Salarii reduse pentru demnitari. Cât ar urma să câştige aceştia
Salariile celor mai importanţi oameni în stat ar putea să scadă chiar şi la jumătate față de cât sunt în prezent. Este o modificare care s-a discutat și aprobat în comisia de buget din Camera Deputaţilor.
Decizia este asumată de către președintele PSD, Liviu Dragnea. De altfel, anul trecut și liberalii spuneau că salariile demnitarilor ar trebui să scadă.
Totul a pornit de la o ordonanță de urgență din iulie 2015, prin care salariile demnitarilor – cu precădere salariile președintelui României, președintelui Camerei Deputaților, președintelui Senatului și premierului României – au crescut foarte mult. Propunerea este ca acum salariile acestora să ajungă la nivelul de dinainte de ordonanța dată de Gabriel Oprea pe vremea când era premier interimar.
Mai exact, de la 21.540 de lei cât încasează președintele, premierul și președinții celor două camere ale Parlamentului, salariul lor ar urma să ajungă la 9.267 de lei.
Reducerea se va aplica în total pentru 48 de înalți demnitari ai statului.
Astfel, respectând decizia asumată de Liviu Dragnea, deputații din comisia pentru buget au respins acea ordonanță prin care salariile erau majorate. Acum, înainte de a fi pusă decizia în practică, va mai fi un singur pas – ca ordonanța să fie respinsă și în plenul Camerei Deputaților.
Comisiile de muncă şi de buget din Camera Deputaţilor au respins, luni, Ordonanţa Guvernului 14/2015, prin care au fost majorate salariile demnitarilor, însă liberalii şi deputaţii USR s-au opus şi au votat pentru aprobarea ei. Un parlamentar a cerut chiar majorarea salariilor și în rândul demnitarilor din administraţia locală, potrivit News.ro.
Legea de respingere a OG 14 a primit 23 de voturi „pentru”, PNL şi USR împotrivindu-se, cu 12 voturi „împotrivă”.
Dacă va fi respinsă şi de către plen, demnitarii, printre care preşedintele ţării, premierul, miniştrii, parlamentarii şi şefii unor instituţii vor reveni la salariile din 2015, mult reduse, dar la care se va adăuga un spor de 10%, potrivit unei legi adoptate în 2016 în favoarea bugetarilor, dar de care demnitarii nu au beneficiat din cauza actualei OG.
Sursa: digi24.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
24-25 iunie 2026 | Alertă de caniculă și furtuni în Alba și alte zone ale țării: Anunțul meteorologilor
Alertă de caniculă și furtuni în Alba și alte zone ale țării: Anunțul meteorologilor Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare și două atenționări Cod Galben valabile în perioada 24–25 iunie, care anunță o evoluție a vremii de la instabilitate atmosferică accentuată la temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic. Furtuni, ploi torențiale și […]
Evaluarea Națională 2026 la Matematică: Astăzi are loc a doua probă scrisă. CALENDAR COMPLET
Evaluarea Națională 2026 la Matematică: Astăzi are loc a doua probă scrisă. CALENDAR COMPLET Luni, 22 iunie 2026, s-a desfășurat prima probă scrisă din cadrul Evaluării Naționale a absolvenților de clasa a VIII-a (Limba și literatura română) – sesiunea 2026. În județul Alba au fost prezenți 2.383 de candidați din cei 2,440 înscriși. Nu s-au […]
Pensionarea anticipată 2026: Vechimea necesară și penalizările aplicate. Perioade care nu sunt luate în calcul
Pensionarea anticipată 2026: Vechimea necesară și penalizările aplicate. Perioade care nu sunt luate în calcul Românii care vor ieși din câmpul muncii înainte de atingerea vârstei standard de pensionare trebuie să țină cont de regulile introduse prin noua lege a pensiilor. În 2026, accesul la pensia anticipată este posibil doar pentru persoanele care îndeplinesc anumite […]








