Scandalul angajărilor fără concurs, la Spitalul Municipal Aiud: Demisia managerului, neacceptată. Oana Badea vrea să fie demis de Consiliul de Administrație
Demisia managerului Spitalului Municipal Aiud, ec. Mircea Nechimiș, ”nu este în conformitate cu prevederile contractului de management”, iar primarul Oana Badea, solicită din nou Consiliului de Administrație al spitalului propunerea de demitere din funcție a managerului.
Inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă au constat că în Spitalul Municipal Aiud s-au făcut mai multe angajări fără concurs și au sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Aiud, iar managerul a ales să-și dea demisia.
”Demisia managerului Spitalului Municipal Aiud nu este în conformitate cu prevederile contractului de management.
Având în vedere prevederile legale și contractul de management al managerului Spitalului Municipal Aiud, primarul Municipiului Aiud, doamna Oana Badea, solicită din nou Consiliului de Administrație al Spitalului Municipal Aiud propunerea de demitere din funcție a managerului.
Potrivit articolului 184, alin.1, lit. m și alin.2 din Legea privind reforma în domeniul sănătății nr. 95/2006, republicată, cu modificările și completările ulterioare, Consiliul de Administrație va înainta Primarului Municipiului Aiud propunerea de demitere a managerului unității spitalicești”, se arată într-un mesaj postat, joi, pe contul de facebook al Primăriei Municipiului Aiud.
După verificările inspectorilor ITM, primarul din Aiud, Oana Badea, a solicitat Consiliului de Administrație al Spitalului adoptarea propunerii de încetare a Contractului de Management al managerului unității spitalicești. Consiliul de Administrația nu a mai luat în discuție acest aspect, deoarece Mircea Nechimiș a ales să-și dea, miercuri, demisia. O zi mai târziu, însă, reprezentanții primăriei Aiud au constatat că această măsură nu e în conformitate cu prevederile contractului.
”Eu am fost notificată de către domnul manager cu privire la solicitarea de a-i accepta demisia începând cu 1 ianuarie. Am primit astăzi hârtia și am înaintat-o departamentului resurse umane din primărie care va întreprinde ceea ce prevede legea”, a spus miercuri Oana Badea.
Inspectorul șef al ITM Alba, Dorel Fiț a declarat, fiind contactat de ziarulunirea.ro, că la Spitalul Municipal Aiud în ultimii doi – trei ani s-au făcut mai multe angajări fără concurs.
”Am avut o verificare la ei și am sesizat Parchetul pentru eventuale suspiciuni de infracțiuni privitoare la abuz în funcție. Este vorba de niște angajări fără concurs. Urmează ca Parchetul să facă cercetările mai departe. Noi am stabilit că oamenii aceștia au făcut angajările pe durată determinată cum au vrut mușchii lor. Noi am sesizat Primăria Aiud, le-am cerut să facă audit și să dispună măsurile necesare în situația asta. Le-am și precizat că am sesizat și Parchetul”, a spus, marți, Dorel Fiț.
Inspectorul șef al ITM Alba nu a știut să spună cu exactitate câte angajări au fost făcute în total fără concurs, precizând că în 2016 inspectorii au depistat cinci.
”Noi am ridicat două contracte individuale de muncă să ne putem susține la Parchet plângerea”, a spus Dorel Fiț.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]









