Se modifică legea: amendă pentru cei care nu au case noi de marcat!
Agenților economici le va fi suspendată activitatea și le vor fi confiscate sumele nejustificate, tot de la prima abatere
Ministerul Finanțelor Publice (MFP) a pus în dezbatere publică un proiect de hotărâre prin care se propune modificarea Legii prevenirii, astfel încât contribuabilii care nu au respectat termenul de dotare cu noile case de marcat să poată fi sancționați încă de la prima abatere.
Amenda este cuprinsă între 8.000 de lei și 10.000 de lei. De altfel, acestora le va fi suspendată activitatea și
le vor fi confiscate sumele nejustificate, tot de la prima abatere. MFP propune, printr-un proiect de act normativ, eliminarea contravenției referitoare la nerespectarea de către utilizatorii aparatelor de marcat electronice fiscale a termenelor prevăzute de lege, de a utiliza aparate de marcat cu jurnal electronic (art.10 lit.cc) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.28/1999) de sub prevederile Legii prevenirii nr.270/2017.
Măsura este necesară deoarece operatorii economici care încalcă obligația de dotare cu noile dispozitive, nu au motive obiective pentru neconformare, în condițiile în care au fost emise autorizații de distribuție pentru aparatele de marcat care acoperă toate tipurile de activități economice, iar distribuitorii autorizați au stocuri de aparate de marcat noi.
De asemenea, o mare parte dintre operatorii economici au achiziționat și instalat aparate de marcat cu jurnal electronic, iar perpetuarea acestei situații ar duce la discriminarea operatorilor economici corecți. Inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală din cadrul ANAF vor dispune de la prima abatere amendă de la 8.000 lei la 10.000 lei, suspendarea activității operatorului economic la unitatea de vânzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor, precum și confiscarea sumelor nejustificate, respectiv sancțiunile prevăzute la art.11 alin. (1) lit. f) din OUG nr.28/1999.
Subliniem faptul că toate firmele care comercializează produse sau prestează servicii direct către populație au obligația de a fiscaliza toate încasările prin intermediul casei de marcat electronice fiscale și de a se dota cu noile aparate de marcat prevăzute de cadrul normativ.
În acest context în care MFP a epuizat măsurile legislative de sprijinire a contribuabililor pe care le-a avut la dispoziție, se impune modificarea pct. 42 din anexa nr. 1 la Hotărârea Guvernului nr.33/2018 privind stabilirea contravențiilor care intră sub incidența Legii prevenirii nr.270/2017, precum şi a modelului planului de remediere.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
22-23 iunie 2026 | Cod galben de inundații în Alba și alte județe: Cursurile de apă vizate
22-23 iunie 2026 | Cod galben de inundații în Alba și alte județe: Cursurile de apă vizate Luni, 22 iunie 2026 a fost emisă o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 22 iunie, ora 12:00 – 23 iunie, ora 09:00, ca urmare a precipitațiilor prognozate și propagării. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, […]
Învestirea Guvernului Veștea: Când se întrunește plenul comun al Parlamentului pentru votul decisiv
Învestirea Guvernului Veștea: Când se întrunește plenul comun al Parlamentului pentru votul decisiv Birourile permanente reunite ale Parlamentului au decis ca plenul comun în care se va da votul în cazul Guvernului condus de Adrian Veștea să aibă loc luni, 22 iunie 2026, începând cu ora 21:30. Tot luni, 22 iunie 2026, de la ora […]
22-24 iunie 2026 | Cod galben de caniculă și instabilitate atmosferică: Vreme extremă în Alba și alte zone ale țării
Cod galben de caniculă și instabilitate atmosferică: Vreme extremă în Alba și alte zone ale țării Administrația Națională de Meteorologie a actualizat, luni, 22 iunie 2026, informarea și atenționările meteo de vreme extremă, cu caniculă și instabilitate atmosferică, ce vizează Alba și alte zone ale României. Conform unei informări meteo valabilă în intervalul 22 iunie, […]









