Șeful Ocolului Silvic Alba Iulia și trei subordonați au fost trimiși în judecată: Faptele șefului de district și ale pădurarilor
Șeful Ocolului Silvic Alba Iulia și trei subordonați au fost trimiși în judecată: Faptele șefului de district și ale pădurarilor
Patru angajați ai Ocolului Silvic Alba Iulia au fost trimiși în judecată de procurori pentru infracțiuni de fals intelectual și delapidare. Dosarul a fost înregistrat la Judecătoria Alba Iulia pe data de 18 octombrie 2022.
Potrivit rechizitoriului, în perioada mai-octombrie 2017, unul dintre inculpați, fiind în exercitarea atribuțiilor de serviciu de șef al Ocolului Silvic Alba Iulia, l-a determinat pe un şef district și pe doi pădurari să consemneze în documentele ce vor fi întocmite dimensiuni mai mici ale arborilor decât cele reale, respectiv volume brute de masă lemnoasă mai mici decât cele reale, în scopul însușirii de către acesta a diferenţei de valoare.
De asemenea, în perioada iunie-octombrie 2017, același inculpat a semnat documentele aferente partizilor de pădure exploatate, în care erau consemnate în mod nereal volume brute mai mici ale masei lemnoase din aceste partizi, „cunoscând aspectul că volumele brute consemnate nu sunt cele reale și inferioare celor reale şi şi-a însușit diferenţa de valoare“, arată anchetatorii.
Prejudiciul total estimat cazuar Regiei Naționale a Pădurilor – Romsilva este de 12.654 de lei.
Faptele șefului de district și ale pădurarilor
Șeful de district din Alba este acuzat că, la instigarea șefului de Ocol, cu prilejul inventarierii arborilor și întocmirii documentațiilor aferente exploatării unor partizi de pădure, a consemnat în fals dimensiuni mai mici ale arborilor decât cele reale și volume brute ale maselor lemnoase inferioare celor reale, în scopul însușirii diferenței de valoare.
Cei doi pădurari sunt, de asemenea, acuzați că au consemnat fiecare dimensiuni mai mici ale arborilor decât cele reale și un volum brut al masei lemnoase inferior celui real, provocând prejudicii în valoare de de 6.254,96 de lei, respective 6.399,28 de lei.
Dosarul va urma, în prima fază, procedura camerei preliminare, în cadrul căreia un judecător va analiza legalitatea administrării probelor și a întocmirii rechizitoriului de către Parchet.
„Precizăm că întocmirea rechizitoriului este o etapă a procesului penal, reglementată în Codul de procedură penală, care reprezintă finalizarea anchetei penale şi trimiterea dosarului la instanţă, spre judecare, activitate care nu poate în nicio situaţie să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie”, a mai transmis Parchetul de pe lângă Judecătoria Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial
Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare
Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare Absolvenţii de clasa a VIII-a din România au susţinut astăzi prima probă scrisă, cea la Limba şi Literatura Română, apoi pe 24 Iunie este programată proba la […]
Amenzi pentru STP în fiecare zi fără transport public în Alba Iulia. Gabriel Pleșa: ,,Maximum 25-30.000 pe zi”. Ce spune despre convocarea Comitetului Local pentru Situații de Urgență
Amenzi pentru STP în fiecare zi fără transport public în Alba Iulia. Gabriel Pleșa: ,,Maximum 25-30.000 pe zi”. Ce spune despre convocarea Comitetului Local pentru Situații de Urgență Primarul din Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a anunțat că administrația locală ia în calcul să aplice penalități operatorului STP pentru neefectuarea transportului public. La aproape o săptămână […]










