Şef de birou din cadrul Poliţiei Locale Alba Iulia, trimis în judecată pentru hărţuire: Cum și-ar fi amenințat fosta soție
Parchetul de pe lângă Judecătoria Alba Iulia a avizat trimiterea în judecată șefului biroului ”Circulaţia pe drumurile publice” din cadrul Poliţiei Locale Alba Iulia, pentru hărţuire. Victima poliţistului local este fosta soţie a acestuia, cu care a avut un lung şir de neînţelegeri, unele dintre acestea devenind publice.
Dosarul cu rechizitoriul şi celelalte componente ale activităţii de urmărire şi cercetare penală a fost înregistrat la Judecătoria Alba Iulia marţi, 18 mai 2021. Cercetările au început în urmă cu trei ani.
În 14 februarie 2019, poliţistul local (R. Marius) a fost reţinut pentru 24 de ore de către poliţişti de ordine publică din cadrul Poliţiei Municipiului Alba Iulia după ce soţia acestuia a depus o plângere penală pentru hărţuire. Ulterior, Parchetul de pe lângă Judecătoria Alba Iulia a decis cercetarea acestuia în libertate.
Potrivit unui comunicat de presă transmis la momentul respectiv de IPJ Alba, poliţiştii au stabilit că, în perioada august 2018-februarie 2019, bărbatul a trimis în repetate rânduri soţiei sale, de care era separat, mai multe mesaje telefonice, care conţineau expresii jignitoare, totodată informând-o că este urmărită de către poliţişti.
”În perioada 21.08.2018 – 02.03.2019, inculpatul R., utilizând mai multe posturi telefonice, i-a trimis soţiei sale M., de care era separat în fapt, mai multe mesaje telefonice prin SMS, precum şi prin intermediul aplicaţiei WhatsApp, parte din ele însoţite de poze, conţinând expresii jignitoare, cuvinte vulgare, încunoştiinţând-o că ştie unde se află, totodată informând-o că este urmărită, dar şi mesaje redactate în numele fiului lor minor prin care acesta îşi exprima ura şi dispreţul faţă de mama sa, mesaje a căror frecvenţă şi conţinut i-au creat victimei o stare de temere.
Totodată, prin mesajele transmise la datele de 26.02.2019, 28.02.2019, respectiv la data de 02.03.2019, inculpatul R., a încălcat ordinul de protecţie emis la data de 20.02.2019 împotriva sa şi în favoarea persoanei vătămate, prin care acestuia i s-a interzis, printre altele, în final, să contacteze persoana vătămată în orice mod, timp de 6 luni, începând cu 20.02.2019. La data de 14.02.2019, organele de cercetare penală au dispus reţinerea inculpatului R. pe o durată de 24 de ore, începând cu data de 14.02.2019, ora 13:30 şi până în data de 15.02.2019, ora 13:30”, a comunicat Parchetul de pe lângă Judecătoria Alba Iulia.
Poliţistul local a ieşit public ulterior şi a acuzat o acţiune de ”represiune” la adresa sa după ce ar fi reclamat la DNA acte de corupţie ce ar fi avut loc la Centrul de Formare Iniţială şi Continuă al Ministerului Afacerilor Interne de la Orăştie, unde lucra fosta sa soţie.
Şeful din Poliţia Locală a mai fost codamnat penal într-un alt dosar pentru infracţiunea de violenţă în familie, victima fiind tot soţia acestuia. Judecătoria Alba Iulia a decis, în ianuarie 2021, că inculpatul trebuie să achite o amendă penală în valoare de 2.000 de lei. Bărbatul mai trebuie să îi plătească femeii daune morale în valoare de 1.500 de lei. Aplicarea pedepsei penale a fost amânată pe un termen de supraveghere de doi ani.
Hotărârea nu este definitivă, fiind contestată de Parchet la Curtea de Apel. La această instanţă, primul termen al procesului a fost stabilit în luna septembrie 2021.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]
UPDATE | O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]







