Sport

Sâmbătă, CS Ocna Mureș – Unirea Alba Iulia, duelul formațiilor cu foame de puncte | Pe “Soda”, “lanterna roșie” versus “alb-negri”

Dan HENEGAR

Publicat

în

Pe Stadionul “Soda”, două formații din județ, CS Ocna Mureș și Unirea Alba Iulia, încearcă, sâmbătă, de la ora 15.00, să cosmetizeze startul ratat de campionat, în derby-ul “de Alba” ce contează pentru runda a 5-a a eșalonului terț.

Nou-promovata abordează confruntarea din postura neplăcută de “lanternă roșie”, cu zero agoniseală în chimir, iar “alb-negrii” se plasează pe poziția a 7-a, cu 3 puncte. Gruparea din Cetatea Marii Uniri vine după două înfrângeri la rând (2-3 cu Unirea Ungheni – în campionat și 0-2 cu Viitorul Șelimbăr – în Cupa României, ambele pe “Cetate”), aflându-se în mijlocul unei perioade încărcate, cu 5 jocuri în 14 zile (săptămâna viitoare urmează restanța cu Unirea Dej și meciul cu Avântul Reghin, ambele acasă). În intersezon, amicalele directe s-au încheiat la egalitate, 1-1 la Ocna Mureș și 2-2 la Oarda de Jos (ultima repetiție înaintea startului).

*Revin o parte dintre uniriști

Recent, ocnamureșenii au realizat 5 achiziții, în intenția întăririi lotului în cursa pentru evitarea retrogradării. Va reveni Coltor (după problemele cu COVID-19), însă Vaidasigan a fost depistat pozitiv la ultimele testări (nou veniții R. David și Al. Dumitru s-au testat ieri). Pe de altă parte gazdele au renunțat la Hoca (va rămâne la echipa a doua). “Suntem încrezători și ne dorim să spargem gheața, să luăm puncte în acest derby județean împotriva unei echipe bune. Vrem să ne dăm «reset» și considerăm că în această etapă e un nou început de campionat pentru noi. Jocul merge, însă nu avem rezultatele dorite și trebuie să ne concentrăm mult mai mult la finalizare”, a anticipat Gabriel Cotoară, antrenorul gazdelor.

Uniriștii se refac, încet încet, după focarul de coronavirus ce a decimat efectivul și a complicat teribil situația în ultima lună. Pe lângă F. Morar, An. David și antrenorul Mircea Oprea, care au revenit la normal, se așteaptă vești bune și de la “lotul îmbolnăviților” compus din 10 jucători, care au ieșit marți de la izolare și s-au testat ieri (aștepându-se vești favorabile și Mario Codrea -care s-a retestat, ca în cazul lui Sîntoma – ieșit negativ). Încă nu pot evolua Bucurică (probleme de natură fizică după îmbolnăvire), Sporea, Mâlnă și Dehelean (retestați pozitiv), D. Lupșan (tot din motive legate de infectarea cu COVID-19).

Suntem afectați din punct de vedere fizic după perioada de întrerupere a antrenamentelor pentru anumiți jucători și oboseala acumulată de ceilalți în cele două meciuri. Cu siguranță va fi un mixt între cele două grupuri, sperăm să ajungem la cea mai bună formulă posibilă în acest moment. Abordăm meciul cu gândul la victorie și știm ce ne așteaptă: o echipă cu orgoliul rănit care cu siguranță își propune să arate altfel împotriva noastră. Pentru CS Ocna Mureș e mai ușor de abordat acest derby, din postura de outsider”, a precizat Adrian Bicheși, ce se poate baza, printre alții, pe Selagea, Al. Giurgiu, Bârdea, sau Joldeș.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Sport

Sport

CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie

Dan HENEGAR

Publicat

în

CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]

Citește mai mult

Sport

Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027

Dan HENEGAR

Publicat

în

Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027.  Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]

Citește mai mult

Sport

Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot

Bogdan Ilea

Publicat

în

Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]

Citește mai mult