Sâmbătă, ora 15.00, sub Drăgana, CSO Cugir – CS Ocna Mureș, primul derby “de Alba” al primăverii
Primul derby “de Alba” al primăverii se dispută sâmbătă, la ora 15.00, sub Drăgana între conjudețenele
CSO Cugir (locul secund, 23 de puncte) și CS Ocna Mureș (poziția a 9-a, 9 puncte).
Și, cu siguranță va fi cu totul alt duel comparativ cu meciul din toamnă, când “roș-albaștrii” au făcut spectacol pe “Soda”, impunându-se net, cu 5-1. Se anunță o întâlnire atractivă mai ales că ocnamureșenii au început cu dreptul stagiunea, o victorie de aur acasă cu CS Hunedoara (au două succese legate), iar gruparea cugireană este dezamăgită după înfrângerea de la Ungheni, unde a plătit tribut problemelor de efectiv.
“Avem un singur obiectiv în acest meci, indiferent ce adversar întâlneam, să luăm toate punctele. Trebuie să ne impunem, pentru poziția din clasament, pentru moralul nostru. CS Ocna Mureș nu mai este echipa din tur, este mult întărită, s-a văzut asta din campania de transferuri, rezultatele din jocurile de verificare și startul din primăvară”, a punctat antrenorul Lucian Itu.
Amfitrionii se bucură de reintrarea golgheterului M. Lupu, dar în continuare sunt absențe: Itu (suspendat), Cioargă și R. Voicu (accidentați), Fl. Sandu (depistat pozitiv), Șaucă (nerestabilit complet), o veste bună fiind faptul că Budin a reluat antrenamentele. După 6 victorii succesive în startul campionatului, CSO a înregistrat un recul, cu o singură victorie (cu Unirea Alba Iulia) în următoarele 5 întâlniri având și cele două insuccese (la Dej și Ungheni).
Cu un moral în creștere, ocnamureșenii încearcă marea cu degetul pe terenul celei mai bine clasate dintre conjudețene.
“Suntem încrezători după succesul contra Hunedoarei, dar nu ne culcăm pe-o ureche. Știm calitatea oponentului, din punctul meu de vedere, în tur CSO Cugir mi s-a părut cea mai bună formație din serie. Cu toate acestea încercăm să jucăm fotbal și să obținem ceva în acest meci derby, un duel județean în care mereu sunt ambiții suplimentare”, a spus Gabriel Cotoară, ce va conta pe Cl. Marcu (va fi suspendat Al. Kiraly).
Gazdele au ascendentul moral, în condițiile în care s-au impus în toate cele trei jocuri din acești ani, pe lângă acel 5-1 din tur, mai fiind în ediția 2018/ 2019, un 2-0 (1-0) la Cugir și un 3-2 (1-1) în localitatea salină, ultimul, un derby nebun, cu două eliminări și trei goluri din penalty. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
VIDEO: Viitorul Sântimbru a luat tot: promovare istorică în Liga 3 și event în Alba! Fiesta la Galtiu, bucuriile trăite de Adrian Hulea și Adrian Bicheși
Viitorul Sântimbru a luat tot: promovare istorică în Liga 3 și event în Alba! Fiesta la Galtiu, bucuriile trăite de președintele Adrian Hulea și antrenorul Adrian Bicheși Trupa din Galtiu, triplă de senzație în stagiunea 2025/2026! Citește și: VIDEO: Viitorul Sântimbru, promovare istorică în Liga 3! Trupa din Galtiu, triplă de senzație în stagiunea 2025/2026! Dublă […]
AUR pentru David Popovici în finala de 100 m liber de la Trofeul Settecolli Un nou succes internațional important pentru înotătorul român David Popovici. În seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026, el a câștigat proba de 100 m liber la Trofeul Settecolli. Timpul lui David în finală a fost 47 de secunde și 26 […]
Circov, S. Mureșan și Juncan, promovare în Liga 3 cu CSM Deva! Sezon fabulos pentru fotbaliștii din Alba!
Circov, S. Mureșan și Juncan, promovare în Liga 3 cu CSM Deva! Sezon de vis pentru fotbaliștii din Alba! Circov, S. Mureșan și Juncan, promovare în Liga 3 cu CSM Deva! Sezon de vis pentru fotbaliștii din Alba! Citește și: FOTO: Circov, S. Mureșan și Juncan, fotbaliștii din Alba campioni cu CSM Deva în Liga 4 […]









