Sentinţă definitivă pentru Adrian Năstase: 2 ani de închisoare cu executare

Paul Voicu - Primar 2020

Înalta Curte de Justiţie şi Casaţie a României l-a condamnat miercuri, 20 iunie, pe fostul premier al ţării în perioada 2000-2006, la 2 ani de închisoare cu executare, în Dosarul “Trofeul Calităţii”.

Adrian Năstase trebuie să se prezinte în 24 de ore la penitenciarul în care îşi va ispăşi pedeapsa.

ELIT

Dosarul în care a fost condamnat Năstase, este în legătură cu strângerea de fonduri pentru campania electorală din 2004, când a candidat pentru funcţia de preşedinte a României din partea PSD.

Completul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (ICCJ) afost format din cinci judecători.

Mihail David - 2020

În acelaşi dosar, a fost condamnată la şase de închisoare şi cinci ani de interzicere a unor drepturi şi Irina Paula Jianu, fost inspector general de stat al Inspectoratului de Stat în Construcţii.

De asemenea, Diana Gasparovici, fost inspector general de stat adjunct la ISC, Mihail Cristian Vasile, director general al SC Eurografica SRL şi soţii Marian Ioana şi Bogdan Popovici au primit fiecare câte şase ani de detenţie.

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

21 Comentarii

soso 20 iunie 2012 at 21:01

In sfarsit i se indeplineste visul, adica i se vor numara ouale. Asta in timp ce va preda, in continuare, dreptul penal colegilor de apartament.

nimeni 20 iunie 2012 at 21:21

Sper sa-l urmeze si marele magician Basescu care a facut sa dispara 300 de vase comerciale la inceputul anilor ’90… Prejudiciul adus Romaniei este de mii de ori mai mare decat cel adus de Nastase prin „Trofeul Calitatii” !

HH 20 iunie 2012 at 21:25

ACUM NU MAI EXISTA NICI UN DUBIU CA IN MAXIMUM 3 ANI URMEAZA BASESCU ! S-A DESCHIS CUTIA PANDOREI !

Observator 20 iunie 2012 at 21:37

Da nu mai exista nici un dubiu: in capul tau domina de „MAXIMUM 3 ANI”, prostia.

HH 20 iunie 2012 at 22:50

DE CE ESTI NESIMTIT ?

anastase 15 case 20 iunie 2012 at 21:31

bombo,sa vezi ce lung-o are Congo…acolo e raiul pentru tine,raiul.mai bombo…

ponta 20 iunie 2012 at 21:49

i-am tras-o lui Nastase!urmeaza Tatucul!Cu el e mai simplu si mai usor! Sa traiti……LINISTITI,ca de restul ne ocupam noi.

flota !!!!! 20 iunie 2012 at 22:15

Dar de flota se mai ocupa cineva ?
Dar de fostii securtisti, inca activi ?
Altfel, un „mizilic” de justitie, murdareste numele tarii cu fiecare alt violator, sau hot la drumul mare, eliberat pe motiva ca : „NU PREZINTA PERICOL PUBLIC” !!!!
Cine ii poate judeca si pe judecatori, atunci cind sar calul? Doar istoria ?

Narcis 20 iunie 2012 at 22:17

Urmeaza Hava si Dumitrel.

adrian 21 iunie 2012 at 5:51

URAAAAAAAAAAAAA A PLATIT PT CEEA CE A FACUT….VB LUI NUTU CAMATARU „HOTEL ALL INCLUSIV”…SEDERE PLACUTA,DAR CRED CA JUDECATORII AU UITAT SA PUNA CIFRA „0” DE DOUA ORI IN COADA.

Alina 21 iunie 2012 at 6:48

Ce premier(PLAGIATORUL) este cand merge sa viziteze un CONDAMNAT DEFINITIV -care nu are curajul sa se predea, sa impuscat de forma sa nu faca parnaie, si USL actual il sustine.Nu suntem o tara democratica .Oice om de rand care incalca legea trebuie sa o respecte,pentru Bombonel vad ca nu mai exista lege in Romania, decat comunistii din USL. care il iau apararea si sa nu uitam si de Antelele securistului Voiculescu .O sa vedem ca guvernul Ponta va schimba legiile ca Nastase sa nu faca puscarie…

--- 21 iunie 2012 at 8:23

Din aceste randuri se vede cat de prosta esti. Mergi acum la colonelul Hava sa iti acorde o prima sau poate o avansare in grad pentru merite deosebite avand in vedere ca ai scris aici. Da stii ce… Nu da Dumnezeu sa schimbe „acest guvern” legile dar in sensul de a va putea baga mai usor pe toti pedelistii la puscarie ca Romania ar fi mai buna fara voi !

Astor 21 iunie 2012 at 14:00

Vad ca imbecilii ca tine continua sa scrie pe forum desi campania s-a terminat.

Pana una alta guvernu la care te referi pierde ministrii la foc automat. Pare ca n-au fost prea cinstiti.

Pai cum asa mai — guvernul asta cinstit sa dea legi ca sa bage PDListii la puscarie? Ce-i bai ridiche in capu tau?

