// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Senatorii de Alba Alexandru Pereş (PNL) şi Daniel Breaz (PSD), printre cei 81 de semnatari ai controversatei legi care dă liber defrişărilor în ariile protejate

Senatorii de Alba Alexandru Pereş (PNL) şi Daniel Breaz (PSD), printre cei 81 de semnatari ai controversatei legi care dă liber defrişărilor în ariile protejate • Greenpeace România: Legea nu mai apără ariile protejate de defrișări.

Senatorii de Alba Alexandru Pereș (PNL) și Daniel Breaz (PSD) se regăsesc pe lista celor 81 de senatori PSD, PNL, PMP, UMDR și ALDE care au votat pentru modificarea legii care va permite lucrări de utilitate publică în zone protejate precum pădurile virgine și cvasivirgine.

O alianță politică ad-hoc formată în Senat între toate partidele politice, excepție făcând USR, a votat joi un proiect legislativ care permite defrișarea pădurilor pentru sisteme de utilități publice, indiferent de amplasarea acestor păduri în zone cu protecție strictă. Propunerea votată în plenul Senatului ”va da liber defrișărilor în ultimele păduri virgine ale României și Europei”, atrage atenția Greenpeace România potrivit căreia propunerea a venit de la un politician care are 13 terenuri pe Valea Prahovei.

”Coincidență sau nu, inițiatorul proiectului legislativ (modificarea şi completarea Legii nr.51/2006 a serviciilor comunitare de utilităţi publice, înregistrată ca Legea 52/2018) este vicepreședintele Comisiei pentru Mediu din Senat, senatorul PSD Emanoil Savin, fostul primar al Bușteniului în perioada 2004 – 2016, care deține, alături de soția sa, 13 terenuri pe Valea Prahovei, conform declarației de avere”, spune Greenpeace.

Argumentele PSD, ALDE, UDMR, ca inițiatori ai legii, au fost că scoaterea din fondul forestier a unor suprafețe de pădure ar fi necesare pentru a debloca proiecte de utilități publice cu finanțare europeană.

Cel mai discutabil articol al legii 52/2018 spune: “Scoaterea definitivă și ocuparea temporară a terenurilor din fondul forestier național necesare realizării, dezvoltării, întreținerii și modernizării sistemelor de utilități publice este permisă inclusiv pentru suprafețe cuprinse în zona de protecție strictă, zona de protecție integrală și zona de conservare durabilă a ariilor naturale protejate, precum și pentru suprafețele incluse în Catalogul național al pădurilor virgine și cvasivirgine din România”.

Alexandru Pereș a votat ”pentru” în condițiile în care alți colegi senatori de la PNL au votat împotrivă, precum Alina Gorghiu, Răducu George Filipescu, sau s-au abținut – Ion Popa. Și în rândul senatorilor PSD a fost un reprezentant care s-a abținut de la vot – Gabriela Crețu. Senatorul PSD de Alba, Daniel Breaz, a votat însă ”pentru”. (I.P.)

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

loading...

19 Răspunsuri la Senatorii de Alba Alexandru Pereş (PNL) şi Daniel Breaz (PSD), printre cei 81 de semnatari ai controversatei legi care dă liber defrişărilor în ariile protejate

  1. HH 01.03.2018 la 21:22

    PERES PD-L + BREAZ PSD = FOSTUL FSN

  2. Nelu 01.03.2018 la 21:31

    Pa i sincer nu merita astia executati dar ln public ptr.treaba asta ???

  3. Nelu 01.03.2018 la 21:32

    Daca oamenii mai stau asa si nu iau atitudine urgent va fi urmatoarea africa.

  4. dolfi 01.03.2018 la 23:15

    A dat iar foamea-n hotzi!

  5. ll 02.03.2018 la 8:05

    Urmeaza defrisarea Mamutului si a parcului dendrologic, ca prin oras nu mai au ce taia.

  6. anda 02.03.2018 la 10:54

    Sa le fie rusine! au fost corupti de hotii de lemn

  7. gospodareala ??? 02.03.2018 la 11:09

    Nu mai exista lemn ? Au fost taiate deja toate padurile, asa incit au mai ramas doar rezervatiile ? Cine aproba asa ceva merita oare sa mai fie ales ?

