei Mirăslău, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și eficientizarea energetică a clădirii sediului primăriei. Citește și: Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României