Săturat de problemele “alb-negrilor”, Bogdan Bucurică, experimentatul jucător, vrea să părăsească Unirea Alba Iulia
Bogdan Bucurică, cel mai experimentat echipier al divizionarei terțe din Cetatea Marii Uniri, intenționează
să părăsească corabia “alb-negrilor”!
Fotbalistul de bandă stânga s-a săturat de starea de incertitudine și problemele financiare din ultima perioadă și este decis să dea curs unei alte oferte din Alba. Conform unor informații demne de luat în seamă Bucurică este dorit de alte echipe din județ, CS Universitatea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir, însă momentan discuțiile nu au ajuns la lucruri concrete (durata contractului, chestiunea salariului).
“Este foarte posibil să plec, ținând cont de situația existentă la Unirea Alba Iulia și lipsa de perspectivă. Există interes din partea altor cluburi, dar trebuie să trecem la negocieri concrete”, a spus apărătorul lateral. Tot din aceleași motive și alți jucători au preferat să își găsească alte destinații, respectiv D. Lupșan (CS Ocna Mureș) și Sporea (își caută echipă în zona natală).
La 35 de ani împliniți în luna februarie, Bogdan Bucurică s-a dovenit unul dintre cei mai buni echipieri al Unirii Alba Iulia în campionatul precedent. Acesta a reușit să și înscrie în două etape consecutive, în primăvară. ambele câștigat, 3-2 la Ungheni și 2-1, la Zlatna, în derby “de Alba” cu CS Ocna Mureș. Cu acest prilej Bucurică a stabilit un record, fiind printre fotbaliștii ce au marcat pentru gruparea fanion a Albei în primele trei eșaloane fotbalistice din țară (la fel ca Ciprian Selagea). La clubul ardelean a jucat cel mai mult, a promovat, a debutat și a marcat primul său gol în Liga 1, în “alb-negru” având 6 din cele 7 goluri marcate în carieră!
“Nu are sens să mai continuăm în asemenea mod, asta ar însemna să ne păcălim singuri. Nici nu mai știu numărul salariilor restante și nu e firesc să se întâmple așa. Este foarte posibil să îmi găsesc o altă destinație”, a mai specificat Bucurică.
În campionatul anterior, Bucurică a fost reprofilat mijlocaș, făcând un tandem de temut pe banda stângă cu Alexandru Giurgiu, căpitanul și totodată golgheterul Unirii, cu 6 goluri. Din iarna anului 2013, când a plecat de la Unirea Alba Iulia (unde a petrecut perioada 2007-2013), și până la finele anului 2018, s-a aflat în circuitul primei scene, la Concordia Chiajna, Universitatea Craiova sau FC Voluntari. Din păcate, a luat o pauză din cauza problemelor de sănătate, în iarna anului 2019, când era la FC Voluntari, a trecut din nou printr-un moment greu, în afara terenului. Aflat în vacanță, a suferit un accident de mașină și s-a ales cu probleme la coloană. Problemele medicale pe care le-a avut de-a lungul carierei, i-au stopat ascensiunea. În 2006, după ce tocmai semnase cu CFR Cluj, a suferit o ruptură de ligamente într-un amical cu Sparta Praga. În 2010, când se pregătea să plece de la Unirea la FC Koln, a suferit o ruptură de menisc (în ultima etapă a Diviziei A, la partida Unirea – Pandurii Tg. Jiu 0-1) și a ratat transferul. Atunci se vorbea că oferta nemților era de un milion de euro, fotbalistul ajungând și la naționala Under 23 a României. Bogdan Bucurică a adunat 183 de meciuri în Liga 1 și alte 62 în Liga a 2-a. A jucat la CFR Cluj, Gloria Bistrița, Unirea Alba Iulia, Concordia Chiajna, Universitatea Craiova și FC Voluntari, cât și în Franța, la LB Chateauroux (2004/ 2005).
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]
Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027. Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]








