Curier Județean

SCUTUL PĂDURII în Alba: 142 de metri cubi de material lemnos confiscat și peste 13.000 de lei în amenzi, date de polițiști

Ioana Oprean

Publicat

în

Potrivit IPJ Alba, în urma unor controale efectuate în teren, polițiștii specializați în combaterea delictelor silvice, împreună cu specialiști ai Gărzii Forestiere, au confiscat 142 de metri cubi de material lemnos și au aplicat amenzi în valoare de 13.000 de lei.

În perioada 4 – 9 septembrie 2020, polițiștii Biroului de Combatere a Delictelor Silvice din Inspectoratul de Poliție Județean Alba, împreună cu silvicultori din cadrul Gărzii Forestiere Cluj, au efectuat controale în teren și la societăți comerciale din zona Munților Apuseni.

Astfel, în urma controlului efectuat la un ocol silvic din Abrud, s-a constatat că, în perioada 11.06.2020-28.08.2020, reprezentanții acestuia au expediat 12 avize primare, pentru însoțirea cantității de 54 de metri cubi de lemn de foc, din locuri în care ocolul silvic nu deține puncte de lucru sau depozite temporare.

Față de ocolul silvic, a fost luată măsura sancționării contravenționale, conform art. 19 din Legea nr. 171/2010 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor silvice, cu amendă în valoare de 3.000 lei, iar complementar s-a dispus confiscare valorică a cantităţii de 54 metri cubi de material lemnos.

Nereguli au fost constatate și în urma controlului la o societate comercială din Avram Iancu.

Aceasta deținea, în platforma primară, 13 metri cubi de material lemnos pentru care reprezentanții societății nu a putut prezenta documente legale de proveniență. Fapta a fost sancționată cu amendă în valoare de 10.000 de lei, conform art. 19 din Legea 171/2010 precum și cu confiscarea celor 13 metri cubi de material lemnos.

Totodată, polițiștii au constatat faptul că, în platforma primară care aparține aceleiași societăți, erau abandonați 75 de metri cubi de material lemnos. Materialul lemnos găsit a fost confiscat și predat în custodia Ocolului Silvic Valea Arieșului.

Acțiunile de combatere a delictelor silvice vor continua.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Biciclist de 62 de ani, din Aiud, rănit în Ocna Mureș, după ce un șofer a deschis ușa mașinii fără să se asigure. Bărbatul a ajuns la spital

Ioana Oprean

Publicat

în

Biciclist de 62 de ani, din Aiud, rănit în Ocna Mureș, după ce un șofer a deschis ușa mașinii fără să se asigure. Bărbatul a ajuns la spital Un biciclist de 62 de ani, din Aiud, a fost rănit în Ocna Mureș, după ce un șofer a deschis ușa mașinii fără să se asigure. Bărbatul […]

Citește mai mult

Curier Județean

ACCIDENT la Teiuș: Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, răniți după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice. Care a fost cauza

Ioana Oprean

Publicat

în

Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, răniți după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice. Care a fost cauza Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice.  Potrivit IPJ Alba, la data de 21 iunie […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Bărbat din Petrești, REȚINUT de polițiști după ce și-a stropit partenera cu benzină și a amenințat-o. Mai multe arme neletale, găsite în garajul și autoturismele acestuia

Ioana Oprean

Publicat

în

Bărbat din Petrești, REȚINUT de polițiști după ce și-a stropit partenera cu benzină și a amenințat-o. Mai multe arme neletale, găsite în garajul și autoturismele acestuia Un bărbat din Petrești a fost reținut de polițiști după ce și-a stropit partenera cu benzină și a amenințat-o. Mai multe arme neletale au fost găsite în garajul și […]

Citește mai mult