Ştirea zilei

Secția ATI a Spitalului din Aiud, „lagăr de exterminare”, în ochii unei femei care și-a pierdut mama, răpusă de COVID

Ioana Oprean

Publicat

în

Spitalului Municipal Aiud a fost aspru criticat de către o femeie care a relatat pe pagina de socializare experiența mamei sale, răpusă de COVID-19, în cadrul secției ATI și susține că medicii sunt responsabili pentru decesul acesteia.

„SPITALUL MUNICIPAL AIUD=LAGAR DE EXTERMINARE

Să vă dau si argumente

*Mama confirmată în 01.03.2021 Covid pozitiv. In data de 06.03.2021 din cauza agravării stării este transferată pe secția ATI. De aici incepe calvarul:

*Suna mama dimineata la ora 5 ca i s-a terminat perfuzia si i s-au spart venele si nimeni nu intra la ea de ceva vreme. Sunăm de urgenta medicul de gardă , bineînțeles că ne ia la rost „Cum ne permitem să îl deranjăm,ca ii va lua telefonul mamei, ca nu e normal ca un pacient de pe ATI sa aiba telefonul la dispozitie.”

*Starea mamei se degradează permanent medicul curant ne explica ,ca ei nu au nici personal calificat pt Reanimare nici dotări suficiente pt suport.

*Ni se cere prin „cunostinte, partide sau orice alt mijloc ” sa o transferam la ATI Cluj (noi ca si apartinatori) dar ei ca si medici nu fac nici o solicitare. În disperare începem să dăm telefoane tuturor cunoscuților,poate cineva ne poate ajuta. În câteva minute ne spune că de fapt mama nu poate fi transportată fiind pe masca Cpap la volum de oxigen maxim.

*Ni se cere de medicul curant sa facem rost de schema de tratament aplicată de cei de la Timișoara (sora mea fiind din acea localitate). Începem din nou stresul căutării unui liant cu o persoană care ne poate da aceasta informatie.

*În 12.03.2021 suntem anunțați că mama trebuie intubata,deoarece starea ei s-a agravat, medicul curant spune că asa a preluat-o în acea dimineata (saturație 33%)pe masca Cpap. Din articolele media aflăm că în acest spital nu sunt decat 3 medici ATI care asigură gărzile de zi, noaptea….alte specialități. Vorbim cu asistentele sa ne interesam de starea mamei ,ne comunica saturație de 90-94% intubata si tensiune 100/60.

*În dimineața zilei de 16.03.2021 la ora 6.29 suntem anunțați că mama a decedat( din nou starea mamei se degradează pe timpul gărzii de noapte). Dar vom putea face o înmormântare creștinească deoarece are test Covid negativ.

*Mergem sa facem formalitățile. Pe hol suntem 3 persoane care așteaptă certificatele constatoare. Mergem sa facem identificarea deja suntem 4 familii îndurerate (în condițiile în care pe secție sunt 20 de paturi). Ni se comunica ,ca în fiecare zi sunt cel putin 7 decese pe aceasta secție.

*Si sa fie „treaba oabla” sunăm la firma de îndrumare și ne anunta ca nu putem face priveghi si înmormântare după datină deoarece mama apare în sistemul DSP ca si Covid pozitiva.

*Sunăm la DSP, ne anunta ca trebuiau 2 teste Covid negativ la diferenta de 48 ore și scrisoare medicală cum ca era vindecată de Covid,care nu se poate elibera Postmortum.

Dragii mei, aveti grija de voi si aveti grija de cei dragi!
P.S. Mama avea 60 ani, fără alte probleme de sanatate , fără comorbodotati”, a transmis femeia pe pagina de socializare.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial

Dan HENEGAR

Publicat

în

Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare

Ioana Oprean

Publicat

în

Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare Absolvenţii de clasa a VIII-a din România au susţinut astăzi prima probă scrisă, cea la Limba şi Literatura Română, apoi pe 24 Iunie este programată proba la […]

Citește mai mult