Ziarul Unirea

Scandal politic la un liceu din Zlatna. 12 eleve amenințate cu exmatricularea pentru că au postat o poză pe facebook

Joi, în cadrul unei conferințe de presă organizate la sediul ACL Alba, Silviu Ponoran, primarul orașului Zlatna, a acuzat-o pe Erica Corduneanu, directorul Liceului “Corneliu Medrea”, de abuz în funcție, după ce aceasta le-ar fi amenințat cu exmatricularea pe 12 eleve de a XII-a, pentru că au postat pe conturile lor de facebook o fotografie colaj, în care apar alături de Klaus Iohannis.

„După postarea acestei fotografii, directoarea liceului le-a amenințat pe eleve că le exmatriculează pentru că ar face politică în școlaă. După ce, în urma amenințărilor, mai mulți părinți s-au alarmat, fiindu-mi sesizate aceste aspecte, am sunat la liceu și i-am spus că în calitatea sa de cadru didactic, director al instituției și de reprezentant al partidului stat PSD, nu are voie să pună presiune pe acești copii, pe simplu motiv că au postat o fotografie pe conturile lor proprii de pe rețeaua de socializare.

ELIT

Nimeni nu le-a pus pe aceste eleve să facă gestul respectiv. Și-au făcut singure o părere, probabil auzind și ce vorbesc părinții prin casă, pentru că oamenii și-au dat seama cât este de periculos să ajungă, din nou, toată puterea la PSD, cel mai corupt partid din România post-revoluționară.

Cer demisia acestei directoare a PSD-ului, pentru că este inadmisibil ca în 2014 să folosești aastfel de metode și amenințări asupra unor elevi care nu au greșit cu nimic”, a declarat primarul Zlatnei

Până la momentul publicării acestui material, Erica Corduneanu, directoarea liceului, nu a putut fi contactată pentru a își exprima părerea, deși s-a încercat acest lucru în repteate rânduri. Reprezentanții instituției de învățământ au spus că nu sunt în măsură să ofere numărul de mobil al acesteia.

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Schimbarea la față a Palatului Principilor, mai aproape de realitate: Licitația de peste 12 milioane de lei, lansată în SEAP

Primăria Municipiului Alba Iulia a lansat în Sistemul Electronic de Achiziții Publice o licitație pentru execuția lucrărilor în cadrul obiectivul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

38 Comentarii

+ 13 noiembrie 2014 at 13:29

Inclin sa cred ca aclistii au cam luat-o razna. Dragi juristi pupincuristi acelisti cu studii la 1 Aprilie de Alba Iulia… Cititi draq legea electorala si vedeti ce scrie cu privire la campania electorala in unitatile de invatamant si campusurile universitare !

Eu 13 noiembrie 2014 at 13:50

Nu toti au facultatea la „1 Aprilie” fiecare studiaza unde considera ca are posibilitate. Apropo mai sunt si studenti la medicina care se lupta sa ramana in tara vanduta de voi psd-istii pentru a salva oameni ca tine care jigneste studentii. Unde ati facut studiile? Rusine sa va fie domnule/a, intr-o zi o sa aveti nevoie de noi!

ssa 14 noiembrie 2014 at 13:25

Au postat pe o rețea se socializare pozele.Nu au făcut în școală campanie electorală, au fost la calculatoarele lor.

Relu 14 noiembrie 2014 at 21:54

plusule, esti un mare minus.
De cand paginile de facebook sunt campusuri universitare?
Defapt, cred ca tu nu ai facut studii la 1 aprilie, cred ca tu te-ai nascut pe 1 aprilie fiind o mare pacaleala a naturii.

vasile 15 noiembrie 2014 at 10:29

cred ca nu stii sa citesti: conturi personale pe retele de socializare !!!!! nu au facut in scoala politica !!!!!!
directoarea , fiind numita politic, poate sa faca ce vrea pe moshia dansei, nui asa ???? elevii sunt scavii ei ?????

unu' 13 noiembrie 2014 at 13:38

dar de cand facebook-ul e inclus pe lista unitatilor de invatamant si a campusurilor universitare?

viorelia 13 noiembrie 2014 at 13:51

DAR POPII AU VOIE SA FACA POLITICA? ȘI INCA DISCRIMINATORIE!!!!!!!!!!!!

Horea 13 noiembrie 2014 at 14:55

Sa nu credeti cumva ca AMENINTAREA elevelor provine din propriul crez al directoarei.
A fost si ea, cu siguranta, AMENINTATA de cei care au pus-o in functie.
Conducerile scolilor, indiferent in ce partid cred, se despart cu mare greutate de proprii elevi. De ce? Exista cateva explicatii. Nu-i insa locul si timpul potrivit pentru detalieri.

