Salarii reduse pentru demnitari. Cât ar urma să câştige aceştia
Salariile celor mai importanţi oameni în stat ar putea să scadă chiar şi la jumătate față de cât sunt în prezent. Este o modificare care s-a discutat și aprobat în comisia de buget din Camera Deputaţilor.
Decizia este asumată de către președintele PSD, Liviu Dragnea. De altfel, anul trecut și liberalii spuneau că salariile demnitarilor ar trebui să scadă.
Totul a pornit de la o ordonanță de urgență din iulie 2015, prin care salariile demnitarilor – cu precădere salariile președintelui României, președintelui Camerei Deputaților, președintelui Senatului și premierului României – au crescut foarte mult. Propunerea este ca acum salariile acestora să ajungă la nivelul de dinainte de ordonanța dată de Gabriel Oprea pe vremea când era premier interimar.
Mai exact, de la 21.540 de lei cât încasează președintele, premierul și președinții celor două camere ale Parlamentului, salariul lor ar urma să ajungă la 9.267 de lei.
Reducerea se va aplica în total pentru 48 de înalți demnitari ai statului.
Astfel, respectând decizia asumată de Liviu Dragnea, deputații din comisia pentru buget au respins acea ordonanță prin care salariile erau majorate. Acum, înainte de a fi pusă decizia în practică, va mai fi un singur pas – ca ordonanța să fie respinsă și în plenul Camerei Deputaților.
Comisiile de muncă şi de buget din Camera Deputaţilor au respins, luni, Ordonanţa Guvernului 14/2015, prin care au fost majorate salariile demnitarilor, însă liberalii şi deputaţii USR s-au opus şi au votat pentru aprobarea ei. Un parlamentar a cerut chiar majorarea salariilor și în rândul demnitarilor din administraţia locală, potrivit News.ro.
Legea de respingere a OG 14 a primit 23 de voturi „pentru”, PNL şi USR împotrivindu-se, cu 12 voturi „împotrivă”.
Dacă va fi respinsă şi de către plen, demnitarii, printre care preşedintele ţării, premierul, miniştrii, parlamentarii şi şefii unor instituţii vor reveni la salariile din 2015, mult reduse, dar la care se va adăuga un spor de 10%, potrivit unei legi adoptate în 2016 în favoarea bugetarilor, dar de care demnitarii nu au beneficiat din cauza actualei OG.
Sursa: digi24.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Actualitate
22-24 iunie 2026 | Cod galben de caniculă și instabilitate atmosferică: Vreme extremă în Alba și alte zone ale țării
Cod galben de caniculă și instabilitate atmosferică: Vreme extremă în Alba și alte zone ale țării Administrația Națională de Meteorologie a actualizat, luni, 22 iunie 2026, informarea și atenționările meteo de vreme extremă, cu caniculă și instabilitate atmosferică, ce vizează Alba și alte zone ale României. Conform unei informări meteo valabilă în intervalul 22 iunie, […]
PENSII 2026 | De ce este important să ai cont online la Casa Națională de Pensii Publice
De ce este important să ai cont online la Casa Națională de Pensii Publice Casa Națională de Pensii Publice (CNPP) pune la dispoziția cetățenilor un serviciu electronic util și gratuit: contul online de utilizator, care permite accesul rapid la informații personale și la serviciile digitale oferite de instituție, au reamintit, luni, 22 iunie 2026 reprezentanții […]
25-29 iunie 2026 | Canonizarea Sfintei Cuvioase Filotimia de la Râmeț, mama Sfântului Cuvios Dometie cel Milostiv de la Râmeț. PROGRAM COMPLET
Canonizarea Sfintei Cuvioase Filotimia de la Râmeț, mama Sfântului Cuvios Dometie cel Milostiv de la Râmeț. PROGRAM COMPLET Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în ziua de 29 iunie 2026, de sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii spirituali ai Mănăstirii Râmeț, va avea loc proclamarea locală a canonizării Sfintei Cuvioase Filotimia […]