Ştirea zilei

Scandalul angajărilor fără concurs, la Spitalul Municipal Aiud: Demisia managerului, neacceptată. Oana Badea vrea să fie demis de Consiliul de Administrație

Dragoş Suciu

Publicat

în

Demisia managerului Spitalului Municipal Aiud, ec. Mircea Nechimiș, ”nu este în conformitate cu prevederile contractului de management”, iar primarul Oana Badea, solicită din nou Consiliului de Administrație al spitalului propunerea de demitere din funcție a managerului.

primaria-aiudInspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă au constat că în Spitalul Municipal Aiud s-au făcut mai multe angajări fără concurs și au sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Aiud, iar managerul a ales să-și dea demisia.

”Demisia managerului Spitalului Municipal Aiud nu este în conformitate cu prevederile contractului de management.

Având în vedere prevederile legale și contractul de management al managerului Spitalului Municipal Aiud, primarul Municipiului Aiud, doamna Oana Badea, solicită din nou Consiliului de Administrație al Spitalului Municipal Aiud propunerea de demitere din funcție a managerului.

Potrivit articolului 184, alin.1, lit. m și alin.2 din Legea privind reforma în domeniul sănătății nr. 95/2006, republicată, cu modificările și completările ulterioare, Consiliul de Administrație va înainta Primarului Municipiului Aiud propunerea de demitere a managerului unității spitalicești”, se arată într-un mesaj postat, joi, pe contul de facebook al Primăriei Municipiului Aiud.

După verificările inspectorilor ITM, primarul din Aiud, Oana Badea, a solicitat Consiliului de Administrație al Spitalului adoptarea propunerii de încetare a Contractului de Management al managerului unității spitalicești. Consiliul de Administrația nu a mai luat în discuție acest aspect, deoarece Mircea Nechimiș a ales să-și dea, miercuri, demisia. O zi mai târziu, însă, reprezentanții primăriei Aiud au constatat că această măsură nu e în conformitate cu prevederile contractului.

”Eu am fost notificată de către domnul manager cu privire la solicitarea de a-i accepta demisia începând cu 1 ianuarie. Am primit astăzi hârtia și am înaintat-o departamentului resurse umane din primărie care va întreprinde ceea ce prevede legea”, a spus miercuri Oana Badea.

Inspectorul șef al ITM Alba, Dorel Fiț a declarat, fiind contactat de ziarulunirea.ro, că la Spitalul Municipal Aiud în ultimii doi – trei ani s-au făcut mai multe angajări fără concurs.

”Am avut o verificare la ei și am sesizat Parchetul pentru eventuale suspiciuni de infracțiuni privitoare la abuz în funcție. Este vorba de niște angajări fără concurs. Urmează ca Parchetul să facă cercetările mai departe. Noi am stabilit că oamenii aceștia au făcut angajările pe durată determinată cum au vrut mușchii lor. Noi am sesizat Primăria Aiud, le-am cerut să facă audit și să dispună măsurile necesare în situația asta. Le-am și precizat că am sesizat și Parchetul”, a spus, marți, Dorel Fiț.

Inspectorul șef al ITM Alba nu a știut să spună cu exactitate câte angajări au fost făcute în total fără concurs, precizând că în 2016 inspectorii au depistat cinci.

”Noi am ridicat două contracte individuale de muncă să ne putem susține la Parchet plângerea”, a spus Dorel Fiț.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO

Ioana Oprean

Publicat

în

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Copil de 4 luni, salvat la Alba Iulia de un jandarm aflat în timpul liber dintr-o mașină încuiată accidental, la peste peste 30 C

Ioana Oprean

Publicat

în

Copil de 4 luni, salvat la Alba Iulia de un jandarm aflat în timpul liber dintr-o mașină încuiată accidental, la peste peste 30 C Momente de panică pentru doi părinți din Alba Iulia, după ce sistemul de inchidere al autoturismului s-a activat accidental cu cheile în interior, iar copilul a rămas blocat în mașină. Situația […]

Citește mai mult