Maria 21 iunie 2012 at 10:01

Sunt foarte impresionata de ce sa intimplat cu Adrian Nastase.
Autoritatile nu au procedat bine, nu este un criminal care sa fie ridicat in acest fel, practic sa facut un circ, deoarece avea 24 ore sa se prezinte la cercetari penale. RUSINE! RUSINE RUSINE.
Jurstitia si procuratura in tara asta sunt manipulate din pacate este vizibil acest lucru.
Autoritatile, guvernantii si toti cei responsabili ar trebui sa se ocupe cu alte probleme sa scoata tara asta din rahatul in care ne-au bagat nu cu nimicuri.

alba iulia 21 iunie 2012 at 11:51

Draq mort ati vazut ? Asa teatru joaca gusterul asta de Nastase, de nici teatrul Nottara nu a avut asa buni actori. Daca era sa se impuste pe bune, nu astepta sa vina politia sa negocieze in ce zona ar trebui sa se impuste, in asa fel incat viata sa nu-i fie pusa in pericol. Nu vreti, mai animalelor, sa-l facem si martir, sa-i dam o medalie „crucea de fier” si-o diploma de cel mai bun nemernic pe care l-a avut Romania vreodata ? Vad ca pupincurologii de la ANTENA 3 il tin in brate si ii deplang gestul, care a fost unul cu ceva bun simt in el. Daca isi ducea pana la capat treaba, asa cum a dus „Petrom-ul” in bratele austriecilor si restul privatizarilor frauduloase pe care le-a facut, acum brutoriile aveau o paine mai putin de facut, iar saracilor le era impartita averea colosala obtinuta de „guster” prin mijloace nelegale.

Fatboy 21 iunie 2012 at 12:19

Ciumatii astia portocalii ne dau lectii si despre cum ar trebui sa ne sinucidem.

Astor 21 iunie 2012 at 13:54

Grasule, tu continua sa halesti ca si pana cum si nu va trebui sa te sinucizi vreodata. Burdihanul tau iti va face felul.

Nastase trebuiau facuti ingerasi cei 2 politisti slab pregatiti 21 iunie 2012 at 12:31

Vedeti cat de slabi pregatiti erau cei 2 politisti ce au fost la Nastase pt.arestare si Nastase trebuia sa-=i faca ingerasi si apoi sa-si curme si el viata ca sa rada lumea de politia neinstruita.Zic ca NASTASE A FOST UN PROST DACA AI 2 POLITISTI NEINSTRUITI au ratat capturarea lui si propun MAI ca urgent cei 2 nepregatiti sa fie dati urgent afara din MAI !

????? 21 iunie 2012 at 13:45

vai ce valori are acest USL!!!!!!!! credeam ca cei din guvern sunt cei mai tari din USL!!!!!!!!! Liberalii se bucura pt. ca Nastase urma sa fie candidatul la presedentie dupa ce il suspendam pe Basescu.

horia 21 iunie 2012 at 14:51

Este TRASA LA INDIGO SENTINTA ca si in cazul fostului premier UCRAINEAN I U L I A T I M O S E N C O. care a fost trimisa in judecata , gasita vinovata si apoi CONDAMNATA pentru aceleasi MOTIVE INVENTATE:

Auzi dumneata, panouri publicitare, afise electorale ,pixuri, si …sepci, pentru campania electorala din 2004!!..
Pai acestea sunt pe toate …drumurile… asa a fost si la …ultimele alegeri cele din 2012 din iunie… toti candidatii si-au facut postere, reclame publicitare,… si CE???!!.. II TRIMITEM PE TOTI LA PUSCARIE PTR. ASTA?????!!!!!!!!!!!!

Sa iti fie rusine BASESCU ptr. M A S C A R A D A ORGANIZATA de mafia pe care o INTRETII DUMNEATA DE ..10 ANI!!
Dar …fata MATALE..EBA.. ??! Ce ea nu si-a facut AFISE?? Dar ROBERTA ANASTASE.. stiti care …HOATA la numaratul voturilor ptr. legea pensiilor,care a fost ..gasita ..NEVINOVATA,cand a furat voturile in fata camerelor tv. in parlamentul Romaniei, dar,simpatica BLONDA DE LA ….GOLDEN BLITZ??!!.. CUM CARE aia de spunea in sedinta PDL de acum o saptamana…CU TOTII STITI UNDE S-AU DUS BANII DE LA MINISTERUL DEZVOLTARII…!!???
Pai spune-ne si noua PAPUSA HORMONALA …chiar..asa..UNDE AU DISPARUT ATATIA …BANI…????!!!
Sa va fie RUSINE ca ati facut asa un C I R C cu un om care s-a devotat cauzei intrarii ROMANIEI IN …UNIUNEA EUROPEANA., ATUNCI CAND ..NU AVEAM NICI O SANSA SI ..NIMENI CA SI ACUM NU NE ..VREA!!!!!

Costel* 21 iunie 2012 at 15:03

Pohta lui Base s-a implinit. Nu peste multa vreme va urma dumnealui sa primeasca de la ofiterii de la cercetari penale mandatul pentru un cadou mai consistent. Base nu va fi presedite vejnic iar justitia vorba „marelui carmaci” … acum de cand cu Adrian Nastase, functioneaza …