Ştirea zilei

Secția ATI a Spitalului din Aiud, „lagăr de exterminare”, în ochii unei femei care și-a pierdut mama, răpusă de COVID

Ioana Oprean

Publicat

în

Spitalului Municipal Aiud a fost aspru criticat de către o femeie care a relatat pe pagina de socializare experiența mamei sale, răpusă de COVID-19, în cadrul secției ATI și susține că medicii sunt responsabili pentru decesul acesteia.

„SPITALUL MUNICIPAL AIUD=LAGAR DE EXTERMINARE

Să vă dau si argumente

*Mama confirmată în 01.03.2021 Covid pozitiv. In data de 06.03.2021 din cauza agravării stării este transferată pe secția ATI. De aici incepe calvarul:

*Suna mama dimineata la ora 5 ca i s-a terminat perfuzia si i s-au spart venele si nimeni nu intra la ea de ceva vreme. Sunăm de urgenta medicul de gardă , bineînțeles că ne ia la rost „Cum ne permitem să îl deranjăm,ca ii va lua telefonul mamei, ca nu e normal ca un pacient de pe ATI sa aiba telefonul la dispozitie.”

*Starea mamei se degradează permanent medicul curant ne explica ,ca ei nu au nici personal calificat pt Reanimare nici dotări suficiente pt suport.

*Ni se cere prin „cunostinte, partide sau orice alt mijloc ” sa o transferam la ATI Cluj (noi ca si apartinatori) dar ei ca si medici nu fac nici o solicitare. În disperare începem să dăm telefoane tuturor cunoscuților,poate cineva ne poate ajuta. În câteva minute ne spune că de fapt mama nu poate fi transportată fiind pe masca Cpap la volum de oxigen maxim.

*Ni se cere de medicul curant sa facem rost de schema de tratament aplicată de cei de la Timișoara (sora mea fiind din acea localitate). Începem din nou stresul căutării unui liant cu o persoană care ne poate da aceasta informatie.

*În 12.03.2021 suntem anunțați că mama trebuie intubata,deoarece starea ei s-a agravat, medicul curant spune că asa a preluat-o în acea dimineata (saturație 33%)pe masca Cpap. Din articolele media aflăm că în acest spital nu sunt decat 3 medici ATI care asigură gărzile de zi, noaptea….alte specialități. Vorbim cu asistentele sa ne interesam de starea mamei ,ne comunica saturație de 90-94% intubata si tensiune 100/60.

*În dimineața zilei de 16.03.2021 la ora 6.29 suntem anunțați că mama a decedat( din nou starea mamei se degradează pe timpul gărzii de noapte). Dar vom putea face o înmormântare creștinească deoarece are test Covid negativ.

*Mergem sa facem formalitățile. Pe hol suntem 3 persoane care așteaptă certificatele constatoare. Mergem sa facem identificarea deja suntem 4 familii îndurerate (în condițiile în care pe secție sunt 20 de paturi). Ni se comunica ,ca în fiecare zi sunt cel putin 7 decese pe aceasta secție.

*Si sa fie „treaba oabla” sunăm la firma de îndrumare și ne anunta ca nu putem face priveghi si înmormântare după datină deoarece mama apare în sistemul DSP ca si Covid pozitiva.

*Sunăm la DSP, ne anunta ca trebuiau 2 teste Covid negativ la diferenta de 48 ore și scrisoare medicală cum ca era vindecată de Covid,care nu se poate elibera Postmortum.

Dragii mei, aveti grija de voi si aveti grija de cei dragi!
P.S. Mama avea 60 ani, fără alte probleme de sanatate , fără comorbodotati”, a transmis femeia pe pagina de socializare.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist.  Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ

Ioana Oprean

Publicat

în

24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]

Citește mai mult