Sâmbătă, ora 15.00, sub Drăgana, CSO Cugir – CS Ocna Mureș, primul derby “de Alba” al primăverii
Primul derby “de Alba” al primăverii se dispută sâmbătă, la ora 15.00, sub Drăgana între conjudețenele
CSO Cugir (locul secund, 23 de puncte) și CS Ocna Mureș (poziția a 9-a, 9 puncte).
Și, cu siguranță va fi cu totul alt duel comparativ cu meciul din toamnă, când “roș-albaștrii” au făcut spectacol pe “Soda”, impunându-se net, cu 5-1. Se anunță o întâlnire atractivă mai ales că ocnamureșenii au început cu dreptul stagiunea, o victorie de aur acasă cu CS Hunedoara (au două succese legate), iar gruparea cugireană este dezamăgită după înfrângerea de la Ungheni, unde a plătit tribut problemelor de efectiv.
“Avem un singur obiectiv în acest meci, indiferent ce adversar întâlneam, să luăm toate punctele. Trebuie să ne impunem, pentru poziția din clasament, pentru moralul nostru. CS Ocna Mureș nu mai este echipa din tur, este mult întărită, s-a văzut asta din campania de transferuri, rezultatele din jocurile de verificare și startul din primăvară”, a punctat antrenorul Lucian Itu.
Amfitrionii se bucură de reintrarea golgheterului M. Lupu, dar în continuare sunt absențe: Itu (suspendat), Cioargă și R. Voicu (accidentați), Fl. Sandu (depistat pozitiv), Șaucă (nerestabilit complet), o veste bună fiind faptul că Budin a reluat antrenamentele. După 6 victorii succesive în startul campionatului, CSO a înregistrat un recul, cu o singură victorie (cu Unirea Alba Iulia) în următoarele 5 întâlniri având și cele două insuccese (la Dej și Ungheni).
Cu un moral în creștere, ocnamureșenii încearcă marea cu degetul pe terenul celei mai bine clasate dintre conjudețene.
“Suntem încrezători după succesul contra Hunedoarei, dar nu ne culcăm pe-o ureche. Știm calitatea oponentului, din punctul meu de vedere, în tur CSO Cugir mi s-a părut cea mai bună formație din serie. Cu toate acestea încercăm să jucăm fotbal și să obținem ceva în acest meci derby, un duel județean în care mereu sunt ambiții suplimentare”, a spus Gabriel Cotoară, ce va conta pe Cl. Marcu (va fi suspendat Al. Kiraly).
Gazdele au ascendentul moral, în condițiile în care s-au impus în toate cele trei jocuri din acești ani, pe lângă acel 5-1 din tur, mai fiind în ediția 2018/ 2019, un 2-0 (1-0) la Cugir și un 3-2 (1-1) în localitatea salină, ultimul, un derby nebun, cu două eliminări și trei goluri din penalty. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]
Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027. Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]