Doriana 13 noiembrie 2014 at 15:35

Legea nr. 370/2004 spune asa: Art. 37 alin. (3) „In unitatile militare, in unitatile de invatamant, in timpul programului de invatamant, in sediile reprezentantelor diplomatice, precum si in penitenciare, actiunile de campanie electorala de orice tip sunt interzise.”.
Stimatilor, dupa cum se poate observa in poza de jos fetele apar la scoala pe saltelele de sport (DECI IN INCINTA SCOLII), cu un flyer electoral in mana! Asa ca nu e vorba de postarea de pe facebook, e vorba foarte clar de campanie in scala! Nu mai comentati fara sa fiti suficient de informati si fara sa analizati suficient!

Dani 13 noiembrie 2014 at 15:58

Doamna, credeti ca intr-o tara democrata fetele merita sa fie exmatriculate fiind clasa a XII-a? Daca era copilul dumneavoastra care sunt convins ca nu stie legea, pt ca tinerii nu cunosc in general legea, cum ati fi reactionat? E trist ca vreti sa distrugeti viitorul unor tineri, e trist ca va lasati manjiti de o campanie murdara, e trist ca nu sunteti oameni!

Horea 13 noiembrie 2014 at 16:23

@Doriana

In ce galaxie obisnuiti sa va petreceti mai mult timpul si viata?

Auzi acolo: Lege, Articol, Alineat,…

Stiti cate legi, articole si alineate se refera la invatamant?
Cate sunt aplicate sau respectate si cate sunt doar … teorie?!

Asa ca „Nu mai comentati fara sa fiti suficient de informati”!

sacha 14 noiembrie 2014 at 7:51

@Doriana
Ha, ha, numai in biserica e voie !!

ovidiu 13 noiembrie 2014 at 16:11

afara cu —– asta de directoare, afara cu comunista, afara …sper ca DNA-UL sa va curete pe toti. au trecut 25 de ani si tot cu amenintari si alte lucruri necurate lucrati. Domnul sa aiva mila de voi in ziua judecatii. Ciuma rosie va disparea din ROMANIA , va disparea cu totul…cand va iesi neamtul presedinte al romanilor, iliescu va face infarct.

itzic 13 noiembrie 2014 at 16:13

Lasati ma palavrageala si mergeti in Cetate ca pe Bulevardul Transilvaniei defileaza CORUL ROBILOR ACELISTI grohaind cantarea aia gretzoasa cu verde inourat…

silviu ardeleanu' 14 noiembrie 2014 at 7:36

Itzic draga,
Dupa cum vad, tu esti cel care grohaie…de ciuda ca avem si noi, ardelenii, un candidat la sefia statului pe care voi „itzicii” l-ati vrea pentru voi, sa-l mai mulgeti si voi cat mai puteti…inainte sa va platiti datoria pentru rastignirea si uciderea Mantuitorului! Va vine si voua vremea ca si la cei din psd si tuturor coruptilor din Tara!
Asa sa va ajite Dumnezeul cel viu!

stu 13 noiembrie 2014 at 17:01

Da,este in incinta scolii,dar au facut doar o simpla poza,nu au mers prin toata scoala sa imparta pliante cu iohannis,asta nu ii campanie,dar na daca tine-m cu PSD cum sa nu ne roada,de cand unitatile de invatamant se uita pe profilele noastre ? Posta-m ce vrem,cu cine vrem,avem dreptul de exprimare.

Liceean mot 13 noiembrie 2014 at 18:37

Si la Colegiul National „Avram Iancu” , Campeni directorul scolii le atrage atentia elevilor din clasa a XII a cu drept de vot sa voteze PSD pentru un bac permisiv!!!!!!!!

Rafana 13 noiembrie 2014 at 18:57

Pentru ce se bat „directorasii” astia, oare de ce vreau cu orice pret sa ramana PSD-ul la carma tarii??????

x 13 noiembrie 2014 at 20:03

Comunism pe fata!asta vreti ,asta aveti! Unde este democratia tarii si libera exprimare??????a inghitit o ponta!!!o sa ne inghita pe toti!!!!!

cout 13 noiembrie 2014 at 22:06

Lasati tinerii sa spuna ce au de spus.De ce sa suporte ei mizeriile coruptilor .Vrem alt fel de comportament .Europa este visul nostru.

