Sâmbătă, CS Ocna Mureș – Unirea Alba Iulia, duelul formațiilor cu foame de puncte | Pe “Soda”, “lanterna roșie” versus “alb-negri”
Pe Stadionul “Soda”, două formații din județ, CS Ocna Mureș și Unirea Alba Iulia, încearcă, sâmbătă, de la ora 15.00, să cosmetizeze startul ratat de campionat, în derby-ul “de Alba” ce contează pentru runda a 5-a a eșalonului terț.
Nou-promovata abordează confruntarea din postura neplăcută de “lanternă roșie”, cu zero agoniseală în chimir, iar “alb-negrii” se plasează pe poziția a 7-a, cu 3 puncte. Gruparea din Cetatea Marii Uniri vine după două înfrângeri la rând (2-3 cu Unirea Ungheni – în campionat și 0-2 cu Viitorul Șelimbăr – în Cupa României, ambele pe “Cetate”), aflându-se în mijlocul unei perioade încărcate, cu 5 jocuri în 14 zile (săptămâna viitoare urmează restanța cu Unirea Dej și meciul cu Avântul Reghin, ambele acasă). În intersezon, amicalele directe s-au încheiat la egalitate, 1-1 la Ocna Mureș și 2-2 la Oarda de Jos (ultima repetiție înaintea startului).
*Revin o parte dintre uniriști
Recent, ocnamureșenii au realizat 5 achiziții, în intenția întăririi lotului în cursa pentru evitarea retrogradării. Va reveni Coltor (după problemele cu COVID-19), însă Vaidasigan a fost depistat pozitiv la ultimele testări (nou veniții R. David și Al. Dumitru s-au testat ieri). Pe de altă parte gazdele au renunțat la Hoca (va rămâne la echipa a doua). “Suntem încrezători și ne dorim să spargem gheața, să luăm puncte în acest derby județean împotriva unei echipe bune. Vrem să ne dăm «reset» și considerăm că în această etapă e un nou început de campionat pentru noi. Jocul merge, însă nu avem rezultatele dorite și trebuie să ne concentrăm mult mai mult la finalizare”, a anticipat Gabriel Cotoară, antrenorul gazdelor.
Uniriștii se refac, încet încet, după focarul de coronavirus ce a decimat efectivul și a complicat teribil situația în ultima lună. Pe lângă F. Morar, An. David și antrenorul Mircea Oprea, care au revenit la normal, se așteaptă vești bune și de la “lotul îmbolnăviților” compus din 10 jucători, care au ieșit marți de la izolare și s-au testat ieri (aștepându-se vești favorabile și Mario Codrea -care s-a retestat, ca în cazul lui Sîntoma – ieșit negativ). Încă nu pot evolua Bucurică (probleme de natură fizică după îmbolnăvire), Sporea, Mâlnă și Dehelean (retestați pozitiv), D. Lupșan (tot din motive legate de infectarea cu COVID-19).
“Suntem afectați din punct de vedere fizic după perioada de întrerupere a antrenamentelor pentru anumiți jucători și oboseala acumulată de ceilalți în cele două meciuri. Cu siguranță va fi un mixt între cele două grupuri, sperăm să ajungem la cea mai bună formulă posibilă în acest moment. Abordăm meciul cu gândul la victorie și știm ce ne așteaptă: o echipă cu orgoliul rănit care cu siguranță își propune să arate altfel împotriva noastră. Pentru CS Ocna Mureș e mai ușor de abordat acest derby, din postura de outsider”, a precizat Adrian Bicheși, ce se poate baza, printre alții, pe Selagea, Al. Giurgiu, Bârdea, sau Joldeș.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
FOTO: Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în stagiunea 2026/2027
Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în sezonul 2026/2027 Cubaneza Gretell Moreno (28 ani), ultima dată la Volley Mulhouse Alsace, este noul coordonator al vicecampioanei Volei Alba Blaj. Citește și: Volei Alba Blaj își păstrează vedetele: Piani, Vereș și Trcol continuă și în sezonul 2026/2027 în „Mica Romă” Cubaneza este de două […]
Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș, recordul fotbalului amator din Alba
Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Recordul fotbalului amator din Alba! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Viitorul Sântimbru este aproape de o triplă istorică, după adjudecarea eventului județean, fiind foarte aproape de promovarea, în premieră, în Liga 3! Citește și: FOTO: Academica Transilvania Târgu Mureș – Viitorul Sântimbru […]
FOTO | Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă
Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă Ediția 2026 a Cupei României la orientare în alergare și-a desemnat marii câștigători după două zile de concurs desfășurate într-un decor mai puțin obișnuit pentru competițiile […]







