Sâmbătă, meci amical, CSU Rugby Alba Iulia – CS Mănăștur Cluj | După o pauză forțată, de mai bine de 8 luni, se joacă rugby în Alba!
Sâmbătă, 10 octombrie, de la ora 16.00, este programat pe terenul din Oarda de Jos un meci amical de rugby între echipa Universității “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia (CSU Rugby Alba Iulia) și CS Mănăștur Cluj Napoca.
Practic prin această partidă sportul cu balonul oval se întoarce în Cetatea Marii Unirii după o pauză forțată de mai bine de 8 luni. La nivel de seniori, CSU Alba Iulia nu a mai jucat din noiembrie 2019, iar în acest an doar formația de juniori a mai disputat, în luna februarie, o întâlnire de verificare.
Istoricul albaiulian Marius Rotar, creatorul echipei CSU Rugby Alba Iulia, ne-a declarat: „Cu mari eforturi, din cauza situației actuale, am reușit să organizăm acest meci. Sperăm să nu apară cazuri pozitive la testarea COVID-19, iar întâlnirea să poată, într-adevăr, să se dispute. Trebuia să încercăm să susținem această confruntare de verificare, întrucât oricât s-ar antrena o echipă, fără meciuri aceasta este ca la o nuntă fără mireasă sau muzicanți. Prietenii noștri de la Cluj au acceptat cu bucurie invitația noastră și vreau să le mulțumesc public. CS Mănăștur Cluj Napoca este o echipă cunoscută în rugbyul nostru, participantă la ultima ediție a Campionatul Național de Rugby în 7. Rezultatul contează prea puțin, deoarece partida va exprima doar bucuria de a juca rugby, după o pauză chinuitoare. Cine nu înțelege acest lucru, chiar nu pricepe absolut nimic din acest sport”. Meciul se va disputa fără spectatori și va fi arbitrat de domnul Lucian Răvar din Brașov.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia) – abandon la Cupa României de seniori Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia) a abandonat în cursa de 3000 metri obstacole din cadrul Cupei României la seniori, competiție ce se dispută la București, pe Stadionul „Iolanda Balaș Soter”. Competitoarea din Alba a acuzat […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Sportacum 5 zile
Miercuri, ora 17.30, în turul secund al Cupei României, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Povestea Schitului Poșaga, așezământul monahal din Munții Apuseni, singurul din Alba cu hramul ”Schimbarea la Față a Domnului”. Locul în care se află un izvor care ar avea puteri tămăduitoare