Catalin Stan 14 noiembrie 2014 at 0:02

Rusine doamna Erica. Nu credeam ca sunteti atat de incuiata la minte. In momentul asta spun ca imi e rusine sa spun ca va cunosc

nelu marele 14 noiembrie 2014 at 6:46

Si Domnul Basescu era in timpul programului si a aparut in tricou cu insemnele unui partid pentru campanie electorala ( este discriminare ) la elevi se pune la sefi nu !!

silviu ardeleanu' 14 noiembrie 2014 at 7:44

Basescu NU era in timpul programului ci doar in timpul mandatului! Era duminica! Era in timpul liber.
Cred ca putea sa faca ce dorea el! Oare este chiar interpretarea corecta a actiunii sale sau este cea tendentioasa?

silviu ardeleanu' 14 noiembrie 2014 at 7:38

Itzic draga,
Dupa cum vad, tu esti cel care grohaie…de ciuda ca avem si noi, ardelenii, un candidat la sefia statului pe care voi „itzicii” l-ati vrea pentru voi, sa-l mai mulgeti si voi cat mai puteti…inainte sa va platiti datoria pentru rastignirea si uciderea Mantuitorului! Va vine si voua vremea ca si la cei din psd si tuturor coruptilor din Tara!
Asa sa va ajute Dumnezeul cel viu!

silviu ardeleanu' 14 noiembrie 2014 at 7:39

ry,iul,iy

dasdasdna 14 noiembrie 2014 at 9:38

ba prostilor pagina de socializare facebook nu apartine de invatamant , nu au dus afise la scoala si nu am pus poze cu nici un politician in scoala, pe pagina personala de facebook fiecare isi poate spune parerea. Idiotilor!!!!!!! Directoare handicapata si proasta!! Preoti corputi ,profesori corputi la ce sa te mai astepti de la tara asta???

Viorela Chifor 14 noiembrie 2014 at 10:31

Acest subiect mi se pare o jignire adusă doamnei Corduneanu ! Oameni buni !! În primul rând nu dânsa , pre cum afirmă domnul Ponoran a anuțat elevele că sunt pasive de exmatriculare , NU ‘ GATA EXMATRICULATE DIN PRICINA PISTĂRII’ , direcțiunea a fost anuțată și atenționată deoarece s-a încălcat regulamentul de ordine interioară pe care elevele l-au semnat și anume , n-aveau voie cu telefoane la școală , n-aveau voie să facă poze în școală , incinta acesteia sau anexele ei , n-aveau voie cu propagandă politică !! Eu sunt apolitică , nu suștin și n-am suștinut pe nimeni deci comantez toate acestea în calitate de persoană imparțială !! Legat de ce scriau unii dintre dumneavoastră în comentariile de sus legat de răspândirea prin școală , ei bine , realizați că fetele s-au lăudat , nu ?! Ceva frustrat a făcut sesizare direcțiunii , acum legat de exmatricularea prprpiu zisă , această a fost luată în calcul , NU decisă de direcțiune deoarece soarta elevilor se discută la consiliile profesorale !! Urât că , acum cu toată agitația asta politică se denigrează oameni precum această doamnă , care , pre cum știu doar cei ce au cunoscut-o sau cei care au învățat acolo , a menținut un bun simț minim și necesar într-o oricare comunitate , un prestigiu amărâtului liceu din Zlatna !!! Rușine domnului Pinoran că exagerează cu acuzele !! Rușine celor care vorbesc în necunoștiință de cauză !!! Doamna directoare nu a dorit să le facă nicio clipă rău elevelor , până la urmă se ajungea la un acord ce convenea tuturor părților implicate !! Cei ce o cunosc în adevăratul sens al cuvântului și cei care au fost elevi și au trecut prin biroul dânsei știu ce persoană bună este și mai știu faptul că ea suștine situația copiilor nicidecum nu o distruge !! Ca să fie clar , fetele nu au fost mustrate că au pus ceva cu un anume candidat ci pt că au încălcat o lege și un regulament de ordine interioară , dar la ce societate avem în ziua de azi văd că în opiniile dumneavoastră nimeni nu mai trebuie să țină cont de normele în care trebuie să trăim !! Încă ceva , poza a fost făcută și publicată în timpul orei de sport câtvprofesorul le-a scăpat din ochi , eu sincer de ar fi fost copilul meuar fi primit mustrare dublă deoarece la școală respecți programul cerut nu stai pe telefon !! Dar nu mai are rost să mă amăgesc cu astfel de gânduri , nu ? Acum școala se face pe Fb , de aia tot mai mulți tineri nu știu scrie , adoptând ‘normele gramaticale’ de pe internet !! Trist pentru că , tinerii sunt viitorul nu ?! Ei bine acest viitor în caz că nu știați , vă anuț eu , este plin de incultură și prostie !! Un ultim lucru de adăugat , aceste grosolănii politice apar în presă dar despre faptul că acea clădire frumoasă și veche , monumet istoric a liceului a ajuns sub orice critică , a picat un tavan într-o sală de clasă , plouă și alte cele !! Astea nu contează nu ?! Domnul primar nu are timp de astfel de probleme !!!

