Actualitate

„Săptămâna pacienţilor”, în judeţul Alba. A fost lansat „Telefonul pacientului” – 0 800 800 242 apelabil gratuit din orice reţea de telefonie

Alexandra Mates

Publicat

în

În această săptămână, 11-17 martie, la nivel naţional se desfăşoară Campania de Informare „Săptămâna Pacienţilor”, demarată de Coaliţia Organizaţiilor Pacienţilor cu Afecţiuni Cronice din România, în parteneriat cu Colegiul Medicilor din România, realizată sub Înaltul Patronaj al Guvernului României.

În acest context, toţi actorii municipali de sănătate din judeţul Alba –  Direcţia de Sănătate Publică Alba, Spitalul Judeţean de Urgenţă Alba Iulia, Colegiul medicilor, filiala Alba, Asociaţia Medicilor de Familie şi Asociaţia SM Speromax au dorit să marcheze „Săptămâna pacienţilor” şi în judeţul Alba.

Astfel, potrivit lui Dragoş Zaharia, preşedintele Asociaţiei SM Speromax Alba Iulia, în judeţ vor fi distribuite pliante ce cuprind aspecte ce ţin de drepturile şi obligaţiile pacienţilor şi ale asiguraţilor, importanţa controlului periodic şi a altor teme de interes pentru pacienţi.

„Bineînţeles că şi noi ne-am dorit să facem ceva la nivelul judeţului Alba. Vom face distribuţie de pliante în reţeaua spitalelor din judeţ, cu ajutorul domnului doctor Haber  în reţeaua medicilor de familie. Avem 2000 de pliante cu „Săptămna pacienţilor” în care sunt prezentate drepturile pacienţilor, obligaţiile, şi chiar şi un tel. verde unde se pot semnala problemele, care din păcate sunt în sistemul nostru de sănătate din România”, a declarat Dragoş Zaharia, în cadrul unei conferinţe de presă, ce a avut loc astăzi la sediul DSP Alba.

„Noi acum dorim să promovăm în primul rând drepturile pentru că, din păcate, nu prea ştim care sunt drepturile când mergem să accesăm  serviciile medicale din spitalele din România iar cu această ocazie sperăm să avem oameni mai bine informaţi”, a adăugat acesta.

„Pacienţii sunt beneficiarii direcţi al sistemului actual de sănătate şi credem că aceştia trebuie să fie bine informaţi, de aceea salut astfel de iniţiative care vin din partea unor ONG-uri. Rolul nostru, al Direcţiei de Sănătate Publică, este  să protejăm şi să informăm pacienţii, pentru ca ei să ştie care sunt şi obligaţiile dar şi drepturile lor”, a declarat Horia Timiş, directorul DSP Alba.

În cadrul săptămânii pacienţilor a fost lansat „Telefonul pacientului” – numărul de telefon la care pacientul poate să sune gratuit şi să sesizeze o încălcare a drepturilor sale, să i se spună ce are de făcut sau, eventual, să ia legătura cu instituţiile abilitate şi acestea la rândul lor să-i răspundă.

Telefonului Pacientului – 0 800 800 242 – număr apelabil gratuit din orice reţea de telefonie  

„Telefonul pacientului reprezintă o cale accesibilă pacienţilor  de semnalare rapidă a încălcărilor grave de drepturi în sistemul sanitar şi în domeniul protecţiei sociale. Un operator va răspunde în fiecare zi timp de opt ore la toate apelurile pacienţilor şi va prelua semnalările acestora. Problemele semnalate vor fi verificate, documentate în măsura posibilităţilor, apoi COPAC va direcţiona acele semnalări către instituţiile naţionale cu responsabilitate în domeniu şi va monitoriza modul în care se răspunde problemelor semnalate. Totodată, problematica înregistrată va putea fi cuprinsă sub forma unor rapoarte de monitorizare a drepturilor pacienţilor, pe care le vom disemina public”.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

VIDEO | Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene”

Ioana Oprean

Publicat

în

Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene” PNL, USR şi UDMR îl propun pe europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan pentru funcţia de prim-ministru al României. „Este o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce […]

Citește mai mult

Actualitate

Trafic de droguri în România: Creștere cu aproape 25% a acestui gen de infracțiuni în primele 5 luni din 2026

Ioana Oprean

Publicat

în

Trafic de droguri în România: Creștere cu aproape 25% a acestui gen de infracțiuni în primele 5 luni din 2026 În perioada 1 ianuarie – 31 mai, poliția a înregistrat 6.666 de infracțiuni legate de traficul ilicit de droguri, cu 24,7% mai multe decât în aceeași perioadă a anului trecut, potrivit unui comunicat al Ministerului […]

Citește mai mult

Actualitate

Lot de Nutella Croissant, retras de urgență de pe piață: A fost descoperită prezența unui corp străin, un fragment de metal. Avertisment ANSVSA

Bogdan Ilea

Publicat

în

Lot de Nutella Croissant, retras de urgență de pe piață: A fost descoperită prezența unui corp străin, un fragment de metal. Avertisment ANSVSA Ferrero România a decis retragerea de pe piață, din motive de precauție, a unui lot de Nutella Croissant, după identificarea unui posibil risc privind prezența unui corp străin, respectiv un fragment de […]

Citește mai mult