Curier Județean

”Săptămâna prevenirii traficului de persoane”, la Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

În perioada 12 – 18 octombrie 2015, Agenţia Naţională Împotriva Traficului de Persoane (ANITP) a organizat la nivel naţional Săptămâna prevenirii traficului de persoane, pentru al patrulea an consecutiv, dedicată marcării Zilei Europene de luptă împotriva traficului de persoane – 18 octombrie.

saptamana trafic persoaneMarcarea Zilei Europene de luptă împotriva traficului de persoane este un exerciţiu de creştere a gradului de conştientizare a populaţiei asupra riscurilor acestui fenomen.

În acest context la nivelul Centrului Regional Alba Iulia se vor desfăşura: activităţi de informare a elevilor la Şcoala Gimnazială Ion Agârbiceanu Alba Iulia, Colegiul Tehnic Alexandru Domşa Alba Iulia, Şcoala Gimnazială Mihai Eminescu Alba Iulia şi Liceul de Arte Regina Maria Alba Iulia.

În data de 13.10.2015 la sediul Instituţiei Prefectului judeţul Alba, Centrul Regional Alba Iulia a organizat o masă rotundă, unde au participat reprezentanţi ai autorităţilor publice locale şi ai organizaţiilor neguvernamentale, instituţii implicate în prevenirea, combaterea şi asistenţa victimelor traficului de persoane din judeţul Alba Au fost discutate teme privind îmbunătăţirea activităţii interinstituţionale în lupta împotriva traficului de persoane, semnificaţia zilei de 18 octombrie-Ziua Europeană de luptă împotriva traficului de persoane şi a fost prezentată campania de prevenire a traficului  de persoane “Cere ajutor, nu Cerşi!”

Campania naţională de prevenire este realizată în cadrul Proiectului „Modele de bune practici privind asistenţa acordată victimelor traficului de persoane”. Proiectul este finanţat în cadrul Mecanismului Financiar Norvegian 2009-2014, prin Programul RO 20 „Violenţă domestică şi violenţă bazată pe deosebirea de sex”.

Agenţia Naţională împotriva Traficului de Persoane (ANITP) – promotorul acestui proiect, împreună cu partenerii săi: Inspectoratul General al Poliţiei Române – Institutul pentru Cercetarea şi Prevenirea Criminaltăţii (IGPR-ICPC), AIDrom, Asociaţia Telefonul Copilului, Asociaţia Zâmbetul Îngerilor (AZI) şi ADPARE, implementează la nivel naţional campania de prevenire a traficului de persoane „Cere ajutor, nu cerşi!”.

Campania urmăreşte creşterea gradului de conştientizare cu privire la traficul de persoane, identificarea principalelor cauze ale vulnerabilităţii şi găsirea unor posibile soluţii la nivelul grupurilor ţintă respective.

Mesajul campaniei este „Mâna întinsă nu primeşte ajutor, primeşte bani pentru traficanţi!”.

*Informaţii de background:

În anul 2007, ca urmare a recomandării Parlamentului European, precum şi a propunerii înaintate de către Comisia Europeană, data de 18 octombrie a fost desemnată „Zi Europeană de luptă împotriva traficului de fiinţe umane”.

Acest demers a fost considerat un pas important întreprins de către Comisia Europeană în contextul asumării, pe termen lung, a angajamentului de a preveni şi combate traficul de fiinţe umane.

Agenţia Naţională împotriva Traficului de Persoane este Coordonator Naţional al aplicării politicilor în domeniul luptei împotriva traficului de persoane având rolul de a desfăşura activităţi de prevenire şi monitorizare a acestui fenomen infracţional. (Z.U.)


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]

Citește mai mult

Curier Județean

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]

Citește mai mult

Curier Județean

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]

Citește mai mult