Sâmbătă, ora 15.00, sub Drăgana, CSO Cugir – CS Ocna Mureș, primul derby “de Alba” al primăverii
Primul derby “de Alba” al primăverii se dispută sâmbătă, la ora 15.00, sub Drăgana între conjudețenele
CSO Cugir (locul secund, 23 de puncte) și CS Ocna Mureș (poziția a 9-a, 9 puncte).
Și, cu siguranță va fi cu totul alt duel comparativ cu meciul din toamnă, când “roș-albaștrii” au făcut spectacol pe “Soda”, impunându-se net, cu 5-1. Se anunță o întâlnire atractivă mai ales că ocnamureșenii au început cu dreptul stagiunea, o victorie de aur acasă cu CS Hunedoara (au două succese legate), iar gruparea cugireană este dezamăgită după înfrângerea de la Ungheni, unde a plătit tribut problemelor de efectiv.
“Avem un singur obiectiv în acest meci, indiferent ce adversar întâlneam, să luăm toate punctele. Trebuie să ne impunem, pentru poziția din clasament, pentru moralul nostru. CS Ocna Mureș nu mai este echipa din tur, este mult întărită, s-a văzut asta din campania de transferuri, rezultatele din jocurile de verificare și startul din primăvară”, a punctat antrenorul Lucian Itu.
Amfitrionii se bucură de reintrarea golgheterului M. Lupu, dar în continuare sunt absențe: Itu (suspendat), Cioargă și R. Voicu (accidentați), Fl. Sandu (depistat pozitiv), Șaucă (nerestabilit complet), o veste bună fiind faptul că Budin a reluat antrenamentele. După 6 victorii succesive în startul campionatului, CSO a înregistrat un recul, cu o singură victorie (cu Unirea Alba Iulia) în următoarele 5 întâlniri având și cele două insuccese (la Dej și Ungheni).
Cu un moral în creștere, ocnamureșenii încearcă marea cu degetul pe terenul celei mai bine clasate dintre conjudețene.
“Suntem încrezători după succesul contra Hunedoarei, dar nu ne culcăm pe-o ureche. Știm calitatea oponentului, din punctul meu de vedere, în tur CSO Cugir mi s-a părut cea mai bună formație din serie. Cu toate acestea încercăm să jucăm fotbal și să obținem ceva în acest meci derby, un duel județean în care mereu sunt ambiții suplimentare”, a spus Gabriel Cotoară, ce va conta pe Cl. Marcu (va fi suspendat Al. Kiraly).
Gazdele au ascendentul moral, în condițiile în care s-au impus în toate cele trei jocuri din acești ani, pe lângă acel 5-1 din tur, mai fiind în ediția 2018/ 2019, un 2-0 (1-0) la Cugir și un 3-2 (1-1) în localitatea salină, ultimul, un derby nebun, cu două eliminări și trei goluri din penalty. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a hotărât, în ședința de luni, 22 iunie 2026, să închidă dosarul „CSL Ștefăneștii de Jos – David-Andrei Dănăilă”. Citește și: Decizia Comisiei de Disciplină a FRF în cazul Ștefăneștii de Jos: Nou termen în 19 […]
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19, în ediția 2026/2027
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19 în stagiunea 2026/2027 Academia Șona a revenit, după un sezon, în al patrulea eșalon competițional, reușind promovarea în SuperLiga Alba, din Liga 4. Citește și: FOTO: Liga 4, etapa 22 (ultima): Campioana Academia Șona, 7-0 în ultima etapă, cu Nicolae Linca […]
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi. „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]









