”Scutul Pădurii” în Alba: 100 de pomi de Crăciun au fost confiscaţi în ultimele 3 zile
Acţiunile poliţiştilor din Alba, pentru combaterea ilegalităţilor privind tăierile şi transportul de pomi de Crăciun, au continuat. Peste 100 de pomi de Crăciun au fost confiscaţi în ultimele 3 zile.
Astfel, la data de 4.12.2015, poliţiştii din Vadu Moţilor, în timp ce efectuau un control în teren, împreună cu lucrători ai Ocolului Silvic Horea Apuseni, au identificat 52 de pomi de Crăciun, tăiaţi ilegal, ce erau abandonaţi în locul numit „Părău”, de pe raza comunei Vadu Moţilor.
În aceeaşi zi, în jurul orei 18.00, a fost identificat un tânăr din comuna Vadu Moţilor care transporta 10 pomi de Crăciun, tăiaţi ilegal.
Tânărul a fost sancţionat contravenţional, conform art. 19 din Legea 171 din 2010 privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor silvice, iar pomii de Crăciun au fost confiscaţi.
Tot vineri, 4 decembrie, poliţiştii din Horea şi Albac, în timp ce acţionau împreună pe raza comunei Horea, l-au identificat pe un localnic care transporta cu o autoutilitară, 21 de pomi de Crăciun, pentru care nu a putut prezenta documente legale de proveniență şi transport.
Poliţiştii l-au sancţionat contravenţional pe conducătorul autoutilitarei, conform art. 19 din Legea 171 din 2010.
În data de 5 decembrie în jurul orei 9.00, poliţiştii din Avram Iancu au oprit, pentru control, pe DC 91, pe raza comunei Avram Iancu, o autoutilitară condusă de un bărbat din comuna Vidra.
În urma verificărilor efectuate, poliţiştii au constatat că şoferul autoutilitarei nu deţinea documente legale de provenienţă şi transport pentru cei 20 de pomi de Crăciun transportaţi, motiv pentru care a fost sancţionat contravenţional, conform art. 19 din Legea 171 din 2010.
În toate situaţiile prezentate mai sus, pomii de Crăciun au fost confiscaţi şi predaţi reprezentanților ocoalelor silvice, pentru valorificare. (Z.U,)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
26 iunie 2026 | Începe Festivalul Cetăților Dacice: Instalarea taberei antice pe Valea Bucerzii și paradă cu torțe. PROGRAM DETALIAT
Începe Festivalul Cetăților Dacice 2026: Instalarea taberei antice pe Valea Bucerzii și paradă cu torțe. PROGRAM DETALIAT Astăzi, vineri, 26 iunie 2026, începe Festivalul Cetățllor Dacice. Ediția din acest an se concentrează în apropiere de Piatra Craivii. Citește și: Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, […]
FOTO | Un nou drum din județul Alba urmează să fie asfaltat: Parteneriat pentru modernizarea șoselei care leagă satul Silivaș de Ocna Mureș
Un nou drum din județul Alba urmează să fie asfaltat: Parteneriat pentru modernizarea șoselei care leagă satul Silivaș de Ocna Mureș „Un nou drum din județul Alba urmează să fie asfaltat! Șoseaua care leagă satul Silivaș de Ocna Mureș va fi asfaltat pe o distanță de 2,5 kilometri, grație parteneriatului dintre Consiliul Județean și administrația […]
18-19 iulie 2026 | Târgul de Fete de pe Muntele Găina 2026: Tradiție, folclor și întâlnirea generațiilor în inima Apusenilor. PROGRAM OFICIAL
Târgul de Fete de pe Muntele Găina 2026: Tradiție, folclor și întâlnirea generațiilor în inima Apusenilor. PROGRAM OFICIAL Timp de două zile, unul dintre cele mai vechi și emblematice evenimente tradiționale din România reunește patrimoniul cultural viu, comunitățile din Munții Apuseni și invitați din întreaga țară, într-un program dedicat identității, tradiției și dialogului între generații. […]








