Sebeș: Consilierii locali dezbat astăzi utilizarea sumei de 3.000.000,00 lei, din excedentul anilor precendenți. Consilierii locali PSD NU vor participa, din cauza lipsei de transparență
Sebeș: Consilierii locali dezbat astăzi utilizarea sumei de 3.000.000,00 lei, din excedentul anilor precendenți. Consilierii locali PSD NU vor participa, din cauza lipsei de transparență
Consilierii locali ai municipiului Sebeș se întâlnesc astăzi, 5 ianuarie, la ora 11:00, pentru a dezbate un proiect de hotărâre, care are ca subiect aprobarea utilizării excedentului bugetar din anii precedenți, pentru acoperirea golului temporar de casă al secțiunii de funcționare si dezvoltare, așa cum reiese din document.
Acesta este singurul proiect care va fi astăzi discutat de către aleșii locali și, potrivit raportului de specialitate întocmit pentru acesta, în luna ianuarie 2022, pentru finanțarea plăților secțiunii de funcționare si dezvoltare până la încasarea veniturilor proprii, a cotelor defalcate din impozitul pe venit, a sumelor defalcate din TVA, este necesară alimentarea cu disponibil a bugetului local, din resursele existente în contul de excedent bugetar din anii precedenți.
„Propunem consiliului local aprobarea pentru utilizarea sumei de 3.000.000,00 lei, din excedentul anilor precedenți pentru acoperirea temporară a golurilor de casă provenite din decalajele între veniturile și cheltuielile secțiunilor de funcționare si dezvoltare”, se mai arată de asemenea în interiorul proiectului de hotărâre, care stabilește astfel suma necesară din excedent.
Astfel, aleșii locali din al doilea cel mai mare oraș din județul nostru se vor reuni pentru a dezbate și pentru a aproba sau respinge acest proiect, în cursul acestei zile.
UPDATE: Ședința se va ține fără prezența consilierilor locali PSD, care au invocat lipsa de transparență în cheltuirea acestor bani, motivând că nu li s-au pus la dispoziție documente în relație cu proiectul de hotărâre. De asemenea, aceștia au mai transmis și faptul că au solicitat ca și sumele să fie defalcate, în vederea transparentizării, fapt care încă nu s-a materializat.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO | Steagul tricolor din Lupșa: Povestea simbolului Marii Uniri păstrat timp de peste un secol
Steagul tricolor din Lupșa: Povestea simbolului Marii Uniri păstrat timp de peste un secol Steagul tricolor din Lupșa, păstrat cu grijă timp de peste un secol, este considerat singurul drapel purtat la Marea Adunare Națională de la Alba Iulia, din 1 Decembrie 1918, care s-a păstrat până în prezent. Interviu realizat de Mădălina Corina Diaconu […]
Revolta unei mame, după aproape două săptămâni fără transport public în Alba Iulia: ,,Un copil cu nevoi speciale nu poate recupera ședințele pierdute”
Revolta unei mame, după aproape două săptămâni fără transport public în Alba Iulia: ,,Un copil cu nevoi speciale nu poate recupera ședințele pierdute” Alba Iulia se confruntă cu una dintre cele mai grave crize din transportul public local din ultimii ani, după ce șoferii și angajații STP au declanșat în urmă cu aproape două săptămâni […]
26 iunie 2026 | Începe Festivalul Cetăților Dacice: Instalarea taberei antice pe Valea Bucerzii și paradă cu torțe. PROGRAM DETALIAT
Începe Festivalul Cetăților Dacice 2026: Instalarea taberei antice pe Valea Bucerzii și paradă cu torțe. PROGRAM DETALIAT Astăzi, vineri, 26 iunie 2026, începe Festivalul Cetățllor Dacice. Ediția din acest an se concentrează în apropiere de Piatra Craivii. Citește și: Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, […]