Anonym 14 noiembrie 2014 at 11:12

Taci drq ca habar nu ai cum a fost trb macar

Anonym 1 14 noiembrie 2014 at 11:19

Tu ce plm te tot bagi tu aiurea daca habar nu ai cum o fost treaba , tu vorbesti de scris da uitate drq la tn cum scri si pe urma hai si baga de vuna, tu cui crezi ca ii ti acum partea? Mai bine stai drq in banca ta si nu te mai baga tu in problemele altora , tu asta inteligenta , ce sti tu toate regulile din scoala asta , da a incalcat o legea ca a folosit doar telefonul , da cine esti tu in masura sa judeci anumite persoane , veziti de treburile tale si nu te mai adresa la alte persoane , asa veziti de invatat pentru medicina ca am auzit ca mao mult de 2 nu sti numara, asa ca hai la invatat … 🙂

guru 14 noiembrie 2014 at 11:38

Scurt si la obiect pe pagina personala au postat , atentie !!!!!!!! personala !!!!!!!! Asa ca prin urmare este un abuz in serviciu si discriminare, directoarea ar trebui urgent demisa !!!!!!!!!!!!!, daca Romania ar fi o tara normala !!!! Speram ca de duminica va fi !

bianca 14 noiembrie 2014 at 14:53

VICTOR PONTA PRESEDINTE!!!!!!

Horea 14 noiembrie 2014 at 16:19

@bianca

Doamne TÂMPITĂ mai esti!

Toti, aici pe forum, isi dau cu parerea despre fapta grupului de fete si amenintarile la care sunt supuse si tu vii cu : VICTOR PONTA PRESEDINTE!!!!!!

Cristoiu 14 noiembrie 2014 at 18:06

Nu te mai mira. Asa-s femeile din psd.

stu 14 noiembrie 2014 at 15:17

Votati pe Ponta,sa o ducem mai rau decat acum.

alba 14 noiembrie 2014 at 21:03

Din pacate, politica guvernamentala din ultimii doi ani este epurarea a tot ce se opune comunismului si promovarea nonvalorilor si a activistilor de partid : turnatori ( sau, cum le mai spune? „ofiteri sub acoperire”?!! platiti din fonduri publice), preotese titularizate pe posturile didactice ale titularilor(care sunt propusi pentru „reducere de activitate”), profesoare care au garantate rezultatele la concursurile scolare pentru elevii pregatiti de ele, examene nationale la care subiectele sunt furnizate elevilor pregatiti de anumite profesoare cu rezolvare cu tot si asta cu SUSTINEREA INSPECTORATELOR. Asa ca…bietele eleve care mai cred in democratie ori se „dau pe brazda”, ori vor avea viitorul compromis: bac, facultate, viata privata, etc, iar asta o spun din proprie experienta. Doamne fereste ca astia sa acapareze toata puterea! Nu am fost basist dar incep sa-l inteleg si sa-l regret pe Basescu.

Robert 15 noiembrie 2014 at 5:05

Strict regulament de ordine interioara are acel liceu incat nu permite utilizarea unui telefon in incinta si anexele acestuia. Ma indoiesc de afirmatia doamnei/domnisoarei, de obicei se interzice utilizarea telefonului in timpul orelor de curs, este o aberatie asta, daca are nevoie un parinte sa vorbeasca cu copilul? daca exista o urgenta ?
Si in ceea ce priveste campania electorala in unitatea de invatamant consider ca un simply pliant cu un anume candidat nu reprezinta campanie elctorala, cel mai probabil le’a fost inmanat de vreo persoana care facea campanie in apropierea unitatii de invatamant, ma indoiesc ca fatele fac sunt membre active ale unui partid politic si cel mai probabil fetele au vrut sa insinueze cu poza din colaj faptul ca ele „dupa cum are domnul Iohanis mainile intinse” sunt ‘Romania lucrului bine facut”. Sa aduci la cunostinta unor copii ca pot fi exmatriculati pentru ca au postat o poza pe o retea de socializare este o simpla marsavie menita sa intimideze.

bibocsek 15 noiembrie 2014 at 16:32

pai normal ca doamna directoare il linge in scrot pe ponta…doar si-a luat banii dati cat de curand de gunoi…

x 15 noiembrie 2014 at 17:17

E bine ca exista foarte multe persoane care isi dau cu parerea inutil pe aici , dar asa e in epoca internetului ,toti care au pc si conexiune isi exprima punctul de vedere. Totul bine pana la un punct, in stadiul in care nu esti informat macar din bun simt ai putea sa taci din gura si ai fi mai castigat , dar e bine sa ne culegem roadele victoriei din incercarea de a ponegri si a denatura adevarul. E bine ca acum parerea generala s-a schimbat dar nimeni nu mai revine cu un articol pentru a reface paguba , dupa ce sa te obosesti ca doar doar numele a mai ramas si de „jurnalismul” local.