Secție nouă și modernă de recuperare, medicină fizică și balneologie la Spitalul Județean de Urgență Alba. Investiție de 20 de milioane de lei de la CJ Alba
Secție nouă și modernă de recuperare, medicină fizică și balneologie la Spitalul Județean de Urgență Alba. Investiție de 20 de milioane de lei de la CJ Alba
Consilierii locali ai municipiului Alba Iulia au aprobat de curând planul urbanistic de detaliu pentru construirea noii Secții de Recuperare, Medicină fizică și Balneologie a Spitalului Județean de Urgență Alba, o investiție urgentă pentru sănătatea tuturor locuitorilor județului Alba.
În prezent, secția respectivă funcționează în clădiri vechi în preajma Catedralei Reîntregirii, în zona unde tot spitalul județean mai are și secția de psihiatrie. Tot acolo și tot într-o clădire care a fost folosită de spitalul județean, un imobil monument istoric, fostul spital militar din Alba Iulia, Consiliul Județean Alba a amenjat una dintre atracțiile culturale ale orașului, Muzeul Icoanei – Museikon.
Acum, „conviețuirea” acestor trei obiective atât de diferite în acea zonă este dificilă pentru toți: vizitatorii muzeului trec pe lângă clădirea unde sunt încă bolnavi psihic, secția în care sunt îngrijiți aceștia este tot o clădire veche, iar în vecinătate, unde este „recuperarea”, tot în imobile vechi depășite, avem planurile mai vechi ale Consiliului Județean Alba de a amenaja pe întreg bastionul Sfântul Mihail al Cetății Alba Iulia un pol cultural și turistic. Acesta va include, pe lângă Museikon, noul sediu al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” și acel mult dorit de către cetățeni și de către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel, teatru de proiecte.
Ca acest pol cultural să se realizeze este nevoie ca imobilele respective să nu mai fie ocupate de secții ale Spitalului Județean de Urgență Alba pentru a fi restaurate și reamenajate pentru noile funcțiuni. La fel de important este ca secțiile respective să fie mutate în imobile mai confortabile, moderne astfel încât să crească și calitatea actului medical, care nu ține numai de priceperea medicilor, ci și de condiții și de dotări.
Psihiatria se va muta într-o clădire care va fi construită în curtea Spitalului Județean de Urgență Alba într-un contract cu Compania Națională de Investiții, căreia i-a și fost predat amplasamentul, iar Secția de Recuperare, Medicină fizică și Balneologie se va muta într-un spațiu nou a cărui realizare a primit, cum am spus, acordul Consiliului Local Alba Iulia.
„Odată primit acest acord, urmează să se realizeze proiectul tehnic pentru un spațiu de 50 de paturi pentru internări scurte de maximum 12 zile, un ambulatoriu cu toate dotările necesare, spații tehnice… Pentru asta vom extinde clădirea fostei școli postliceale sanitare de pe strada Petru Dobra (peste drum de fosta fabrică de încălțăminte Ardeleana), vom realiza accesele necesare, utilitățile, dotarea, tot ce este de trebuință pentru ca activitatea asta de recuperare medicală și balneologie să se desfășoare în condiții de confort și pentru pacienți, și pentru medici. Finanțarea acestei investiții, proiectarea și execuția, este din partea Consiliului Județean Alba și este estimată la 20 de milioane de lei”, ne-a precizat Diana Mârza, managerul general al Spitalului Județean Alba.
Construcția existentă va fi extinsă pe verticală cu o mansardă și alipit de ea se va construi o aripă complet nouă ce va avea subsol, parter, 2 etaje și o mansardă. Se va ajunge de la o suprafață desfășurată de 762 mp cât este în prezent la o suprafață desfășurată de 2138,5 mp.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








