Șeful Ocolului Silvic Alba Iulia și trei subordonați au fost trimiși în judecată: Faptele șefului de district și ale pădurarilor
Șeful Ocolului Silvic Alba Iulia și trei subordonați au fost trimiși în judecată: Faptele șefului de district și ale pădurarilor
Patru angajați ai Ocolului Silvic Alba Iulia au fost trimiși în judecată de procurori pentru infracțiuni de fals intelectual și delapidare. Dosarul a fost înregistrat la Judecătoria Alba Iulia pe data de 18 octombrie 2022.
Potrivit rechizitoriului, în perioada mai-octombrie 2017, unul dintre inculpați, fiind în exercitarea atribuțiilor de serviciu de șef al Ocolului Silvic Alba Iulia, l-a determinat pe un şef district și pe doi pădurari să consemneze în documentele ce vor fi întocmite dimensiuni mai mici ale arborilor decât cele reale, respectiv volume brute de masă lemnoasă mai mici decât cele reale, în scopul însușirii de către acesta a diferenţei de valoare.
De asemenea, în perioada iunie-octombrie 2017, același inculpat a semnat documentele aferente partizilor de pădure exploatate, în care erau consemnate în mod nereal volume brute mai mici ale masei lemnoase din aceste partizi, „cunoscând aspectul că volumele brute consemnate nu sunt cele reale și inferioare celor reale şi şi-a însușit diferenţa de valoare“, arată anchetatorii.
Prejudiciul total estimat cazuar Regiei Naționale a Pădurilor – Romsilva este de 12.654 de lei.
Faptele șefului de district și ale pădurarilor
Șeful de district din Alba este acuzat că, la instigarea șefului de Ocol, cu prilejul inventarierii arborilor și întocmirii documentațiilor aferente exploatării unor partizi de pădure, a consemnat în fals dimensiuni mai mici ale arborilor decât cele reale și volume brute ale maselor lemnoase inferioare celor reale, în scopul însușirii diferenței de valoare.
Cei doi pădurari sunt, de asemenea, acuzați că au consemnat fiecare dimensiuni mai mici ale arborilor decât cele reale și un volum brut al masei lemnoase inferior celui real, provocând prejudicii în valoare de de 6.254,96 de lei, respective 6.399,28 de lei.
Dosarul va urma, în prima fază, procedura camerei preliminare, în cadrul căreia un judecător va analiza legalitatea administrării probelor și a întocmirii rechizitoriului de către Parchet.
„Precizăm că întocmirea rechizitoriului este o etapă a procesului penal, reglementată în Codul de procedură penală, care reprezintă finalizarea anchetei penale şi trimiterea dosarului la instanţă, spre judecare, activitate care nu poate în nicio situaţie să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie”, a mai transmis Parchetul de pe lângă Judecătoria Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]









