Scădere masivă a amenzilor în Alba, după decizia Curţii Constituţionale: Media sancţiunilor a scăzut de zece ori
Media amenzilor aplicate de polițiști și jandarmi în judeţul Alba pentru nerespectarea măsurilor impuse de starea de urgenţă a scăzut semnificativ după ce Curtea Constituţională a stabilit că ordonanţa Guvernului care a stabilit sancţiunile este neconstituţională.
În perioada 30 aprilie – 7 mai, Instituţia Prefectului Alba a raportat o valoare totală a amenzilor aplicate în judeţ, de către Poliţie şi Jandarmerie, de aproximativ 611.000 de lei.
După pronunţarea deciziei Curţii Constituţionale, numărul şi valoarea sancţiunilor aplicate în Alba au scăzut semnificativ. Astfel, dacă în 6 mai au fost aplicate amenzi în valoare totală de 84.000 de lei, în ziua următoare, 7 mai, suma este de doar 14.000 de lei, cu 70.000 de lei mai puţin.
Decizia Curţii Constituţionale care a stabilit că ordonanţa care stabileşte cuantumul amenzilor este neconstituţională a fost pronunţată în data de 6 mai. În această zi, poliţiştii au verificat 1.365 de persoane, iar în urma activităţilor au fost identificate 66 persoane care nu au respectat interdicţiile privind deplasarea, acestea fiind sancţionate cu amenzi în valoare de 84.000 lei.
În 7 mai, au fost verificate 1.045 de persoane, iar 46 dintre acestea au fost sancţionate cu amenzi în valoare de 6.000 de lei. Diferenţa dintre media amenzilor corespunzătoare celor două zile este şocantă. Astfel, în 6 mai 2020, media unei amenzi aplicată de Poliţie a fost de 1.270 de lei, în timp ce în 7 mai media cuantumului a fost de doar 130 de lei, de aproape zece ori mai puţin.
Pentru data de 5 mai, situaţia este următoarea: 113 persoane au fost sancţionate de Poliţie cu amenzi în valoare de 112.000 lei, media unei sancţiuni fiind de 991 de lei. În cazul amenzilor aplicate de Jandarmerie nu a fost comunicat numărul persoanelor sancţionate.
Statistica amenzilor aplicate de Poliţie şi Jandarmerie în Alba, în perioada 30 aprilie – 8 mai:
8 mai: 6.000 de lei Poliția
7 mai: 14.000 de lei (6.000 de lei Poliţia şi 8.000 de lei Jandarmeria)
6 mai: 84.000 de lei, doar Poliţia. Jandarmii au aplicat un avertisment.
5 mai: 115.000 de lei (112.000 lei Poliţia şi 3.000 de lei Jandarmeria)
4 mai: 44.000 de lei (42.000 de lei Poliţia şi 2.000 de lei Jandarmeria)
3 mai: 43.500 de lei (35.500 de lei Poliţia şi 8.000 de lei Jandarmeria)
2 mai: 120.900 lei (104.500 de lei Poliţia şi 16.400 de lei Jandarmeria)
1 mai: 99.000 de lei (93.000 de lei Poliţia şi 6.000 de lei Jandarmeria)
30 aprilie: 91.290 lei (89.290 de lei Poliţia şi 2.000 de lei Jandarmeria)
sursa: adevărul.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
26-29 iunie 2026 | COD ROȘU ȘI COD PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte județe: Temperaturi de până la 40 de grade
26-29 iunie 2026 | COD ROȘU ȘI COD PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte județe: Temperaturi de până la 40 de grade Județul Alba este de vineri, 26 iunie 2026, de la ora 10.00, până sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 10.00, sub inceidența unei atenționări meteo Cod Portocaliu de val de căldură, temperaturi […]
VIDEO | Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri
Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri Ziua Drapelului Național a fost sărbătorită în dimineața zilei de vineri, 26 iunie 2026, în Piața Tricolorului din Alba Iulia. Programul activităților s-a desfășurat astfel: La ora 09.45, în Catedrala Reîntregirii, a avut loc sfințirea […]
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]









