Sâmbătă, ora 15.00, sub Drăgana, CSO Cugir – CS Ocna Mureș, primul derby “de Alba” al primăverii
Primul derby “de Alba” al primăverii se dispută sâmbătă, la ora 15.00, sub Drăgana între conjudețenele
CSO Cugir (locul secund, 23 de puncte) și CS Ocna Mureș (poziția a 9-a, 9 puncte).
Și, cu siguranță va fi cu totul alt duel comparativ cu meciul din toamnă, când “roș-albaștrii” au făcut spectacol pe “Soda”, impunându-se net, cu 5-1. Se anunță o întâlnire atractivă mai ales că ocnamureșenii au început cu dreptul stagiunea, o victorie de aur acasă cu CS Hunedoara (au două succese legate), iar gruparea cugireană este dezamăgită după înfrângerea de la Ungheni, unde a plătit tribut problemelor de efectiv.
“Avem un singur obiectiv în acest meci, indiferent ce adversar întâlneam, să luăm toate punctele. Trebuie să ne impunem, pentru poziția din clasament, pentru moralul nostru. CS Ocna Mureș nu mai este echipa din tur, este mult întărită, s-a văzut asta din campania de transferuri, rezultatele din jocurile de verificare și startul din primăvară”, a punctat antrenorul Lucian Itu.
Amfitrionii se bucură de reintrarea golgheterului M. Lupu, dar în continuare sunt absențe: Itu (suspendat), Cioargă și R. Voicu (accidentați), Fl. Sandu (depistat pozitiv), Șaucă (nerestabilit complet), o veste bună fiind faptul că Budin a reluat antrenamentele. După 6 victorii succesive în startul campionatului, CSO a înregistrat un recul, cu o singură victorie (cu Unirea Alba Iulia) în următoarele 5 întâlniri având și cele două insuccese (la Dej și Ungheni).
Cu un moral în creștere, ocnamureșenii încearcă marea cu degetul pe terenul celei mai bine clasate dintre conjudețene.
“Suntem încrezători după succesul contra Hunedoarei, dar nu ne culcăm pe-o ureche. Știm calitatea oponentului, din punctul meu de vedere, în tur CSO Cugir mi s-a părut cea mai bună formație din serie. Cu toate acestea încercăm să jucăm fotbal și să obținem ceva în acest meci derby, un duel județean în care mereu sunt ambiții suplimentare”, a spus Gabriel Cotoară, ce va conta pe Cl. Marcu (va fi suspendat Al. Kiraly).
Gazdele au ascendentul moral, în condițiile în care s-au impus în toate cele trei jocuri din acești ani, pe lângă acel 5-1 din tur, mai fiind în ediția 2018/ 2019, un 2-0 (1-0) la Cugir și un 3-2 (1-1) în localitatea salină, ultimul, un derby nebun, cu două eliminări și trei goluri din penalty. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
VIDEO | Nicolae Stanciu, un nou gol în China: Cadou de ziua fiicei Zoe (4 ani) al fotbalistului albaiulian
Nicolae Stanciu, un nou gol în China: Cadou de ziua fiicei Zoe (4 ani) al fotbalistului albaiulian Zi fastă pentru fotbalistul albaiulian Nicolae Stanciu. Duminică, 28 iunie 2026, el și-a început prestația din meciul de pe teren propriu al echipei sale din China, Dalian Yingbo, cu un nou gol, excelent cadou de ziua fiicei sale […]
FOTO | Campionatul Mondial de Fotbal 2026: S-au stabilit „16”-imile de finală. Insulele Capului Verde, una dintre uriașele surprize din istoria turneelor finale
Campionatul Mondial de Fotbal 2026: S-au stabilit „16”-imile de finală. Insulele Capului Verde, una dintre uriașele surprize din istoria turneelor finale Reprezentativa Insulelor Capului Verde, din postura de debutantă la turneele finale, a furnizat una dintre cele mai mari surprize din istoria turneelor finale, calificându-se în „16”-imile de finală ale Campionatului Mondial 2026. „Rechinii albaștrii” […]
FOTO: Atomic Beach Volleyball Cup, a cincea ediție, cu 14 echipe la start, o competiție de neuitat
Atomic Beach Volleyball Cup, a cincea ediție, cu 14 echipe la start, o competiție de neuitat După 6 zile petrecute pe Plaja Laguna din Mangalia, cea de-a V-a ediție a Atomic Beach Volleyball Camp & Cup a ajuns la final. Citește și: Atomic Blaj, un deceniu de la înființare! Competiția Atomic Beach Volleyball Cup a […]







