Sâmbătă, ora 18.00, CS Ocna Mureș – Gloria Bistrița | Portarul Eduard Mihail, convocat la o acțiune de selecție România Under 19
CS Ocna Mureș revine în fața fanilor mâine de la ora 18.00, după două deplasari succesive, pentru penultima reprezentație internă a stagiunii.
Este un duel între primele două formații din play-out-ul Seriei a 9-a a Ligii a 3-a, gazdele fiind cu 4 puncte în spatele Glorie Bistrița. Vizitatorii, conduși de ex-uniristul Adrian Falub, sunt la a doua descindere la rând în Alba, pierzând miercuri, în ‘intermediară”, pe „Cetate”.
*Eduard Mihail, convocat sub „tricolor”
Portarul titular al ocnamureșenilor, Eduard Mihail (n. 2004) a fost convocat pentru o acțiune de selecție la lotul României Under 18. Trialul se va desfășurat la Buftea, în perioada 15-17 mai, după derby-ul „de Alba” Unirea Alba Iulia – CS Ocna Mureș, iar tânărul portar va fi în premieră în „tricolor”. Venit vara trecută la divizionara terță, Ed. Mihail s-a impus rapit ca titular, iar în iarnă s-a pregătit cu Petrolul Ploiești, clubul de care aparține, fiind la un pas să rămână în curtea liderului Ligii a 2-a. Este o veste excelentă pentru CS Ocna Mureș, care nu s-a bucurat în ultimul deceniu de convocări la loturile naționale.
0-5 la Turda și 0-0 la Reghin a fost bilanțul trupei conduse de Paul Ciucă în aceste ultime două jocuri, meciui împotriva unor formații din subsol, ce se luptă să evite retrogradarea.
„Încă suntem nevoiți să facem calcule și să ne mobilizăm exemplar pentru a ne atinge obiectivul. Trebuie să ne refacem cât putem de bine până sâmbătă, să ne putem lupta cu Bistrița și sper să recuperăm absenții de astăzi„, a transmis Paul Ciucă după întâlnirea de miercuir cu Avântul. Dacă Socaci e foarte posibil să fie prezent în formula de start, în schimb Al. Giurgiu (golgheterul acestui an, cu 5 reușite) e incert, din pricina unor probleme la gleznă.
Cele două combatante s-au mai întâlnit în două rânduri în acest an: 1-1 în ultime rundă a sezonului regular, la Ocna Mureș, respectiv 2-1 pentru gazde la Bistrița, în 9 aprilie.
Foto: Lucian DANCIU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari