Ştirea zilei

Sebastian Stan, actorul de origine română, a câștigat Globul de Aur 2025 pentru cel mai bun actor într-un film de comedie/musical

Bera Larisa

Publicat

în

Sebastian Stan, actorul de origine română, a câștigat Globul de Aur 2025 pentru cel mai bun actor într-un film de comedie/musical

Actorul român, Sebastian Stan, a câştigat duminică seară, Globul de Aur pentru cel mai bun actor într-un film de comedie/musical.

Sebastian Stan a câştigat Globul de Aur pentru rolul din filmul „A Different Man”, după ce a concurat în această categorie cu actorii Jesse Eisenberg („A Real Pain”), Hugh Grant („Heretic”), Gabriel LaBelle („Saturday Night”), Jesse Plemons („Kinds of Kindness”), Glen Powell („Hit Man”).

În film, Stan joacă rolul unui bărbat cu neurofibromatoză. După ce a primit premiul, actorul a precizat: „Ignoranţa şi disconfortul nostru cu privire la handicap şi desfigurare trebuie să înceteze acum”.

„Acest premiu este și pentru mama mea (n.r. Georgeta Orlovschi), care a plecat din România în căutarea unei vieți mai bune și care a făcut totul pentru mine, și pentru tatăl meu vitreg Tony (n.r. Anthony Fruhauf). (…) România, te iubesc”, a spus actorul în timpul ceremoniei.

Este primul Glob de Aur obţinut de Sebastian Stan după nominalizarea primită în 2023 pentru rolul din miniseria TV „Pam & Tommy”. De asemenea, pentru evoluţia sa din lungmetrajul „A Different Man”, el a fost recompensat cu premiul de interpretare masculină – Ursul de Argint – la Festivalul Internaţional de Film de la Berlin în 2024.

În „A Different Man”, film regizat de Aaron Schimberg, Stan joacă rolul lui Edward, un bărbat care suferă de neurofibromatoză, o tulburare genetică ce afectează creșterea celulelor sistemului nervos, în timp ce chipul său este schimbat major. Sătul ca oamenii să își bată joc de înfățișare sa, se hotărăște să apeleze la chirurgia plastică reconstructivă. Ulterior, acesta devine fascinat de Oswald, interpretat de Adam Pearson, un tânăr care suferă de aceeași afecțiune ca el și care îl interpretează într-o piesă bazată pe fosta sa viață, de dinaintea intervenției chirurgicale.

La cea de-a 82-a ediție a Premiilor Globul de Aur, actorul american de origine română Sebastian Stan a fost nominalizat pentru Cel mai bun actor în rol principal atât la categoria dramă, cât și la comedie/musical. La Categoria dramă, premiul de Cel mai bun actor a fost câștigat de Adrien Brody (filmul The Brutalist).

Globurile de Aur recompensează cele mai bune interpretări şi producţii din industria cinematografică şi de televiziune, grupate în 27 de categorii.

Sebastian Stan, în vârstă de 42 de ani, s-a născut la Constanța, dar a emigrat alături de mama sa, profesoara de pian Georgeta Orlovschi, în Viena, pe când avea doar opt ani. La zece ani, Sebastian Stan a jucat primul său rol, într-un film numit „71 Fragments of a Chronology of Chance”, regizat de Michael Haneke, iar patru ani mai târziu, el și mama lui s-au mutat în New York.

sursa foto Facebook, Golden Globes


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult