Sfaturile medicului Virgil Musta pentru redeschiderea școlilor. „Orice activitate se poate desfășura dacă știm să evaluăm riscurile”
Redeschiderea școlilor este posibilă în cazul în care sunt luate măsuri care să-i protejeze pe copii și pe profesori, a declarat medicul Virgil Musta la Digi24. El consideră că ar trebui să facă școală online doar copiii care au alte boli și cei care au părinți cu comorbidități și care riscă să facă o formă gravă, dacă sunt infectați cu COVID-19.
Statisticile arată că un număr mic de copii sunt infectați, pe de altă parte fac forme asimptomatice sau
ușoare, ceea ce creează o dificultate în diagnosticul acestor forme.
„Ce este mai important, să ținem sub control pandemia și copiii să nu beneficieze de educație sau, totuși, să căutăm o cale de mijloc? Cred că această cale de mijloc este calea optimă. Trebuie să începem școala, trebuie să dăm o educație copiilor”, a explicat Virgil Musta.
Începerea anului școlar trebuie să fie făcută cu reguli strice și, în primul rând, cu protejarea copiilor care sunt bolnavi sau care au părinți, bunici cu comorbidități care pot face forme severe, a spus medicul.
„Aceasta este cheia. Dacă reușim acest lucru, vom putea începe școala. Orice activitate se poate desfășura dacă știm foarte bine să evaluăm riscurile și să luăm măsurile necesare”, a adăugat el.
Părinții trebuie să-i ferească pe copii de zonele aglomerate și să nu ducă copiii la școală dacă știu că cineva din familie sau din apropiere este depistat pozitiv, a spus medicul. El a adăugat că acei copii care sunt bolnavi, obezi sau au malformații ar trebui să participe online la cursuri, iar ceilalți ar trebui să meargă la școală. Astfel ar fi redus și numărul elevilor din clase.
De asemenea, școala online ar fi recomandată pentru copiii care au părinți cu comorbidități.
Medicul nu crede că purtarea măștii poate fi impusă copiilor la școală.
„Este dificil și nu cred că putem pune copiii să poarte măști, pentru că nu le vor purta, ne amăgim. Dar probabil, acolo unde ei vor desfășura activități comune, unde nu se poate păstra distanțarea socială, va trebui, pentru 5, 10, 15 minute să poarte măști, atât ei, cât și dascălii”, a spus Virgil Musta.
El a recomandat de asemenea aerisirea sălilor de clasă, pentru că virusul are o răspândire mai redusă.
sursa: digi24.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Adrian Negrescu, despre scăderea deficitului bugetar: „Este o gură de oxigen pentru România, dar nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece”
Adrian Negrescu, despre scăderea deficitului bugetar: „Este o gură de oxigen pentru România, dar nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece” Scăderea deficitului bugetar al României la 1,75% din PIB, după primele cinci luni ale anului 2026, reprezintă un semnal pozitiv pentru țara noastră înaintea evaluărilor pe care agențiile de rating Moody’s și Fitch […]
Perlele la Evaluarea Națională 2026: „Avea grijă de animale – o broască, un uliu și un sfârc”. Cele mai amuzante răspunsuri date de elevi la proba de Limba și literatura română
Perlele la Evaluarea Națională 2026: „Avea grijă de animale – o broască, un uliu și un sfârc”. Cele mai amuzante răspunsuri date de elevi la proba de Limba și literatura română Evaluarea Națională 2026 la Limba și literatura română nu a fost lipsită de „perle”. Profesorii au descoperit răspunsuri amuzante și greșeli neașteptate în lucrările […]
VIDEO | Salvatori din cadrul ISU Alba mobilizați în Franța într-o misiune europeană de forță împotriva incendiilor de vegetație: LISTA
Salvatori din cadrul ISU Alba mobilizați în Franța într-o misiune europeană de forță împotriva incendiilor de vegetație: LISTA Salvatorii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Unirea” al județului Alba ISU Alba se află din nou în prim-planul cooperării internaționale, fiind implicați într-o misiune de sprijin desfășurată pe teritoriul Franței Franța, în cadrul mecanismului european […]