  8. Albaiulean 02.03.2018 la 12:15

    Astia 2 vor veni sa cerseasca din nou voturi !!!!!,dar o sa primeasca pe lumea cealalta ca pe asta nu mai merita …

  9. Stefan Cel Amarat 02.03.2018 la 13:02

    D-lor senatori Peres si Breaz,

    Mergeti intr-o seara la ABATOARELE DE LEMNE DIN SEBES si vedeti jaful jafurilor din Romania: coloane de masini la cele doua porti ale ABATOARELOR DE LEMN INCARCATE CU LEMN DE RAINOARE SI RESPECTV, FOIOASE-ESENTA TARE si STIVE IMENSE in fiacare curte a fiecarui ABATOR DE LEMNE…SI APOI CERETI-VA SCUZE, DACA AVETI O MINIMA DECENTA PENTRU CEEA CE ATI FACUT!
    Jaf ca-n codu, jaf la drumu mare si..poluare cat incape la Sebes…si BABELE DIN SENATUL ROMANIEI SE PIAPTANA.

  10. florin 02.03.2018 la 13:23

    Tot mai putini copaci si in zona asa zisului traseu Tansalpina de Mamut, prin padure tot mai putini copaci, pacat, mare pacat, ce vom lasa generatiilor viitoare, o tara praduita .

  11. Obrejanu 02.03.2018 la 13:40

    Doua materii in care nu e bine sa calci!!!!!

  12. Adrian 02.03.2018 la 15:00

    Cu permisiunea dumneavoastra a cititorilor ziarului Unirea este bine sa fiti informati corect! 1. Proiectul ptr modificarea si completarea Legii 51/2006 a” Serviciilor comunitare de utilități publice „a fost adoptat de senat cu 81 de voturi pentru( deci domnul senator Daniel Breaz nu a fost singurul care a votat),12 voturi împotrivă si 2 obțineți iar Camera Deputaților este dor decizional! 2. Nu lucrările de infrastructură publică comunitară pun in pericol ecosistemul ci exploatările private si prezenta „iubitorilor”de natură care nu lasă „verde” in urma lor!

  13. Lola 02.03.2018 la 16:21

    Pentru dl Adrian: Problema nu se pune in termeni de NU DOAR EL a votat, au votat si altii. Problema se pune astfel: SI EL a votat. Scurt si la obiect.

  14. Obrejanu 02.03.2018 la 17:41

    Chiar nu realizati ce hram poarta?Nu le pasa decat de teschereaua lor. Nu merita nici sa fie priviti dara-mi-te alesi.Ar trebui sa traiasca doar din ceea ce sunt in stare sa faca;si-apoi sa-i vezi….

  15. spetsnaz 02.03.2018 la 18:07

    Ca de obicei,sclavii isi plang de mila si isi ling ranile.Vaiiii pe cine am votat,vaiii ce-am facut,vaiii de ea tara,etc. Bla-bla si multa gargara combinata cu auto-compatimire(specifica romanului). Eu am o singura intrebare MEREUUU,…baiiiiiiii,…mâna pe armee,sa iesiti din sclavie,cand puneti ??? In loc sa va tot plangeti !!! Dar ca sa faci aeemenea chestie,….trebuie sa ai c*** !!! P.s: las ca va urma si impozitul(taxa) pe AERRR….si sclavii tot gargara,in joc de glezne o sa faca. 😠😠😠

    • dolfi 03.03.2018 la 13:22

      spetsnaz, frate latri la luna, ca sa ma exprim plastic.

      Poporul asta cred ca este blestemat. Sunt ca oile care-si aleg singure lupii…. Cultura politica zero! Cultura civica si cetateneasca deloc.
      Oamenii voteaza dupa simpatii, ca la fotbal, nu au cultura politica, sa se identifice cu curente politice – socialdemocratie, liberalism, etc. NU! si din cauza asta gastile de hoti deghizate ca partide profita la maxim.
      Daca oamenii ar fi informati nu ar accepta sa fie batjocoriti asa cum se intampa de aproape 29 de ani!

  16. verde 02.03.2018 la 22:50

    pai da le trebuie bani pt.salariile si pensiile lor nesimtite

  17. TheMotherfucker 03.03.2018 la 11:29

    Dragi cetateni !
    Cand vedeti asemenea mizerii, nu va varsati ofurile pa pagina ziarului, ii gasiti pe „stimabili”pe Facebook.Scrie-ti-le un mesaj sa stie nemijlocita parerea dvs.. Eu le-am scris si daca ii vad pe strada le spun si in fata.

  18. Vintan Adrian 03.03.2018 la 23:34

    As dori ca reporterii acestui ziar sa ii intrebe care sunt motivele pentru care au votat „pentru”! Poate au motive intemeiate 🤔😥